Moderna Aşısında Yer Alan SM-102 İsimli Lipid Molekülünün İnsan Sağlığına Zararlı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bilim inkârcıları tarafından en sık yapılan dezenformasyonlardan bazılarının aşı içerikleri üzerine olduğunu görüyoruz.

Bu yazımızda Moderna aşılarında yer alan SM-102 isimli maddenin zararlı olduğu iddiasını inceleyeceğiz.

Türkiye’de Moderna’nın COVID-19 aşısı kullanımda olmasa da iddianın sosyal medyada yer edindiğini ve aşı karşıtlığında kullanıldığını görüyoruz:

 

“Bir sosyalist olarak, Emperyalistlerin ürettiği ve içinde içinde Polietilen Glikol gibi aşırı allerjik ve SM-102 gibi zehir bulunan deneysel Korona aşısını mı olacaksın? Mevcut Korona aşıları aşı değildir, aşı adayıdır, deneme süresi 2023’e kadar devam eden deneysel bir aşıdır”

 

 

“Aşılardaki SM-102 maddesinin gerçekte neye yaradığını bizden sakladılar. Rus hackerlar aşının içindeki maddeyi ve hangi datalarımız alınıp 5G’ye bağlanmış sızdırdılar bilgileri #savcımıznerede”

 

 

“Aşılardaki SM-102 maddesi. İnsanları zehirleyecekler UYAN !!!”

 

 

Moderna aşısının içeriğinde mRNA’nın taşınması ve stabilizasyonuna yardımcı olarak hücreye girmesini sağlayan SM-102 olarak bilinen bir organik bileşik bulunmaktadır; ancak bu SM-102 moleküllerinin iddia edildiği gibi zararlı bir etkisi yoktur.

İddianın çıkış noktasını araştırdığımızda, Cayman Chemical isimli bir biyoteknoloji şirketinin SM-102’yi, toksik bir kimyasal olan kloroform ile karışım olarak satışa sunması ile oluşan bir yanlış anlaşılma olduğu görülmektedir. Cayman Chemical’ın SM-102 için hazırladığı güvenlik verileri belgesinde bulunan uyarılar, zehirli olan kloroform için konmuştur. Çünkü belirttiğimiz gibi şirket, SM-102’yi kloroform ile birlikte bir karışım olarak satmaktadır.

Cayman Chemical’ın kloroform ile satılan SM-102 için belirttiği tüm riskler, ABD Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından da kloroform için belirtilmiştir. Ancak Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, SM-102 için hiçbir risk belirtmemektedir.

Ayrıca Cayman Chemical şirketi de yukarıda belirttiğimiz SM-102 ürünlerinin yalnızca araştırmalarda kullanıldığını belirten bir açıklama yapmıştır. Açıklamada, ilgili ürünlerinin %90 oranında kloroform, %10 oranında SM-102 olacak şekilde bir karışım olduğunu, SM-102’nin NIOSH, RTECS ve ECHA gibi kimyasal maddelerin kontrolünü sağlayan otoriteler tarafından zararlı olarak addedilmediğini de belirtmişlerdir. Yani Cayman Chemical’ın güvenlik verileri belgesinde toksik olarak uyarılar koyduğu madde, SM-102 değil; onun ile birlikte bulunan kloroformdur.

Imperial College London’da Kimya Mühendisliği Bölümünden Dr. Rongjun Chen, Reuters’a yaptığı açıklamada Moderna aşısında yer alan SM-102’lerin, Cayman Chemical’ın ürününden farklı olarak insan kullanımına uygun olduğunu söylemiştir. Cayman Chemical’ın mezkûr ürününün yalnızca araştırma amaçlı kullanıldığını yukarıda aktarmıştık.

Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Lisa Morici, lipid (yağ) yapıdaki bu SM-102’lerin aşılarda çok düşük miktarlarda bulunduğunu, ayrıca insan hücrelerinin zarlarının da lipidlerden oluştuğunu Associated Press’e açıklamıştır.

Cayman Chemical’ın, SM-102’yi kloroform ile birlikte bir karışım olarak satışa sunması ile bunlardan kloroformun zehirli olması ve SM-102’nin aşı içeriğinde kullanılması birbirlerinden bağımsız olaylardır. Aşılarda kullanılan SM-102, Cayman Chemical’ın ürününde olduğu gibi kloroform ile karışım hâlinde değildir; aşıların içerisinde kloroform bulunmamaktadır.

Özetle, Moderna aşısında yer alan SM-102 isimli lipid molekülü, iddia edildiği gibi zararlı değildir. Aksine aşının işlevleri açısından son derece gerekli ve faydalıdır. Cayman Chemical, SM-102’yi zehirli bir bileşik olan kloroform ile birlikte karışım olarak satmakta, bu sebepten de karışımın güvenlik verilerine birtakım uyarılar koymaktadır. Karışımdaki kloroformdan dolayı konan bu uyarılar, bazı kişi ya da kişiler tarafından sanki SM-102 için konmuş gibi algılanarak hatalı bir bilgi yayılmıştır. Cayman Chemical’ın kloroform ve SM-102 karışımı olan ürünleri sadece araştırma amaçlı kullanılmaktadır, aşıda yer alan SM-102 farklı olup insan kullanımına uygundur.

 

Yorumunuzu yazınız...