Paylaşılan Videoların Boston Dynamics’in Ürettiği Robot Askerlere Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Mühendislik, yapay zekâ ve robotik tasarım şirketi Boston Dynamics’in geliştirdiği robotlara ait olduğu sanılarak farklı birçok video sosyal medya platformlarında paylaşılıyor.

 

boston-dynamics-robotlari

 

Bu videolardan biri, robotlara yapılan kötü muamele ile dikkat çekmişti.

Robotların itilip kakıldığı videolar aslında “bilgisayar üretimli imgeleme” (“computer-generated imagery” – CGI) desteğiyle görsel efektle Corridor Digital tarafından “Bosstown Dynamics” adıyla oluşturulan kayıtlar…

Gerçek sanılarak paylaşılan robotun insanlara silah doğrulttuğu, manken ile insan arasında ayrım yapabildiği ve ateş ettiği, sonunda ise ateş etmesi istenilen robotu alıp kaçtığı video şu şekilde:

 

 

Corridor ekibi, Boston Dynamics’in ürettiği robotlardan ilhamla söz konusu videoyu CGI teknolojisi ile oluşturmuştu.

 

boston bosstown dynamics

 

boston dynamics bosstown

 

CGI/VFX destekli video kaydının nasıl çekildiğini “Corridor Digital” şu kayıtta açıklamıştı:

 

 

Corridor ekibinin birkaç ay önce hazırladığı bir başka “zalim insan vs. robot” videosu da birçok kişi tarafından gerçek sanılmıştı.

 

 

Elbette bu video da bilgisayar tabanlı video animasyon tekniği CGI destekli bir yapımdı.

 

robot iskence video

 

sahte robot video

 

Corridor Digital bu video kaydının da gerçekte nasıl oluşturulduğunu Youtube kanalındaki şu kayıtta açıklamıştı:

 

 

“Bosstown Dynamics” adıyla VFX desteğiyle oluşturulan video geçmişte yapay zekâ ve robotik tasarım şirketi “Boston Dynamics”e ait sanılarak paylaşılmıştı.

 

boston dynamics ertan özyiğit
Ertan Özyiğit’in VFX içeren videoyu gerçek sandığı paylaşımı

 

2 yıl önce arka planını aktarmamıza rağmen parodi robot videolarının hâlâ gerçek sanılarak paylaşıldığına şahit oluyoruz…

 

 

CNN Türk’te 17 Ocak 2022 günü yayınlanan “Ne Oluyor?” adlı programda ise söz konusu video gerçek sanılarak yayında paylaşılmış ve yorumlanmıştı.

 

cnn robot askerler

 

Abdullah Çiftçi’nin işkembe-i kübrasından çeşitli iddialar ve söylemler savurduğu anda moderatör Göksu Öngören Özgür’ün videoyu ilk kez izlediğini belirtmesinin ardından ikili arasında şu diyalog geçmişti:

 

Göksu Öngören Özgür: “Siz konuşuyorsunuz ama ben de bu görüntüleri ilk defa burada izliyorum ama şöyle canlı kişiyle robot canlı cansız hedefi ayırabiliyor müdahale edebiliyor çok enteresan görüntüler”

 

Abdullah Çiftçi: “Şimdi ileri düzey makine öğrenimi denilen ileri düzey yapay zekalarla donatılan robotlar bunlar. Şimdi herhangi bir biyokimyasal kimyasal gazdan etkilenmiyorlar. Kimyasal savaş bu robotlar için bir anlamı yok. Virüsten soğuktan iklimden etkilenmiyorlar. Önümüzdeki dönem savaşın değişik bir şeklini göreceğiz.”

 

Göksu Öngören Özgür: “Filmlerden izlediğimiz sahneler gibi.”

 

Abdullah Çiftçi: “İşte gerçekleşiyor şu an.”

 

Göksu Öngören Özgür: “Gerçekleşiyor değil mi”.

 

Abdullah Çiftçi: “Evet.”

 

 

Enstantaneyi yakalayan Burak Kadercan, şu yorumda bulunmuştu:

“Vasatlık nedir, nasıl icra edilir: @cnnturk canlı yayında animasyon & özel efekt şirketi Bosstown Dynamics’in robot üreticisi Boston Dynamics ile dalga geçtiği *parodi* videoyu gerçekmiş gibi defalarca izleterek “uzmanlara” yorumlattı. Cahil cesareti.”

“Cehalet paçalardan taşıyor @cnnturk . Misal, 0:33 civarı *robot* insanları mankenlerden ayırabiliyor, CNN sunucusu bunu gerçek sanıp “uzmanlara” soruyor, onlar da cahil cahil sanki bir şey biliyormuş gibi yorumluyor. Emekli komutanlar mevzusu var ki, girmiyorum, şansa yaşamışız.”

 

Öte yandan, askeri kullanım amaçlı robot da geliştirmeyi sürdüren Boston Dynamics’in ürettiği insansı robot Atlas’ın yeni test videoları yayımlanmıştı:

 

 

 

Boston Dynamics’in Geliştirdiği Dövüşebilen ve Savaşabilen Robotun Görüldüğü Sanılan Video Bilgisayar Ortamında Oluşturulmuş

Görüntü Boston Dynamics’e Ait Değil

 

Boston Dynamics’in ürettiği insansı robotunun ters takla attığı ve dövüş becerilerini sergilediği sanılan görüntü de bilgisayar ortamında oluşturulmuş. Wayne Ryan Thompson tarafından görsel efektle hazırlanan robot videosu “#bostondynamics #robot #bostondynamics_robots #cgi #vfx #3d” etiketleriyle paylaşılmış.

 

Yorumunuzu yazınız...