Anasayfa » Tüm Yazılar » Kemal Kılıçdaroğlu’nun Elleri Bağlı Şekilde Jeremy Rifkin Karşısında Durduğu Sanılarak Paylaşılan Fotoğraf

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Elleri Bağlı Şekilde Jeremy Rifkin Karşısında Durduğu Sanılarak Paylaşılan Fotoğraf

malumatfurusorg
kemal-kilicdaroglu-mit-kent-larson

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Elleri Bağlı Şekilde Dinlerken Görüntülendiği Kişi ABD’li İktisatçı Jeremy Rifkin Değil, MIT Media Lab Kent Bilimleri Direktörü Dr. Kent Larson

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 Aralık 2022 günü düzenlenen “İkinci Yüzyıla Çağrı” adlı toplantıda yaptığı konuşmasında “yeni endüstriyel dönüşüm başkanım” sözleriyle tanıttığı ABD’li yazar ve iktisatçı Jeremy Rifkin karşısında elleri bağlı şekilde durduğu anda kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafta aslında MIT Media Lab Kent Bilimleri Direktörü Dr. Kent Larson’dan akıllı kent teknolojileri konusunda brifing alırken kaydedilmiş.

Yanlış İddia

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 4 Aralık 2022 günü düzenlenen “İkinci Yüzyıla Çağrı” adlı toplantıda Türkiye ekonomisinin sorunlarına yönelik çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşılmıştı. Partisinin “vizyon belgesini”  açıkladığı toplantıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “siyaset üstü beyin takımı” olarak nitelediği 70 kişilik ekipten aralarında Prof. Dr. Jeremy Rifkin, Prof. Dr. Hakan Kara, Prof. Dr. Ufuk Akçiğit ve Prof. Dr. Daron Acemoğlu gibi isimlerin bulunduğu bazı uzmanları tanıtmıştı.

Bahse konu toplantının ardından, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında “yeni endüstriyel dönüşüm başkanım” sözleriyle tanıttığı Jeremy Rifkin karşısında elleri bağlı şekilde durduğu anda kaydedildiği iddiasıyla bir fotoğraf sosyal medyada paylaşıldı.

 

Zihni Çakır: “Sizce @kilicdarogluk nun, karşısında el pençe divan durduğu Jeremy Rifkin danışman mıdır asıl patron mu? Bu kareden sonra Rifkin’in bir de Türkiye’ye gelme zahmetinde bulunmayıp telekonferansla programa katılması bu solcuların onuruna hiç mi dokunmadı da tepki bile veremediler?”

 

kemal-kilicdaroglu-jeremy-rifkin-sanilan-fotograf

 

Paylaşılan fotoğrafta Ancak, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dinlerken görüntülendiği kişi Jeremy Rifkin değil, şehir bilimcisi Dr. Kent Larson.

Kılıçdaroğlu, 2022 yılı Ekim ayında gerçekleştirdiği ABD ziyaretinde uğradığı Boston’daki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Media Lab Kent Bilimleri Direktörü Dr. Kent Larson ile görüşmüştü.

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu, Dr. Kent Larson ile yaptığı görüşmeyi 10 Ekim 2022 günkü sosyal medya paylaşımında şu ifadelerle aktarmıştı:

“Dünyanın en ünlü şehir bilimcilerinden Dr. Kent Larson ile akıllı kent teknolojileri, yenilikçi mobilite modelleri ve şehircilik çözümleri üzerine bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Kentlerimizi yaşanabilir kılacak çözüm bilimin ve planlamanın gücüdür.”

 

kemal-kilicdaroglu-boston-mit

 

Dr. Larson’ın üniversitedeki ekibiyle birlikte geliştirdiği akıllı kent teknolojileri hakkında Kılıçdaroğlu’na brifing verdiği, Kılıçdaroğlu’nun ise bunların Türkiye’deki şehirlerde kullanılması durumunda nasıl sonuçlar elde edilebileceğini sorduğu görüşmeden paylaşılan diğer fotoğraflar şu şekildeydi:

 

kemal kilicdaroglu mit kent larson kemal kilicdaroglu mit kent larson kemal kilicdaroglu mit kent larson kemal kilicdaroglu mit kent larson kemal kilicdaroglu mit kent larson

 

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Slovenya Başbakanı Janez Janša’nın da aralarında bulunduğu liderlere ekonomi, iklim değişikliği ve enerji güvenliği konularından danışmanlık yapan ABD’li yazar ve ekonomist Jeremy Rifkin’in fotoğrafı ile karşılaştırıldığında vaziyet daha da netleşebilir…

 

Jeremy Rifkin

Jeremy Rifkin

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak