Videodaki Bebeğin Gözünün Simsiyah Olmasına Anne ve Babasının Koronavirüs Aşısı Olmasının Yol Açtığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ebeveynlerinin koronavirüs aşısı olmasının etkisiyle bir yenidoğan bebeğin gözünün tamamen siyaha büründüğü ve sağlığının bozulduğu yönündeki asılsız iddiayla sosyal medyada bir videonun paylaşıldığı görülüyor.

 

Yasin Aslan:

“Korona Aşısnın, Simsiyah Gözlü ‘İnsanüstü’ Bebekleri Meksika’da aşılı anne-babadan, Melez Bebekler dünyaya geliyor. Çok hızlı yaşlanıyorlar, yaşlarına uygun olmayan hareketler yapıyor, ikinci haftada emekliyor ve 3 aylıkken yürüyebiliyorlar”

 

siyah gozlu bebek

 

Anne ve baba adaylarının koronavirüs aşısı olmaları hâline doğacak çocuklarının simsiyah gözle doğduğu iddiası doğru değil. Video aşılı bir kadının bebeğini göstermiyor. Şu an 2 yaşından büyük olan bebeğin anne ve babası, doğum öncesinde koronavirüs aşısı olmamış. Bebeğin göz rengi zaman içerisinde normale dönmüş. 

Paylaşılan videonun kaynağı “larasaadeddine1” uzantılı Tiktok kullanıcısının 23 Temmuz 2021 tarihli paylaşımı.

 

@larasaadeddine1

Rêve 2 days old in NICU less than 2 kg can hold her head up and look at me! #nicu #fyp #fypシ #viral #viralvideo #tiktok #pandamicbaby2020 #toughbaby

♬ Pandemic babies – Loveandpositiveenergy

 

Paylaşım kaynağında koronavirüs aşısına dair herhangi bir notun yer almadığı, bebeğin 2 kilogramdan daha hafif doğduğu ve 2 günlük olduğunun belirtildiği görülebiliyor.

 

siyah goz bebek

 

Reuters’in ulaştığı anne, videonun ABD’de (henüz aşı uygulamasının başlamadığı) 2020 yılı Ağustos ayında çekildiğini, bebeğinin şu an sağlıklı olduğunu,  gözün beyaz kısmının renginin zaman içerisinde normale döndüğünü, bebeğine hamileyken koronavirüs aşısı olmadığını, doğum akabinde aşı olduğunu aktarmış.

Sosyal medya hesabında doğurduğu ikiz bebeklere ait videoları 2020 yılı Kasım ayından bu yana yayınlayan anne, çocuğunun son hâlini de paylaşarak şu an sağlıklı olduğunu aktarmıştı.

 

@larasaadeddine1

#stitch with @larasaadeddine1 #tiktok #tiktokmom #twins #Nicu #viral #pandamicbaby2020 #mygirl #boyandgirl #toughbaby #mydaughterlove @rawadkhazem18

♬ original sound – Larasd

 

Paylaşılan video izlendiğinde bebeğinin gözünün sklera bölümünün renginin siyahtan beyaza döndüğü görülebiliyor.

 

larasaadeddine1

 

Yorumunuzu yazınız...