Suriyeli Sığınmacıların Araçlarına Ücretsiz Vize Muayenesi Yapıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Suriyeli sığınmacılara yönelik yanlış iddialara son günlerde bir yenisi eklendi. Suriye plakalı araçların muayenesinin TÜVTÜRK istasyonlarında ücretsiz olarak gerçekleştirildiği iddia edildi.

Suriyeli araçlara ücretsiz vize muayenesi yapılıyor” başlığıyla bazı haber sitelerinde bu iddiaya yer verildiği görülüyor.

 

Suriyeli araçlara ücretsiz vize muayenesi yapılıyor
“Suriyeli araçlara ücretsiz vize muayenesi yapılıyor” başlıklı haber

 

Bu iddianın Ümit Özdağ gibi bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldığı görülüyor (Ümit Özdağ’ın 5 Ağustos 2020 tarihli paylaşımında haber kaynağının belgeyi yanlış yorumladığını beyan ettiği ve iddianın yanlış olduğunu kabullendiği görülmüştür).

 

Suriyelilerin araçlarına ücretsiz vize muayenesi
Ümit Özdağ’ın Suriyelilerin araçlarına ücretsiz vize muayenesi yapıldığı iddiasını aktardığı paylaşımı

 

Suriye Plakalı Araçlarının Vize Muayenesi ÜcretLİ Gerçekleştiriliyor

Suriyelilerin araçlarına ücretsiz vize muayenesi yapıldığı iddiasının doğruluk payı bulunmuyor. Araç muayenesi gerçekleştirilecek herkes aynı kurallara tabi olup, ücret istisnası Suriyeli sığınmacılara uygulanmamaktadır.

Haber sitelerine ve sosyal medya paylaşımlarında aktarılan bu iddianın aşağıda aktarılan araç muayene raporuna dayandığı anlaşılmaktadır.

 

araç muayene raporu

 

Yalova’daki istasyonda gerçekleştirilen 28.04.2020 tarihli muayeneye ilişkin 7701041318301 numaralı araç muayene raporunun incelenmesinde, bahse konu belgede muayene ücretinin “0,00 TL” olarak aktarıldığı görülmektedir. Ancak, muayene ücreti için bir tutar belirtilmemesinin sebebi Suriyeli sığınmacılar için bu hizmetin ücretsiz sunulması değil, “muayene tekrarı” nedeniyle herhangi bir ücret alınmamasıdır.

Suriye’de tescilli araçların ülkemizde tescil plakası alması ve muayenesi Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 51/A maddesi doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Bilindiği üzere, gerçekleştirilen muayene sonucunda aracın emniyetsiz ya da ağır kusurlu bulunması halinde, muayene onaylanmamakta ve tespit edilen eksiklikler giderilerek en geç 30 gün içerisinde tekrar muayeneye girilmesi gerekmektedir. İşbu tekrar muayenesi ise 1 defaya mahsus olarak ücretsiz gerçekleştirilmektedir.

Suriye plakalı araçlara ücretsiz vize muayenesi sunulduğu iddiasına mesnet olarak sunulan araç muayene raporunda ücret belirtilmemesinin sebebi, raporun sol üst bölümünde belirtildiği üzere 1 defaya mahsus olan muayene tekrar hakkının aynı istasyonda kullanılmasıdır.

TÜVTÜRK’ün Suriye plakalı araçların muayeneleri hakkında yayımladığı duyuruda Suriye plakalı araçların muayenesi için ücret ödenmesi gerektiği şöyle vurgulanmış:

İstasyona gelindiğinde yapılması gerekenler;

1. Aracınızı görevlilerin gösterdiği yere park edin.

2. Müşteri kabul binasına giderek sıra numaranızı alın.

3. Müşteri kabul sıra numaralarını takip edin ve sıranız geldiğinde evraklarınızı teslim edin ve ücretinizi ödeyin. Ücretler nakit olarak alınmaktadır.

4. Müşteri kabul işlemlerinden sonra dış alanda sıra numaralarını takip ederek aracınızın çağrılmasını bekleyin.

Bahse konu duyurunun tam metnine aşağıdan göz atılabilir.

https://www.tuvturk.com.tr/doc/duyuru170415.pdf

 

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu iddianın doğruluk payının bulunmadığını şu sözlerle beyan etmişti:

“Bu haber tamamen gerçek dışıdır. Türkiye’de araç muayenesi yaptıracak herkes aynı kurallara tabidir. Keşke amacı Suriyelilere karşı toplumda kin ve nefret uyandırmak olan bu tür yalan haber ve söylemlere itibar edilmese.. Keşke doğruluğu araştırılmadan paylaşılmasa….”

 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü de sosyal medya hesabı üzerinden iddianın yanlış olduğunu şöyle aktarmıştı:

“Ülkemizde yaşayan Suriyeliler sahip oldukları motorlu araçlar için Türk vatandaşlarının ödemek zorunda olduğu her türlü MTV, muayene ücreti vb resmi ücreti ödemekle yükümlüdür. Haber kaynağının bilgisi doğru değildir.”

 

Yorumunuzu yazınız...