COVID-19 Testleri İçin Örnek Alımı İçin Kullanılan Sürüntü Çubuklarında Bulunan Etilen Oksidin İnsan Vücuduna Zarar Verdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bu yazımızda, COVID-19 testleri için örnek almakta kullanılan sürüntü çubuklarında bulunan etilen oksidin insan vücuduna zarar verdiği iddiasını ele alacağız.

İncelemeye geçmeden önce iddianın sosyal medyada karşımıza çıkan birkaç örneğine bakalım:

 

“Valla bende inanmıyorum. Test adı altında 15 cm ilk EtilenOksit li cubuklarla bağışıklığı düşürüp, 8+8 Toxic haplarla öldürdüler. TV den sürekli korku verip, Sayılarla yalanlar dağıttılar. Millete Aşıya ikna ettiler.”

 

 

“Onlar test çubuğundaki etilen oksit ve verilen ilaçlardan uyanın artık evde ölen covidli yok”

 

 

Etilen oksit (C2H4O), yüksek düzeylerde maruz kalındığında toksik etkilere yol açabilen kanserojen bir organik bileşiktir. Ancak, kontrollü kullanımı ile eski yıllardan bu yana insanlığa fayda sağlamaktadır. Etilen oksit, özellikle tıbbi malzemelerin sterilizasyonunda dünya genelinde en çok kullanılan gazlardan biridir. Yüksek ısı ve basınç uygulanamayan malzemeleri sterilize etmekte kullanılır. Bunun yanında tarım zararlıları ile mücadele gibi zirai alanlarda da kullanımı mevcuttur.

Tıbbi malzemelerin etilen oksit ile sterilizasyonu, son derece titiz bir şekilde belirlenmiş olan bazı kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Etilen oksidin uygulandıktan sonra vakumlar ile çekilmesi gibi birtakım yöntemler ile de uygulanan yüzeylerden ve havadan etilen oksidin temizlenmesi sağlanır. Sterilizasyon gerçekleştirildikten ve etilen oksit giderildikten sonra yüzeyde kalabilecek etilen oksit miktarı için çeşitli otoriteler tarafından belirlenmiş standartlar bulunmaktadır. Malzemelerde, belirlenen bu miktarlardan daha yüksek düzeyde etilen oksit bırakılmamaktadır.

Reading Üniversitesinden Doç. Dr. Alexander Edwards, Associated Press’e yaptığı açıklamada, sterilizasyonda etilen oksit kullanılmasının nedeni olarak, etilen oksidin, uygulandığı malzemeyi buhar ve ısı gibi etkilememesini göstermiş ve etilen oksidin, test içeriğinde bulunmadığını ifade etmiştir.

Birleşik Krallık’ta tıbbi malzemelerden sorumlu devlet dairesi olan Medicines & Healthcare products Regulatory Agency (MHRA), resmî internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, bir kimsenin sürüntü çubuklarındaki etilen okside yüksek seviyelerde maruz kalabilmesi için kırk yıl boyunca haftada iki kere test için örnek aldırması gerektiğini belirtmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tıbbi malzemelerin %50’sinin etilen oksit ile sterilize edildiği bilinmektedir.

Özetle, etilen oksit gazı, çok uzun yıllardan beri tıbbi malzemelerin sterilizasyonunda kullanılmaktadır, sürüntü çubuklarında kullanımı da bu yöndedir. Etilen oksit, zehirli bir gaz olmasına rağmen sterilizasyon sonrasında çeşitli işlemler ile malzeme üzerinden büyük ölçüde giderilmekte, yalnızca ihmal edilebilir düzeylerde kalabilmektedir. Bu miktarlardaki etilen oksidin ise zararlı bir etki göstermesi söz konusu değildir. Sterilizasyon sırasında ve sonrasında, tüm bu standartların ve kuralların kontrolünü sağlayan sıkı prosedürler izlenmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...