İngiltere’de Covid-19 Aşısı Yapılması Karşılığında 100 Sterlin Ücret Alındığı İddiası Doğru Değil

İngiltere’de Covid-19 Aşılama Programı Ücretsiz Yürütülüyor

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da 25 Haziran 2021 günü yaptığı konuşmada İngiltere’de Covid-19 aşısı yapılması karşılığında 100 sterlin ücret alındığını iddia etmişti.

 

 

avrupada aşı ücretli

 

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “aşı için İngiltere’de 100 sterlin gibi bir rakam” alındığı iddiası doğru değil.

İngiltere’de (ve Birleşik Krallık genelinde) Covid-19 aşı programı ücretsiz yürütülüyor.

İngiltere’de NHS sisteminde sağlık hizmetleri için bir ücret ödenmiyor. Bu minvalde, Covid-19 testleri, tedavisi ve aşısı için de herhangi bir ödeme talep edilmemektedir.

 

ingiltere covid aşısı ücretsiz

 

Ulusal Sağlık Hizmeti’nin (National Health Service – NHS) İngiltere şubesine ait internet sitesinde 16 Ocak 2021’de yayımlanan duyuruda Covid-19 aşısının sadece NHS üzerinden yapıldığı ve ÜCRETSİZ olduğu belirtilmişti.

 

ingiltere aşı ücretsiz

 

Birleşik Krallık’ta aşılama kampanyasından faydalanabilecek dolandırıcılara karşı toplumu bilinçlendirmek üzere bir kampanya başlatılmış ve kampanya kapsamında aşıların ücretsiz sunulduğu sıklıkla vurgulanmıştı.

İngiliz Sağlık Bakanı Matt Hancock da aşıların ücretsiz sunulduğunu “Bu pandemiden çıkış yolumuz aşılar. Sahtekarların bu dev ekip çalışmasının altını oymasına izin vermememiz yaşamsal önemde. Aşı için sizden asla para istenmeyecek, aşı için sizinle temas kurulduğunda banka detaylarınız ve PIN kodunuz sorulmayacak” ifadeleriyle belirtmişti.

BBC News Türkçe de Birleşik Krallık’ta koronavirüs aşılarının ücretsiz sunulduğunu aktaran bir haber yayımlamıştı.

Teyit.org da hazırladığı incelemede ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda’da da Covid-19 aşılarının ücretsiz olarak uygulandığını aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...