Kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim. Kimseden akıllı, Kimseden güzel, Kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için en değilim. Daha değilim. Bu devasa iddiasızlığın bana verdiği özgürlüğün hastasıyım.” sözü Sabahattin Ali’ye ait değil

 

Daha önce Malumatfurus.org’da, yazar ve şair Sabahattin Ali (25 Şubat 1907 – 2 Nisan 1948) ile ilgili yanlış aktarımlara dair aşağıdaki incelemeleri yayımlamıştık.

 

sabahattin ali
Sabahattin Ali

 

Bugünkü konumuz, yine Sabahattin Ali’ye hatalı biçimde izafe edilen aşağıdaki söz:

Kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim. Kimseden akıllı, Kimseden güzel, Kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için en değilim. Daha değilim. Bu devasa iddiasızlığın bana verdiği özgürlüğün hastasıyım.”

 

kimseyle-hicbir-konuda-yaris-halinde-degilim-kimseden

 

Sosyal medyadan bir diyalogla sözün hatalı atfını örnekleyecek olursak:

Prof. Dr. Güner Sönmez: “Kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim. Kimseden akıllı, kimseden güzel, kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için en değilim, daha değilim. Bu devasa iddiasızlığın verdiği özgürlüğün hastasıyım. Sabahattin Ali”

 

Levent Gültekin: “Hocam bu söz Sebahattin Ali’nin değil, öyle biliniyor ama”

 

Prof. Dr. Güner Sönmez: “Kürk Mantolu Madonna kitabında geçiyor diye biliyorum ama Frida Kahlo’ya atfedenler de var.”

 

Levent Gültekin: “Ben biraz araştırdım değil diye biliyorum bir genç yazmış diye okudum bir yerde”

 

Bir Vecize Ya da Şiirin Sahibini Tespit İçin İzlenebilecek Adımlar başlıklı yazımızda aktardığımız adımları bahsi geçen vecize için izleyelim…

Yaygın şekilde bu sözün Kürk Mantolu Madonna adlı romanda geçtiğinin iddia edildiği görülüyor. Ancak, Sabahattin Ali’nin basılı eserleri tarandığında bu sözün hiçbirinde geçmediği anlaşılıyor.

Sözün 2020 yılıyla birlikte Sabahattin Ali imzasıyla aktarıldığı tespit edildiği görülüyor. Öncesinde Frida Kahlo’ya ait olduğu da ileri sürülmüş. “Frida Kahlo şu muazzam cümleyi kurmuş” ifadesini taşıyan paylaşımların yerini zaman içerisinde “Sabahattin Ali şu muazzam cümleyi kurmuş” ifadeliler almış.

Sözün Kahlo tarafından dile getirildiğine dair bir delile rastlayamadık.

2019 yılı öncesinde bu vecizenin anonim şekilde sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

Taramamızı sürdürdüğümüzde sözün asıl sahibinin “simone ve bitmek bilmeyen tivitleri” adlı “@pekgizlikadin” uzantılı Twitter hesabının olduğunu tespit ettik.

Bahsi geçen profilin 20 Ağustos 2018 günü attığı “Kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim. Kimseden akıllı, kimseden güzel, kimseden iyi olma gibi bir iddam yok. Kimse için en değilim. Daha değilim. Bu devasa iddasızlığın bana verdiği özgürlüğün hastasıyımtweeti, zaman içerisinde ünlü isimlerin imzasıyla paylaşılır hâle gelmiş.

 

kimseyle-hicbir-konuda-yaris-halinde-degilim-kimseden

 

Cengiz Hortoğlu, Fahrettin Hepkeskin köşe yazılarında bu hatalı bilgiye yer vermiş.

Cem Seymen, “Özgürlüğün Rengi Mavidir” adlı kitabında bu sözü yanlış biçimde Sabahattin Ali’ye atfetmiş.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter hesabında bu söz Sabahattin Ali imzasıyla paylaşılmış.

Şiir Sokakta” gibi yanlış bilgi mıknatısı etkileşim müptelası profiller de bu yanlışa düşmekten geri kalmamış.

 

sabahattin-ali-kimseyle-hicbir-konuda

 

Yorumunuzu yazınız...