Gerçekçi efektleri ve grafikleriyle bazı bilgisayar oyunlarının basın kuruluşları ve sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek sanılarak paylaşıldığına şahit oluyoruz.

Bilhassa askerî operasyon süreçlerinde simülasyonlardan kaydedilen görüntülerin gerçekleşen silahlı çatışmalara ait olduğu iddiasıyla servis edildiği görülüyor.

 

Bilgisayar Oyunlarından Görüntüler Gerçek Hayattan Çatışmalardan Nasıl Ayırt Edilebilir?

 

Arma 3 adlı savaş simülasyon oyununun geliştiricisi Bohemia Interactive, oyunlarından görüntülerin gerçek çatışmalara ait sanılarak paylaşılmasından rahatsız olduklarını belirterek gerçek ve sahte görüntülerin nasıl ayırt edilebileceğini aktarmış.

 

 

Bilgisayar oyunundan kesitlerin gerçek çekimlerden ayırt etmek için dikkate alınabilecek ipuçları şöyle sıralanmış:

 • Çok düşük çözünürlük
  • Eski akıllı telefonlar bile videoları HD kalitesinde sağlama yeteneğine sahiptir. Sahte videolar genellikle çok daha düşük kalitededir ve bir video oyunundan alındıkları gerçeğini gizlemek için kasıtlı olarak pikselleştirilir ve bulanıklaştırılır.
 • titreyen kamera
  • Dramatik bir etki eklemek için bu videolar genellikle oyun içinde çekilmez. Yazarlar, oyunun düşük kalitede ve abartılı bir kamera sarsıntısıyla çalıştığı bir bilgisayar ekranını filme alıyor.
 • Genellikle karanlıkta / geceleri gerçekleşir
  • Video oyunu sahnesinin yetersiz ayrıntı düzeyini gizlemek için görüntü genellikle karanlıktır.
 • Çoğunlukla sessiz
  • Oyun içi ses efektleri genellikle gerçeklikten ayırt edilebilir.
 • Hareket halindeki insanları içermez
  • Oyun, askeri araçların hareketini nispeten gerçekçi bir şekilde simüle edebilse de, hareket halindeki doğal görünümlü insanları yakalamak, en modern oyunlar için bile hala çok zordur.
 • Heads Up Display (HUD) öğeleri görünür
  • Bazen oyunun silah seçimi, mühimmat sayaçları, araç durumu, oyun içi mesajlar vb. gibi kullanıcı arayüzleri görünür. Bunlar genellikle görüntünün kenarlarında veya köşelerinde görünür.
 • Doğal olmayan parçacık efektleri
  • En modern oyunların bile patlamaları, dumanı, ateşi ve tozu doğal bir şekilde tasvir etmenin yanı sıra çevresel koşullardan nasıl etkilendiklerini gösterme sorunu vardır. Özellikle garip bir şekilde ayrılmış bulutçuklara bakın.
 • Gerçekçi olmayan araçlar, üniformalar, ekipman
  • Gelişmiş askeri teçhizat bilgisine sahip kişiler, belirli bir çatışma için gerçekçi olmayan askeri varlıkların kullanıldığını fark edebilir. Örneğin, geniş çapta yayılan sahte bir videoda, ABD hava savunma sistemi C-RAM, bir ABD A-10 kara saldırı uçağını düşürür. Birimler ayrıca orijinal olmayan nişanlar, kamuflaj vb. gösterebilir.

 

Bohemia Interactive’in halkla ilişkiler yöneticisi Pavel Křižka konuyla ilgili şu yorumda bulunmuş:

“Arma 3’ün modern savaş çatışmalarını bu kadar gerçekçi bir şekilde simüle etmesi gurur verici olsa da gerçek savaş görüntüleriyle karıştırılmasından ve savaş propagandası olarak kullanılmasından kesinlikle memnun değiliz.”

 

Malumatfurus.org’da ve sosyal medya hesaplarında aktarılan bu yöndeki içerikleri bir yazıda derleyelim istedik…

 

Pençe – Kaplan Harekâtına Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Keskin Nişancı Videosu

“Pençe-Kaplan” (“Pençe-Kartal”) operasyonu esnasında kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan keskin nişancı (sniper) kaydı aslında Medal of Honor adlı oyundandı.

 

https://www.youtube.com/watch?v=yxl9g2i8fyE

 

 

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, “Pençe Kartal Operasyonu” notuyla paylaştığı videonun bir bilgisayar oyunundan alıntı olduğunu 3,5 saat sonra attığı bir diğer tweette belirtse de, paylaşım hakkında yorum yapan kayda değer sayıda sosyal medya kullanıcısının videoyu gerçek bir operasyondan olduğunu sandığı görüldü.

 

pençe kaplan harekatı görüntüsü sanılan video paylaşımı

 

bilgisayar oyununu gerçek sanılan

 

Medal of Honor’ın keskin nişancı bölümüne ait ilgili orijinal kayda Youtube üzerinden erişebilirsiniz:

 

 

Afrin’de Şeyh El Hadid bölgesinde gerçekleştirilen askerî operasyon esnasında termal kamerayla çekildiği iddiasıyla basın kuruluşları ve sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan video da aslında Medal of Honor adlı oyundandı.

 

operasyondan sıcak görüntüler

 

keskin nişancı görüntüsü

 

Operasyon esnasında kaydedildiği sanılarak paylaşılan keskin nişancı görüntüsünün kaynağı olan Medal of Honor’daki görevin kaydına da Youtube üzerinden erişilebiliyor.

 

 

 

Suriye’nin Kuzeyinde SİHA’nın Düşürüldüğü Ana Ait Zannedilen Video

 

TSK ve MİT tarafından düzenlenen Suriye’nin kuzeyini hedef alan operasyon esnasında bir SİHA’nın ABD F-16’sı tarafından düşürüldüğü anı yansıttığı sanılarak yine ARMA-3’ten oyun görüntüsü paylaşılmış.

 

Bahsi geçen görüntü:

 

 

ARMA-3 savaş simülasyonuna ait görüntünün kaynağı:

 

 

 

Kasım Süleymani’nin Konvoyuna Saldırı Anına Ait Olduğu Sanılan Video

Kasım Süleymani’nin konvoyuna saldırı videosu iddiasıyla paylaşılan görüntü “AC-130 Gunship Simulator” adlı oyundan bir kayıttı.

 

 

Kasım Süleymani'ye yapılan saldırı anından sanılan videoyu paylaşan haber kanalı
Kasım Süleymani’ye yapılan saldırı anından sanılan videoyu paylaşan haber kanalı

 

Kasım Süleymani'ye yapılan saldırı anından sanılan videoyu paylaşan haber kanalı
Kasım Süleymani’ye yapılan saldırı anından sanılan videoyu paylaşan haber kanalı

 

Videonun kaynağına Youtube üzerinden erişilebilir:

 

 

Benzer şekilde “Drone Strike Military War 3D” (“DroneAttackSRP”) adlı oyundan görüntü Melih Gökçek tarafından Azerbaycan-Ermenistan savaşından bir SİHA videosu sanılarak paylaşılmıştı.

 

droneattacksrp

 

 

Ukrayna ordusunun Rus tanklarını yok ettiği ana ait sanılarak paylaşılan görüntü de Arma 3 adlı oyundandı.

 

 

Bakalım, “Arma 3” oyunundan Bayraktar TB2 ile konvoyun, savunma sistemlerinin ve uçağın vurulma anına ait simülasyon videosunu kim gerçek sanarak paylaşacak…

 

 

 

Füze Savunma Sistemine Ait Sanılan Video

Füze savunma sistemine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video kaydı aslında ARMA 3 adlı simülasyon oyunundan bir kayıt.

 

 

Arma 3’ten Phalanx CIWS adlı silahın kullanıldığı ilgili ana ait orijinal kayda Youtube üzerinden erişilebiliyor:

 

 

Ermenistan’ın Karabağ çatışması sırasında yerden açılan ateşle düşürülen uçağa ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video da yine Arma 3’tendi.

 

arma 3 uçak düşüş

 

Bahse konu görüntü, Afganistan’ın Pencşir eyaletindeki Ulusal Direniş Cephesi’nin Taliban hareketine ait bir Pakistan uçağını uçaksavarla düşürdüğü ana ait olduğu iddiasıyla da paylaşılmıştı.

 

 

Paylaşılan görüntünün kaynağı:

 

 

ARMA-3’ten bir diğer benzer kayıt:

 

 

2017 yılı Mayıs ayında A Haber’de “Terörist avı ATAK kamerasında” başlığıyla verilen (“özel”) haberde, İHA’larca tespit edilen PKK’lıların ATAK adlı helikopter tarafından vurulma anına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntüler de Arma 3 adlı oyundandı.

 

atak helikopteri pkk operasyonu

 

Gerçekle bir ilgisi bulunmayan görüntülerin kaynağı:

 

 

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Herson bölgesinde ‘4 Rus saldırı helikopterinin imha edildiğini iddia ettiği paylaşımda Arma 3 savaş simülasyonu oyunundan alıntı görüntüyü kullanmıştı.

 

ukrayna savunma bakanligi arma 3

 

arma 3 saldiri helikopteri

 

 

 

Rusya-Ukrayna Savaşına Ait Olduğu Sanılarak Paylaşılan Görüntüler

 

CNN Türk’te “muhtemelen Kiev’den olduğu” iddiasıyla “uçak savar atışlarının yoğun şekilde yapıldığı geceye dair sıcak bir görüntü” ifadeleriyle aktarılan görüntü aslında “bilgisayar üretimli imgeleme” (“computer-generated imagery” – CGI) desteğiyle görsel efektle oluşturulan bir kayıt.

 

cnnturk ucaksavar

 

ucaksavar video simulasyon

 

Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait Mig-29 ile Rus Hava Kuvvetlerine ait Sukhoi Su-30MK’nın Türkçemize “it dalaşı” olarak çevrilen “dogfight” olarak nitelenen hava savaşına ait olduğu sanılarak paylaşılan video aslında DCS olarak adlandırılan gerçekçi hava savaşı simülasyonundandı.

 

ukrayna rusya it dalasi

 

Rusya ve Ukrayna Savaş Uçaklarının İt Dalaşına Ait Sanılan Video

 

Arma-3 gibi oyunlardan görüntüler de bölgeden çarpışmaya ait sanılarak paylaşılmıştı.

 

arma 3 oyun goruntusu savas

 

Arma 3 oyunundan Youtube’e yüklenen kayıtlarda bu görüntülere rastlamak mümkün:

 

 

 

Benzer şekilde, Youtube’de paylaşılan füze saldırısına karşı “demir kubbe” savunmasını içeren War Thunder adlı oyundan bir kayıt da güncel ve Ukrayna’dan sanılarak paylaşılmış.

 

 

ARMA 3 adlı oyundan video kayıt, Bayraktar TB2 SİHA ile Rus ordusunun Admiral Makarov firkateynini vurduğu anı yansıttığı sanılarak paylaşılmış.

 

 

bayraktar-tb2-rus-firkateyni-arma-3

 

Arma-3’ten alıntı kayıt “Rus hava kuvvetlerinin Ukrayna hava savunma sistemlerine karşı saldırı görüntüleri” olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

 

hava-savunma-sistemlerine-karsi-saldiri

 

hava-savunma-sistemlerine-karsi-saldiri

 

 

 

Kaybolan F35’in Düşüşüne Ait Sanılan Video

 

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde 18 Eylül 2023 günü bir F-35 savaş uçağının kaybolduğu duyuruldu ve halktan arama çalışmalarına katkı vermeleri istendi. Pilotunun fırlatma koltuğunu kullanıp paraşütle atladığı F-35 savaş uçağı kendini otomatik uçuşa almış, devre dışı bırakılan aktarıcısı ve gizli teknolojisi radar takibini engellemişti. Arama çalışmaları sonucunda F-35’in enkazının Charleston Hava Kuvvetleri Üssü’nün kuzeydoğusundaki kırsal Williamsburg bölgesinde bulunduğu açıklandı.

Bu süreçte sosyal medya platformlarında ABD’de kaybolan F-35’in düşüşüne ait olduğu sanılan bir video dolaşıma girdi.

 

 

 

Kaybolan F-35 savaş uçağının düşüş anına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntü savaş simülasyonu ile hazırlanmış.

Videoyu hazırlayan “iceman_fox1” uzantılı Tiktok hesabı profilinin açıklama kısmında “gerçekçi dijital savaş simülasyonu” (“realistic digital combat simulations (DCS)”) videoları” hazırladığı notunu düşmüş.

 

@iceman_fox1 BREAKING: A group of hikers capture on video an F-35B fighter jet crashing near Charleston, South Carolina #f35 #f35crash #charleston #missing #f35b #southcarolina #usmc #marinecorps #relaxitdcs #dcs #dcsworld #msfs2020 #flightsim #airforce #warbirds #avgeek #military #aviation #aviationdaily #virtualreality #vr #shorts #reels #edit #clouds #cinematic ♬ original sound – iceman_fox1

 

 

Yemenli Husilerin ABD Savaş Gemisini Vurduğu Ana Ait Sanılan Video

ABD ve İngiliz savaş uçaklarının Yemen’de birkaç kentte bazı noktalara yönelik hava saldırılarının hemen ardından Yemenli Husilerin karşılık vererek ABD savaş gemisini balistik füze ile vurduğu iddiasıyla paylaşılan görüntü ARMA 3 adlı bilgisayar oyunundan.

 


gemi-fuzeyle-vuruldu-bilgisayar-oyunu

 

Darbe Şifresi Sanılan GTA IV Hileleri

A Haber, GTA IV adlı ünlü oyunun tank, silah ve hava durumu için kullanılan gibi hile kodlarını de darbe talimatı sanarak haberleştirmişti.

 

gta hileleri darbe şifresi

 

“FETÖ Kurân-ı Kerimleri Çöpe Attı” altbandını taşıyan haberde şu ifadeler kullanılmıştı:

“Fethullahçı Terör Örgütü’nün çöplere bıraktıkları arasında ilginç notlar da var. İşte defterin arasında sanki darbenin bir şifresi var gibi. Üzerinde hileler yazıyor ama… Sağlık ve silah, sağlık ve zırh, hava durumu, helikopter, motor ve silah gibi darbe girişiminde kullanılan birçok şey de bu notlar arasında yer alıyor.”

 

https://www.youtube.com/watch?v=iDIpqPLqbmo

 

GTA oyununun şifrelerini darbe şifresi sanan ATV muhabiri Özlem Aktay, kişisel Twitter hesabından şu açıklamayı yapmıştı:

“Son yaptığımız haberde örgüt mensuplarının kaçarken çöpe bıraktıkları kitapların içinden başka bir oyunun şifreleri çıktı. O da bunlardan bir tanesiydi. Bunun üzerine diğer kitaplara baktık. Birçok kitaptan benzer notlar çıktı. Biz de örgütün başka oyunları da bu amaçla kullanmış olabileceğini düşünerek haberimizde buna da yer verdik. Bilginize.”

 

fetö Kuranı çöpe attı

 

ATV-A Haber ortak ana haber bülteninde açıklama yapan spiker Cem Öğretir, konuyla ilgili şu ifadelerle özür dilemişti:

 “Sırada bir özür var. Bu özür, dün akşam ana haberde yaptığımız bir hatayla ilgili. Hata muhabirle sınırlı kalmadı, editöryal kadro olarak bizim de dikkatimizden kaçtı. Haber yayınlanır yayınlanmaz hatanın farkına vardık. Kameralar önünde milyonlara hitap ediyoruz, işimizi yaparken hata yapmamaya azami özeni gösteriyoruz. 15 Temmuz’dan sonra daha yoğun çalışıyoruz. Yorgunluğun verdiği bir hata bu. Bu hatadan dolayı tüm izleyicilerimizden özür diliyoruz.”

 

https://www.youtube.com/watch?v=-gBoW4w37fk

 

 

ABD’de Nevada Çölü’nde Kaydedilen UFO Görüntüsü Sanılan Video

Nevada çölü üzerinde uçan üç uzay aracının ABD Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından yakalandığı anda kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan video “Dijital Savaş Simülatörü”nden.

 

 

ABD’de Nevada Çölü’nde Kaydedilen UFO Görüntüsü Sanılan Video

 

 

7 Ekim 2023 İsrail-Hamas Çatışmasına Ait Sanılan Görüntüler

 

Hamas’ın Gazze’de İsrail savaş helikopterini düşürdüğü ana ait sanılan görüntü ARMA-3’ten.

 

 

 

Hamas’ın 2 İsrail helikopterini düşürdüğünü anı gösterdiği sanılan video da Arma-3’ten.

 

 

 

İran’ın İsrail’e Yönelik Saldırısına Ait Olduğu Sanılan Görüntüler

 

İsrail’in Demir Kubbe adlı hava savunma sisteminin İran’ın yolladığı füzeleri karşıladığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video ARMA 3 adlı oyundan alıntı.

 

Hizbullah’ın Lübnan’dan İsrail’e doğru füze saldırısına ait sanılan görüntü aslında bir animasyon.

 

Rusya-Ukrayna Savaşında Uçaksavar Atışlarını İçerdiği Sanılan Video

 

 

Motosiklet Kazası

Sürücünün havaya uçtuğu görülen motosiklet kazası videosu, Ride 4 adlı yarış oyunundan alınmış.

 

 

 

Terörist Saldırısından Kurtulan Uçağa Ait Sanılan Kayıt

“Cezayir’deki terörist saldırısının pilotun müthiş becerisi sayesinde önlendiği” andan olduğu iddiası ile paylaşılan video aslında Grand Theft Auto V (GTA5) adlı oyundandı.

 

 

 

Devasa Uzunlukta Tır Videosu

Gerçek hayattan sanılan uzun tır videosu Euro Truck Simulator 2 adlı oyundandı.

 

 

uzun tır videosu paylaşım

 

 

 

Çin’in Geliştirdiği Uçan Trene Ait Zannedilen Video

Çin’in geliştirdiği “uçan” trene ait olduğu iddiasıyla (Türkiye’den olmasa da Hindistan’dan) sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan video “Trainz Railroad Simulator 2019” adlı oyundan bir kayıt.

 

 

Videonun kaynağı:

 

 

 

Otelin Çatısına İnen Savaş Uçağı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentindeki Burj Al Arab adlı otelin çatısına F-35B savaş uçağının indiği görülen görüntü uçuş simülatörü ile hazırlanmış.

 

Yorumunuzu yazınız...