2024 yılı Ramazan ayının bitişiyle birlikte bayram kutlamalarının başladığı arefe gününde sosyal medyada bir video İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ilahi söylerken görüntülendiği iddiasıyla paylaşıldı.

 

İmamoğlu ve Yavaş’ın Ramazan’ın bitişini ilahi söyleyerek kutladığı sanılan görüntü:

 

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Ankara’da 2021 yılında CHP’li belediye başkanları ile birlikte “Ankara’nın Taşına Bak” türküsünü söylediği andan görüntüye “Elveda Şehri Ramazan Elveda” adlı ilahi sesi eklenmiş.

 

 

Bahsi geçen görüntünün orijinali şöyle:

 


 

 

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin (Kızılca Gün) 102. yıldönümünde 27 Aralık 2021’de Ankara’da Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda bir araya gelmişti.

Söz konusu toplantıda sahneye çıkan belediye başkanları “Ankara’nın Taşına Bak” türküsünü birlikte seslendirmişti.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bu görüntüyü “Uyan uyan Gazi Kemal, güzel günler yakında.” sözleriyle sosyal medya hesabında ve Youtube hesabında paylaşmıştı.

 

 

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın “Ankara’nın Taşına Bak” türküsünü söylediği görüntüler sosyal medyada gündem olmasının ardından çeşitli haber sitelerince de aktarılmıştı.

 

 

Söz konusu görüntüye, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Camii’nde 13 Temmuz 2015 günkü Kadir Gecesi’nde düzenlenen özel programda “Elveda Şehri Ramazan” adlı ilahinin Diyanet İşleri Başkanlığı Korosu tarafından okunduğu kayıttaki ses eklenmiş.

 

Eklenen ilahi ve sözleri şöyle:

Elveda ey Şehr-i Ramazan elveda
Elveda ey Şehr-i Rahmet elveda
Elveda ey Elveda
EyŞehr-i Kuran elveda
Onbir aylık yoldan geldin
Müminlere rahmet oldun
Asilere azab oldun
Elveda ey Şehr-i Ramazan elveda
Onbir ayın sultanısın
Dertlilerin dermanısın
Hakk’ın bize ihsanısın
Elveda ey Şehr-i Ramazan elveda
Ey Kur-an ve rahmet ayı sen Şehr-i Mübarek’sin
Mü’minlere hem gereksin, sırat üstünde muratsın
Elveda ey vahyi mübarek elveda
Elveda ey Şehr-i Rahmet elveda
Elveda ey mübarek Ramazan elveda
Elveda ey Kur-an ayı elveda..

 

 

 

 

İlahinin eklendiği görüntü sosyal medyada “İmam Ekrem İmamoğlu ve Cemaati” ya da “Ramazanın son gecesinde düzenlenen iftar programı sonrasında Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş diğer belediye başkanları ile birlikte ilahi söyleyerek Ramazanı uğradılar.” gibi ifadelerle paylaşılmış.

 

ekrem-imamoglu-mansur-yavas-ilahi-ramazan

 

Bu yöndeki paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Abdullah Kilim (Quilliam) (@Abdquil):

“22 senedir Erdoğan’a bir damla bira içiremediler, ama hepsi dindar Müslüman (!) oldu. Hu, Hu diye zikir çekmelerine az kaldı. Erdoğan ne hale getirdi adamları böyle yahu? “

 

ekrem-imamoglu-mansur-yavas-ilahi

 

Mert Armağan (@MertArmagan53):

“Bunlara namaz kıldırdık, dua ettirdik, camiye soktuk şimdi de ümmetçi yaptık. Girmeyecekleri şekil yok. Unutulmasın ki, Taklitler Aslını Yüceltir Sabah Bayram namazına kalkmayı unutmayın.

İmam Ekrem İmamoğlu ve Cemaati”

 


Yorumunuzu yazınız...