Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “70 Yaşındaki Adam Pazarda Limon Satacak 20 Yaşındaki Suriyeli Genç Belediyeden Yardım Alıp Parklarda, Sahillerde Nargile İçecek. Yok Öyle, Artık O Devir Bitti” İfadelerini Kullandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Suriyeli sığınmacılar hakkında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a atfedilen “70 yaşındaki adam pazarda limon satacak 20 yaşındaki Suriyeli genç belediyeden yardım alıp parklarda, sahillerde nargile içecek. Yok öyle, artık o devir bitti” sözünü ele alacağız.

Bahse konu ifadeleri Mansur Yavaş’a atfeden paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

“Mansur Yavaş: 70 yaşındaki adam pazarda limon satacak 20 yaşındaki Suriyeli genç belediyeden yardım alıp parklarda, sahillerde nargile içecek. Yok öyle, artık o devir bitti… Önde adam arkada ”Atam” #MansurYavaş”

 

mansur yavaş suriyeliler

 

70 yaşındaki adam pazarda limon satacak

 

Sanılanın aksine Mansur Yavaş’ın bahse konu ifadeleri içeren bir açıklamada bulunduğuna dair bir bulguya rastlanamıyor .

(Özlem Helvacı adlı sosyal medya kullanıcısı tarafından) Şahsına izafe edilen bu açıklama bizzat Mansur Yavaş tarafından yalanlanmıştı.

Mansur Yavaş, Suriyeli mültecilerle ilgili açıklamanın kendisine ait olmadığını belirtmiş ve ilgili paylaşımın silinmesini talep etmişti.

 

böyle bir açıklamam olmamıştır

 

Yavaş’ın uyarısının ardından bahse konu sosyal medya kullanıcısı ilgili paylaşımını silmişti. Akabinde Yavaş’ın da Twitter hesabından “Böyle bir açıklamam olmamıştır. Silerseniz sevinirim.” ifadelerini içeren paylaşımının silindiği anlaşılıyor.

Bahse konu söz, daha önce başka bir sosyal medya kullanıcısı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da atfedilmişti.

 

ekrem imamoğlu suriyeliler

 

Bahsi geçen ifadelerin Ekrem İmamoğlu tarafından dile getirilmediği (İmamoğlu’nun böyle bir açıklaması olmamasına rağmen sanki İBB meclis oturumunda ifade edilmiş gibi 22 Nisan 2019’daki başka bir meclis oturumundan bir görüntü ile paylaşıldığı) anlaşılıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...