Fotoğrafta Denizde Nargile İçerken Görüntülenen Kişinin Suriyeli Olduğu İddiası Doğru Değil

Denizin içinde nargile içen kişinin Suriyeli olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf aslında sosyal medyada nargileye ilgisi ile tanınan Erzincanlı Erzin Soylu’ya ait.

Yanlış İddia

 

Bugün, sanal alemde Suriyeli bir sığınmacıya ait olduğu zannedilen bir görsel hakkındaki gerçeğe değineceğiz.

Korkusuz Gazetesi’nin 24 Temmuz 2019 tarihinde yaptığı “Besle kargayı oysun gözünü” başlıklı haberinde yer alan görseldeki denizde nargile içen kişinin Türkiye’de bulunan bir Suriyeli sığınmacı olduğu iddia edilmişti.

 

denizde nargile suriyeli

 

Korkusuz gazetesi, Erzin Soylu’nun fotoğrafını “Suriyeliler Türkiye’de denizin keyfini böyle çıkarıyor.” başlığıyla servis etmişti.

 

denizde nargile suriyeli

 

Bahse konu iddia sosyal mecrada Korkusuz Gazetesinin yaptığı “Besle Kargayı Oysun Gözünü” başlıklı haberi ile yaygınlık kazandı ve birçok sosyal medya kullanıcısı, söz konusu görseli Türkiye’de ikamet eden Suriyeli bir sığınmacıya ait olduğunu zannederek hesaplarında paylaştı.

 

erzin soylu suriyeli

suriyeli deniz nargile

 

Fotoğraftaki Kişi Suriyeli Değil, Erzincanlı Erzin Soylu

Fotoğraftaki kişi sosyal medyada nargileye düşkünlüğü ile tanınan Erzin Soylu isimli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ait.

 

erzin soylu

 

Söz konusu görsel Erzin Soylu’nun 10 Ağustos 2016 tarihinde sosyal medya hesabında paylaşılmış.

 

erzin soylu suriyeli

 

Erzin Soylu sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar ile fotoğrafın kendisine ait olduğunu, aslen Erzincanlı olduğunu ve Suriye vatandaşı olmadığını ifade etmişti. Söz konusu iddiayı kendisine ait görsel ile paylaşan kullanıcılar için de hukuki yollara başvuracağını dile getirmişti.

 

"Bu resmi suriyeli diye paylaşım yapanlar az kaldı mahkeme kararı gonderdiginde karşıma çıktığınızda çok merak ediyorum ne yapacaksınız"

 

erzin soylu suriyeli

 

"OLUŞTURDIĞUNUZ ALĞILA RA RAĞMEN PES ETMEYECEĞİM! ^#ErzinSoyluErzincanlıdır"

 

erzin soylu suriyeli

 

Yorumunuzu yazınız...