British Airways Adlı Hava Yolu Firmasında Çalışan Dört Pilotun Covid-19 Aşısı Yüzünden Hayatını Kaybettiği, Bu Nedenle İngiltere’de Hükümetin Aşı Olan Pilotların Uçuş Gerçekleştirmemeleri Yönünde Görüşmelerde Bulunduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bu yazımızda Birleşik Krallık’ın en büyük hava yolu şirketlerinden olan British Airways’te çalışan dört pilotun, COVID-19 aşısı yüzünden hayatını kaybettiği ve bunun üzerine bahsi geçen hava yolu şirketinin hükûmet ile görüşmeler gerçekleştirdiği iddialarını ele alacağız.

Yabancı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de aşı karşıtlarınca paylaşılan iddianın üç pilot ve dört pilottan bahseden iki varyantı olduğunu görüyoruz:

 

“British airways 4 pilot çalışanları aşı olduktan bir kaç gün sonra ölüyorlar ve şimdi işe alınacaklardan aşı olmamış pilot istiyorlar şaka gibi agam bizimle dalga geçiyor #aşızorbalığınadiren”

 

 

“Son 7 gün içinde 3 tane British Airways pilotunun covid aşısı sebebiyle vefat ettiği söyleniyor. Bilgiye göre BA İngiliz hükümeti ile aşı yaptırmış pilotlarının uçup uçmamaları konusunda görüşme yapıyormuş… #DenekOlmaTürkiye”

 

 

İddianın kaynağı olarak sosyal medya platformlarında paylaşılan bir ses kaydı gösterilmektedir. İlgili ses kaydında konuşan kişi, “pilotların aşı olduktan sonra hayatlarını kaybettiğini, hava yolu şirketi ile hükûmet arasında görüşmeler gerçekleştiğini ve bunları pilot olan bir arkadaşından duyduğunu” dile getirmektedir.

İddiaların gündeme gelmesinin ardından British Airways, resmî sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım ile sorulara yanıt verdi. Paylaşımlarında dört pilotlarının hayatını kaybettiğini açıklayan şirket, bu ölümlerin sosyal medyada yer alan iddialar ile ilgisi olmadığını da ekledi.

Ülkenin aşılardan sorumlu resmî kurumu olan Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA), Reuters, Full Fact ve USA Today gibi doğruluk kontrolü sitelerine yaptığı açıklamalarda, herhangi bir hava yolu şirketi ile görüşme gerçekleştirmediklerini bildirmiştir. British Airways de Reuters’a yaptığı açıklamada, hükûmet ile herhangi bir görüşme yapmadıklarını ve pilotların hayatlarını kaybetme nedenlerinin aşı olmadığını söylemiştir.

Doğruluk kontrolü yapan Snopes isimli internet sitesi, hayatını kaybettiği söylenen pilotlardan üç tanesinin ismine ulaşabilirken hayatını kaybeden dördüncü bir pilotun ismini bulamadıklarını açıklamıştır. İsmine ulaşılan pilotlardan Nicholas Synnott’ın, Mart 2020 tarihinde COVID-19 enfeksiyonuna yakalandığı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde aylarca tedavi gördüğü biliniyor. Doktorlarının “tüm organlarının COVID-19’dan etkilendiğini ve solunum yetmezliği yaşadığını” söylediği Synnott, 243 gün süren tedavinin ardından Ocak 2021’de İngiltere’ye dönmüştü. Synnott’un hastalığa karşı verdiği bu mücadelenin, o dönem dünya basınında da geniş yer bulduğunu görüyoruz. Haziran 2021’de hayatını kaybeden pilotun, ölüm nedeninin COVID-19 enfeksiyonuna bağlı gelişen komplikasyonlar olduğu düşünülüyor.

Bir diğer British Airways pilotu olan Brice-Bennett ise 2 Haziran 2021 günü hayatını kaybetmiştir. Basında yer alan bilgilere göre bir bisiklet parkında cansız bedeni bulunan Bennett’in otopsisinde, karın travması ve hemoperitoneum (karın içinde kan toplanması) olduğu gözlenmiştir. Hayatını kaybeden üçüncü pilotun ölümü ile ilgili ise doğrudan bilgisi olan bir kimse, Snopes’a yaptığı açıklamada, pilotun ölümünün COVID-19 aşısı ile hiçbir şekilde bağlantısı olmadığını ifade etmiştir.

Özetle, pilotların aşı olduktan sonra hayatlarını kaybettikleri iddiası gerçeği yansıtmamaktadır, iddiaya dayanak olarak sunulan hiçbir geçerli kanıt bulunmamaktadır. Pilotlar, aşı yüzünden ölmediği gibi hava yolu şirketi ve hükûmetin konu ile ilgili görüşmeler yaptığı iddiası da asılsızdır.

 

* Kapak görseli: ainonline.com

 

Yorumunuzu yazınız...