Aynı Anda Doğum Yapan Suriyeli Türkmen Asıllı Anne ile Kızının Görüntülendiği Fotoğraf Güncel ve Şanlıurfa’dan Değil; 2017 Yılında Konya’da Kaydedilmiş

 

Türkiye’de dünyaya gelen Suriyeli çocukların sayısındaki artış birçok vatandaşın tepkisini çekmeye devam ediyor. Türkiye’de doğan Suriyeli çocuk sayısına yönelik tepkileri içeren sosyal medya paylaşımlarında ilintisiz ve eski tarihli görsellerin kullanıldığına şahit olabiliyoruz.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2022 yılı Mart ayında yaptığı açıklamada “754 bin Suriyeli bebeğimiz sağlık tesislerimizde hayata gözlerini açmıştır.” ifadelerini kullandı. Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 2022 yılı Temmuz ayında yaptığı konuşmada “700 binin üzerinde Suriyeli kardeşimiz bu ülkede dünyaya geldi. Bu büyük bir zenginliktir.dedi.

 

Suriyelilerin Türkiye’de doğan çocuklarının otomatik olarak Türk vatandaşlığı hakkına sahip olduğu iddiasına değindiğimiz yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Benzer şekilde son günlerde, eski tarihli bir fotoğrafın güncel olduğu vurgusuyla yeniden dolaşıma sokulduğu görülüyor.

 

Uzaktan Gelen @Uzaktan_Gelen_ Suriyeli anne ve kızı aynı anda doğum yaptı. Çocuklarının ismini “Recep” ve “Tayyip” koydular. Ülkemizde kurulan en büyük fabrika, Suriyeli çocuk fabrikası..

 

 

Muhbir (@ajans_muhbir): “Şanlıurfa’da aynı gün doğum yapan Suriyeli anne ile kızı, çocuklarına Recep ve Tayyip ismini verdi.”

Bu iddia için Kulis TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yetim’in “Suriyeli anne ve kızı aynı anda doğum yaptı. Bebeklere Recep ve Tayyip ismi verildi.tweetinin kaynak olarak sunulduğu görülüyor.

 

ayni-gun-dogum-yapan-suriyeli-anne-ile-kizi

 

Aynı anda doğum yapan anne ile kızının görüntülendiği fotoğraf güncel değil, 2017 yılından.

Hamilelik sürecini birlikte geçirdikten sonra anne ile kızı, Şanlıurfa’da değil Konya’da Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde çocuklarını dünyaya getirmiş.

Fotoğrafta eş zamanlı sezaryenle aynı dakikalarda bebeklerini kucaklarına aldıkları an görüntülenen yeni anneler Suriyeli Türkmen asıllı Fatma ve Gade Birinci.

Aynı hafta hamile kaldıklarını öğrenen anne ve kızı, bebeklerinin cinsiyetini aynı gün öğrenmiş, doktor kontrollerine birlikte gitmiş ve aynı gün ameliyatla çocuklarını doğurmuş.

Doğum yaptığı tarihte 42 yaşındaki anne Fatma Birinci ile 21 yaşındaki kızı Gade Birinci, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 2014 yılında ülkelerini terk ederek Konya’ya yerleşmiş.

Eş zamanlı ameliyatla aynı dakikalarda dünyaya gözlerini açan “dayı” ile “yeğen”ine “Recep” ve “Tayyip” isimleri verilmiş.

İlginç olay, ilgili dönemde basın organlarınca yaygın şekilde haberleştirildi ve çifte mutluluk yaşayan anne ve kızına ait görüntüler servis edilmişti.

 

 

Hastanenin Başhekimi Erkan Ataş, anne ve kızının aynı anda doğum yapmasının şaşkınlığını şu sözlerle aktarmış:

“Hastanemizde belki de dünyada ilk olan bir olay gerçekleşti. Anne ve kızı aynı anda sezaryen ile sağlıklı iki tane erkek bebek dünyaya getirdi. Annenin bebeği 4 kilo kızının bebeği ise 2 kilo 980 gram olarak dünyaya geldi. Çocukların bir tanesine ‘Recep’ diğerine ise ‘Tayyip’ ismini verdiler.”

 

Doğumu gerçekleştiren doktorlardan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Naim Ünsal ise anne ve kızın gebelik süreci hakkında şu ifadeleri kullanmış:

“Fatma Birinci’nin yaşayan 4 çocuğu daha var. Ancak Ğade Birinci’nin önceden anne karnında bebek kayıpları vardı. Çocuğun term zamanına gelmesi için bir tedavi uyguladık. Açıkçası bu zamana, yani miada kadar geleceğini tahmin etmiyordum. Planlamalarıma göre bundan 2 veya 3 hafta önce, çocuk dış ortamda yaşayabilir hale geldiği zaman doğum planlıyordum ama Allah’a şükür o da miada kadar ulaştı. İkisi de tıbbi olarak 39 hafta artı 2 ve 3’üncü günlerdeler. Çocuklar şimdi annelerinin yanında. Emziriliyorlar, gayet sağlıklılar.”

“Bu vaka dünyada ilk. Tıbben olasılık olarak miad doğumda çocuğun doğma zamanına gelerek aynı anda doğma ihtimalleri çok çok düşük. Matematiksel olarak on milyonlarla ifade ediliyor.”

“Hastalarımızdan Gade’nin pıhtılaşma sistemi ile ilgili bir hastalığı vardı. Karnında bebekleri ölüyordu. Ona bir ilaç tedavisi uyguladık. Gebelik haftasının bu haftalara kadar geleceğini tahmin etmiyorduk. Geçen ay doğumunu gerçekleştirmeyi düşünüyordum. Ama gebelik seyri iyi gitti. Çocuk dış ortamda daha iyi yaşasın diye doğum planlamasını öteledik. Daha sonra da annesi ile doğum zamanları aynı güne ve aynı ana denk geldi. Doğum saatleri ikisinin de 09.35. İkisi de aynı saatte doğan dünyadaki ilk vaka. İkiz bebeklerde dahi an farkı oluyor. Birisi önce daha sonra ikinci bebek geliyor. Ama bunlar aynı anda doğum yapmış oldu. Biz de hem şaşkın hem de mutluyuz.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...