Paylaşılan Fotoğraftaki Bebeğin Annesinin Doğum Sırasında Öldüğü, Fotoğrafın Yılın Fotoğrafı Seçildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugün, sanal alemde dolaşan üzücü bir hikâyeye konu edilen fotoğraf hakkındaki “mutlu son”u konu edineceğiz.

Anne ve bebeğin görüntülendiği bir doğum sonrası fotoğrafın sosyal medyada “annenin doğum esnasında vefat ettiği” anı yansıttığı ve “yılın fotoğrafı” seçildiği iddiasıyla paylaşıldığına şahit oluyoruz…

Paylaşılan ilgili anlatı ve görsel şu şekilde:

“Annesi doğum esnasında öldü. Bebeği en son Annesini görsün diye getirdiler Bebek o Minik elleri ile Annesinin suratını sıkıca tuttu ve ağlamaya başladı Onları ayırmak zor oldu Daha ilginç olan, ölen Annenin gözlerinde o an gözyaşı aktı İşte bu fotoğraf “yılın fotoğrafı ” seçildi. Allah kimseyi annesiz bırakmasın”

 

anne bebek yilin fotoğrafı

 

Bu iddiayı aktaran sosyal medya paylaşımlarından örnekler şöyle sunulabilir:

 

“Annesi doğum esnasında öldü. Bebeği en son Annesini görsün diye getirdiler Bebek o Minik elleri ile Annesinin suratını sıkıca tuttu ve ağlamaya başladı Onları ayırmak zor oldu Daha ilginç olan, ölen Annenin gözlerinde o an gözyaşı aktı İşte bu fotoğraf “yılın fotoğrafı ” seçildi.”

 

dogumda ölen bebek

 

“Anne kokusuna hasret doğan bir bebek. Yılın fotoğrafı seçilmiş.”

 

anne kokusuna hasret doğan bebek

 

Ancak sanılanın aksine paylaşılan fotoğrafta görülen bebeğin annesi doğum esnasında hayatını kaybetmiş değil. Fotoğraf, Çiseren Korkut Koç adlı doğum fotoğrafçısının şahit olduğu ve fotoğrafladığı bir doğum hikayesi görseli.

“Annesi doğumda ölen bebek” ya da “bebeği doğumda ölen anne” temasıyla dramatik bir anlatı ile sosyal medyada paylaşılan söz konusu fotoğrafı tersine görsel arama ile taradığımızda sanal alemdeki ilk izi karşımıza Çiseren Korkut’un Flickr profilindeki  2 Ekim 2010 tarihli gönderi çıkıyor.

 

çiseren korkut anne bebek

 

İlave tarama yaptığımızda da sosyal medyada “bebek hayatını kaybettiği için anne ağlıyor” içeriğiyle paylaşılan fotoğrafı çeken doğum fotoğrafçısı Çiseren Korkut Koç’un “bu güzel bir an ölüm yok doğum var” tekzibiyle karşılaşıyoruz.

Çiseren Korkut Koç, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda fotoğrafın arka planına şöyle değinmişti:

“Birkaç gündür Sosyal medyayı sallayan bu fotoğrafın altında dilime varmayacak kotu hikayeler yazıyor.. Çoğunuz mutlaka görmüştür zaten. Binlerce insan beğenmeye, paylaşmaya, inanıp üzülmeye devam ediyor.. Instagrama kdr düşmüş ne yazık ki garip hesaplarda repost edilip duruyor :(( Oysa öylesine güzel ve benim kalbimde kocaman yer bırakan, sağlıkla, mutlulukla yaşanan muhteşem bir doğum hikayesidir. Blogumda yazmışım hatta güzel de bir başlık atmışım “büyük kucaklaşma” merak edenler bakabilir http://ciseren.com/blog/buyuk-kucaklasma/ anne ve bebek sağlıklıdır, fotoğrafta sadece mutluluk gözyaşlarıdır. Kotu niyetlileri Allah bildiği gibi yapsın.”

 

2 Ekim 2012 tarihinde internet günlüğünde yayımladığı “Büyük Kucaklaşma” adlı yazısında, bahse konu fotoğrafın çekildiği doğum sonrası süreci şöyle aktarmıştı:

“Yazıya nereden başlayacağımı bilemiyorum. Çünkü bu hikayeyle ilgili anlatmak istediğim çok şey var. Öncelikle harika bir aileyle harika bir gün geçirdim, dünyalar tatlısı bir çocuk doktoru sayesinde daha önce yaşamadığım bir heyecanı yaşadım ve çok güzel bir minik kızın en az kendi kadar güzel kardeşini tarifsiz bir heyecanla karşılamasına tanık oldum.

 

Sabah erken saatlerde International Hospital’a sevgili Özay ailesinin büyük gününü paylaşmaya gittim. Her aile gibi Özay ailesi de çok heyecanlıydı. 9 yaşında dünyalar güzeli Çağla yerinde duramıyordu, güzel yüzünde içimi ısıtan kocaman  gülümsemesi hiç eksik olmadı. Doğuma gitme zamanı gelmişti, heyecan doruktaydı. Çağla bizi gülücüklerle uğurladı. Sonradan öğrendik ki biz asansöre bindikten sonra güzellik gözyaşlarına boğulmuş.

 

Sevgili Figen ve eşi Sami’yle birlikte ameliyathaneye indik. Sami ve ben bir süre içerdeki hazırlıkların tamamlanmasını bekledik. Epidural sezaryen olacaktı. İçeri girdiğimizde herşey hazırdı, ameliyat başlamıştı. Doğar doğmaz Özay bebek bana harika pozlar verdi, dünyaya geldiği ilk saniyede güzelliğiyle beni büyüledi. Kimileri der ki “yeni doğan bebekler çok çirkin olur” lütfen aşağıda ki fotoğrafa bir daha baksın böyle düşünenler. Çiseren’in Bebekleri bu saçma tezi en güzel çürüten örnekleri içerir 🙂

 

Sezaryen doğumlarda bebek doğar doğmaz kadın doğun uzmanı tarafından hemşiresine verilir ve derhal çocuk doktoru tarafından ilk kontrolleri, muayenesi yapılır, biraz yuttuğu sular aspire edilir vs… 2 senedir izlediğim sahne budur. Normal doğumlarda süreç daha esnektir, bebek hemen anneye verilebiliyor duruma göre. Ancak bebek Özay’ın doğumunda bu programda biraz farklılık yaşandı, bebek doğduktan hemen sonra çocuk doktoru bebeğin durumunu kontrol etti baktı ki her şeyi harika, sorun yok, daha üzerindeki sıvıları, kiri temizlemeden direkt babasının kucağına verdi güzel bebeği. Bu sahne hayatımda ilk kez yaşadığım muhteşem bir sahneydi, daha önce çocuk doktoru Dr. Ece Çetin’le  bir çok kez aynı ameliyatta bulunmuştum, her zaman dikkatimi çekmiştir bebeklere karşı sevgisi, ailelerle olan sıcak iletişimi ama bu kadar güzel bir anı ilk kez paylaştım. Bebeğini ilk anında sarmalayan baba Sami’nin tepkisi, gözyaşları, yavrusunu nazikçe kucaklaması harikaydı. Ondan güzeliyse minik Özay’ın babasına sarılıp, maskesini çekiştirmesiydi. Çok sıcacık, çok samimi bir andı..

 

Babasıyla kucaklaştıktan sonra tatlı doktorumuz güzel bebeği hemen annesine verdi. Figen’in gözyaşları göz pınarlarında birikmişti , kısıtlı imkanlarla rahatça kucaklayamadan, öptü kokladı yavrusunu. Doyumsuz bir andı.. Kısacık bir andı ama bende bıraktığı izi çok büyüktü

 

Sonra bebeğin bakımları , muayenesi biraz daha sürdü, iyice temizlendi, çocuk doktorlarının en tatlısı  Dr. Ece Çetin’de bir güzel kucakladı bu pespembik sarışın minik kızı. Çok canım çekti  birazda bana verin demek isterdim, elimde kocaman bir makina olmasaydı istemeyenin bir yüzü kara diyerek vallahi isterdim. Bebek birer kere daha anne babasına verildikten sonra, ameliyathaneden çıkmıştım artık. Soyunma odasında Dr. Ece Çetin’e bu anın beni ne kadar etkilediğini ve ilk kez yaşadığımı söyledim, kendisi bana aileyi çok iyi tanıdığını ve her babanın bunu kaldıramayacağını söyledi. Gerçekten çok doğruydu bu söylediği, herkesin kaldırabileceği bir şey değildi, bazı babalar bebeklerine güçlükle bakıyorlar ilk anlarda.  Böyle bir aileyle bu kadar güzel bir olayı yaşadığım için çok mutluyum. Sevgili Dr. Ece’ye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, bebeklerini nasıl sevgiyle kucaklıyor, muayene ederken  sanki işini yapmıyor sadece onları seviyormuş gibi hissettiriyor izleyene. Umarım daha çok bu güzel anları yaşamak şansı bulurum.

 

Bebek Özay, yeni doğan odasında çıkarıldığında güzel Çağla kendi odalarında oturuyordu. Gidip haber verdim, Çağla sevinç çığlıklarıyla ayaklandı kardeşine koştu, işte günün bir diğer eşsiz anıda buydu, o kadar heyecanlı ve mutluydu ki Çağla, yerinde duramıyor zıplıyordu. Hemşire kıyamadı ve onu da bebek odasına aldı, kardeşinin ilk bakımları yapılırken birlikte seyrettik.

 

Sonra Figen odasına geldi, bebeğiyle nihayet rahatça kucaklaşabildi, ilk bağlarını kurdular.  4 kişilik güzel aile bir bütün olmuştu artık. Bana da bol bol fotoğraflarını çekmek kalmıştı. Umarım her zaman böyle büyük güzel heyecanlarla, mutlulukla, sağlıkla hep bir arada olursunuz.

 

Fotoğrafları seçmekte zorlandığım için biraz bol kepçe davrandım, yazıdan çok fotoğraf oldu yine ama napalım yaptığım en iyi şey bu. Zaten yazıları okumadan, bu karelere bakıp yaşadıklarımı sizde görebilirsiniz sanırım. Hepsi güzel ve özel şeyler, içinde bol duygu ve boooooolca tatlı var =))”

 

Ezcümle, Doğumun akabinde bebeğine sarılan bir annenin mutluluktan göz yaşı döktüğü anı yansıtan fotoğraf farklı bir hikâye ile servis edilmiş. Fotoğrafta görülen Figen Özay sağlıklı bir sezeryan doğum ile bebeğini dünyaya getirmiş. Bebek de annesi de fotoğrafın çekildiği anda sağlıklı ve hayattaymış…

Anne ve bebek doğum ölüm oranlarında kaydedilen iyileşmenin daha da ilerlemesi temennisiyle yazıyı noktalamış olalım…

 

1 Yorum

  1. hamile blogu Reply

    Biraz korkunç gerçekten. Neyse ki doğru değilmiş. Siz de bloguma göz atabilirsiniz.

    Gifrer Serum Fizyolojik Nasıl Kullanılır? Mochi pompa kullananlar

Yorumunuzu yazınız...