Boston Dynamics’in Geliştirdiği Dövüşebilen ve Savaşabilen Robotun Görüldüğü Sanılan Video Bilgisayar Ortamında Oluşturulmuş

Görüntü Boston Dynamics’e Ait Değil

Yanlış İddia

 

Yapay zekâ ve robotik tasarım şirketi Boston Dynamics’in savaşabilen ve dövüşebilen robot tasarımına ait olduğu sanılarak bir videonun sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

 

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örneği:

 

Ertan Özyiğit: “Boston Dynamics, askeri operasyonlarda devrim yaratabilecek “Gelişmiş Savaş Robotunu” tanıttı. Yetenekleri, güvenlik odaklalı ve benzersiz zekasıyla bu AI güdümlü teknoloji, askeri operasyonlarda devrim yaratacak ve toplumdaki robotların rolünü yeniden tanımlayacak.”

 

boston-dynamics-gelismis-savas-robotu

 

Daha önce yine Ertan Özyiğit’in “Bosstown Dynamics” adıyla görsel efektle oluşturulan videoyu “Boston Dynamics”e ait sanarak paylaştığına değinmiştik.

 

Boston Dynamics’in Ürettiği Robotlara Ait Sanılan Videolar

 

Boston Dynamics’in ürettiği insansı robotunun ters takla attığı ve dövüş becerilerini sergilediği sanılan görüntü bilgisayar ortamında oluşturulmuş.

(Her ne kadar yakın zamanda Atlas robotunun bu hareketleri yapması olası olsa da) Geçmişte aktardığımız örneklere benzer şekilde, bahsi geçen video da Boston Dynamics’e ait değil.

Adı geçen firmanın Youtube kanalında, internet sitesinde ya da sosyal medya hesaplarında söz konusu video yer almıyor.

Atlas robotu ile görüntüdeki robot karşılaştırıldığında tasarımlarındaki farklar görülebiliyor.

 

atlas-robotu

 


Boston Dynamics robotunun gerçek bir videosu sanılan görüntü Boston Dynamics’i taklit eden Botsom_Dynamics adlı “boston_dynamics” uzantılı TikTok hesabında paylaşılmış.

 

botsom-dynamics

 

Söz konusu videoyu içeren paylaşımlarda “boston_dynamics” uzantılı TikTok profili görülebiliyor.

 

 

 

TikTok’ta “boston_dynamics” kullanıcı adlı bir profil şu an mevcut değil.

Boston Dynamics‘in internet sitesinde bir TikTok kanalının bulunduğuna dair bir bilgiye yer verilmemiş.

Videonun kaynağını taramaya devam ettiğimizde karşımıza Wayne Ryan Thompson adlı dijital tasarımcı çıkıyor.

Wayne Ryan Thompson’ın “wayneryanthompson” uzantılı TikTok kanalında Boston Dynamics’e ait sanılan video 27 Mart 2022 günü paylaşılmış.

@wayneryanthompson Test 1: Joint weights are off. Tracking appears stabilized #bostondynamics #robot #bostondynamics_robots #cgi #vfx #3d ♬ Oh No – Kreepa

 

Görsel efektle oluşturulan robotun farklı videoları adı geçen hesapta “#bostondynamics #robot #bostondynamics_robots #cgi #vfx #3d” etiketleriyle paylaşılmış.

 

 

Adı geçen tasarımcı Observers‘a yaptığı açıklamada videoyu kendisinin hazırladığını ve dövüşen robot videosunun Boston Dynamics ile bir ilgisinin bulunmadığını ikrar etmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...