31 Mart 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimini Binali Yıldırım’ın Kazandığı İddiası Doğru Değil

 

31 Mart 2019 günü gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne dair sonuçlar kesinleşmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı pozisyonunu Ekrem İmamoğlu yerine Binali Yıldırım’ın kazandığını köşelerinde aktaran yazarlara şahit olduk. 31 Mart gecesi saat 23:00 sularında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerine ilişkin Anadolu Ajansı’ndan gelen sandık verileri akışının durmasının ardından oluşan soru işaretleri, 1 Nisan günü veri akışının yeniden sağlanması ile ortadan kalkmış ve Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacağı netleşmişti.

Ancak, 31 Mart 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri Yüksek Seçim Kurulu’nun 6 Mayıs tarihli kararıyla iptal edilmiş ve 23 Haziran 2019 günü yenilenmesine karar verilmişti.  Bahse konu iptale dair Yüksek Seçim Kurulu’nun oy çokluğuyla aldığı 2019/4219 sayılı gerekçeli kararı (“Yüksek Seçim Kurulunun 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve seçimin yenilenmesine ilişkin 2019/4219 sayılı kararı“) 20 Mayıs 2019 tarihinde duyurulmuştu.

23 Haziran 2019 tarihinde yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde % 84,44 katılım oranının gözlemlendiği seçim sonucunda Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu toplam oyların % 54,21’ini alarak, İstanbullu seçmenlerin % 44,99’unun desteğini alan rakibi Binali Yıldırım’a 806.426 oy farkı atarak seçimi kazanmıştı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Ekrem İmamoğlu Yerine Binali Yıldırım’ın Kazandığını İddia Eden Yazarlar

31 Mart 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları resmen açıklanmadan 1 Nisan 2019 günü yayınlanacak köşe yazılarını hazırlayan bazı yazarlar dereyi görmeden paçayı sıvayarak yanlış ismi kazanmış gibi göstermiş. Hilal Kaplan, Mehmet Barlas, Yavuz Donat, Melih Altınok gibi Sabah Gazetesi yazarlarının İstanbul’daki 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine dair bu hataya düştüğü görülüyor.

Mehmet Barlas, Sabah Gazetesi‘ndeki 1 Nisan 2019 tarihli “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi ağırlığı yine kanıtlandı” başlıklı yazısında dereyi görmeden paçayı sıvamış:

"İstanbul'da Binali Yıldırım'ın Belediye Başkanı seçilmesi, belli ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çabaları ile gerçek olmuştur."
Mehmet Barlas’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Binali Yıldırım’ın Kazandığını İddia Ettiği Köşe Yazısı

 

Hilal Kaplan’ın Sabah Gazetesi‘ndeki 1 Nisan 2019 tarihli “Cumhur İttifakı yerel sınavı da geçti” başlıklı yazısından:

"İstanbul'da şaşırtıcı olmayan biçimde Binali Yıldırım kazandı."
Hilal Kaplan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Binali Yıldırım’ın Kazandığını İddia Ettiği Köşe Yazısı

 

Melih Altınok’un Sabah Gazetesi‘ndeki 1 Nisan 2019 tarihli “Dört buçuk yıl frene basmak yok!” başlıklı yazısında Anadolu Ajansı’nın veri akışını durdurmasına rağmen yazısını kaleme aldığı anki verileri sonuç gibi addederek Binali Yıldırım’ın kazandığını iddia etmiş:

"Şu saat itibariyle seçim sonuçlarının en önemli göstergesi olan İstanbul'da AK Parti kazanmış durumda. Binali Yıldırım gibi deneyimli bir ismin kente kazandıracakları düşünülünce daha yüksek bir farkı hakkettiğiyse ortada."
Melih Altınok’un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Binali Yıldırım’ın Kazandığını İddia Ettiği Köşe Yazısı

 

Yavuz Donat’ın Sabah Gazetesi‘ndeki 1 Nisan 2019 tarihli “Mart’ın sonu ‘İstikrar‘” başlıklı yazısından:

"Binali Yıldırım iyi çalıştı ve kazandı."
Yavuz Donat’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Binali Yıldırım’ın Kazandığını İddia Ettiği Köşe Yazısı

 

31 Mart 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimini Ekrem İmamoğlu’nun Kaybedeceğini Yazıp Yanılan Yazarlar

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde gazete köşelerindeki yazılarında Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u kaybedeceğine yönelik kehanetleri / iddiaları / öngörüleri tutmayan yazarlar da olmadı değil.

Habertürk Gazetesi‘ndeki “Müslüman ama solcu” başlıklı 28 Ocak 2019 tarihli yazısıyla Oray Eğin de bu isimlerden biri:

"Karikatürü çizilse rakı şişesine benzetilecek Muharrem İnce’de de bu mesaj denenmişti, tutmadı. Ekrem İmamoğlu’nda da tutmayacak. Parti hem İstanbul’u kaybedecek, hem de İmamoğlu şahsi olarak siyasette yara alacak."

Yeni Akit yazarı Yaşar Baş, 28 Aralık 2018 tarihli “Ekrem İmamoğlu varsa!” başlıklı yazısında Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı seçimini kazanma umudu yaratacak bir sonuç alması halinde dahi, yazı yazmayı bırakacağını söylemişti (Sonuç: Bırakmadı).

Yaşar Baş’ın yazısından ilgili bölüm şöyleydi:

“Bir seçim daha başlamadan tüm heyecanı kayboldu.

Aha da buradan altını çiziyorum.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da bırakın seçim kazanmayı seçim kazanma umudu yaratacak bir sonuç alsın ben de yazmayı bırakacağım.

Ama adamı öyle şişirip pişirmeye başladılar ki; hatta birinin şişirip pişirmesine de gerek yok, Ekrem İmamoğlu kendisini şişirecek hikayeler yazmaya mütemayil bir profil zaten.”

 

yaşar baş ekrem imamoğlu

 

Yorumunuzu yazınız...