Anasayfa » Tüm Yazılar » İlk Kez Beyaz İnsan Gören Yerli Kabilesinin Tepkisini Yansıttığı Sanılan Videolar

İlk Kez Beyaz İnsan Gören Yerli Kabilesinin Tepkisini Yansıttığı Sanılan Videolar

malumatfurusorg
vanuatu yerliler

Dünyada başka insan görmemiş kabilenin tepkisi” vurgusuyla sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı videolarda görülen yerli kabileleri, sanılanın aksine ilk kez “beyaz bir insanla” temas kurmuş değil

 

 

Dünyada başka insan görmemiş kabilenin tepkisi” vurgusuyla sosyal medyada paylaşılan videonun gerçek arka planına değineceğiz…

 

 

Görüntüdeki kabilenin ilk kez bir yabancı ile karşılaştığı anı yansıttığı yönündeki yanlış algının yaygınlaşmasına Daily Loud ve Raphouse adlı sosyal medya hesaplarının “dış dünyadan hiç kimseyle tanışmamış ada yerlileriyle temas kuran insan” notuyla bu videoyu paylaşması yol açmış.

Görüntünün kaynağı, Avustralyalı Youtuber Brodie Moss’un YBS Youngbloods adlı Youtube kanalına 28 Kasım 2022 tarihinde yüklenen video.

 

 

Sanılanın aksine videodaki yerli kabilesi ilk kez ada dışından beyaz bir insanla temas kurmuş değil.

Paylaşılan videonun geri kalanı izlendiğinde, aktarılan bağlamın yanlış olduğu, kabilenin daha önce ada dışından insanlarla temas kurduğu, görüntüde Brodie Moss’u aslında adalarında ağırladıkları, YBS Brodie’nin bu ziyaretinden önce görülen yerli kabilesiyle karşılıklı ziyaretlerin gerçekleşmiş olduğu anlaşılıyor.

 

vanuatu-yerli-kabilesi

 

Görüntünün tamamı izlendiğinde Brodie Moss’un Brad adlı arkadaşının daha önce gittiği bu ada ile ticaret yaptığının belirtildiği duyuluyor.

Ayrıca, tören kıyafetleri giyimli yerli halkın varlığı da bir mizanseni işaret ediyor.

 

yerli-karsilama

 

yerli-kabilesi-karsilama

 

İlk defa “beyaz adam” gören yerli kabilelerin videosuna benzer şekilde, geçmişte balta girmemiş ormanların derinliklerinde “beyaz insanla” yerlilerin ilk kez karşılaştığı anı yansıttığı vurgusuyla bazı görüntüler paylaşılmıştı.

Ancak bu videodaki temas da kabile için bir ilk değildi.

 

kabile ilk insan

yerli kabile ilk temas

 

Görüntü, 1976 yılında Belçikalı film yapımcısı Jean Pierre Dutilleux’ün kaydedilen, Papua Yeni Gine’nin Menyamya bölgesinden Toulambi kabilesi ile görüşmesine ait.

Ancak, 1990’lı yılların ortalarında TV’de yayınlanan bu kayıttan önce adı geçen kabile ile temasta bulunulmuş.

Fransız antropolog Pierre Lemonnier, görüntünün mizansen olduğunu ileri sürmüş.

 

 

Peru’nun güney doğusundaki Manu Ulusal Parkı’nda yaşayan Mashco-Piro kabilesine ve Papua Yeni Gine ormanlarındaki ilkel kabileyle ilk kez temas kurulduğu geçmişte basına yansımıştı.

 

İLAVE: Odatv bahsi geçen görüntüyü “Youtuber sahilde mızraklı yerlilere yakalandı… “Bizi çok sevdiler”” başlığı ve “Avustralyalı bir YouTuber, video çekmek için gittiği bir ormanlık alanda hiç görülmemiş yerli kabile üyeleri ile karşılaştı.” açıklamasıyla paylaşmış. Yukarıda aktarıldığı üzere, Brodie Moss söz konusu yerlilerin görüldüğü adaya rassal şekilde gitmiş değildi. Ayrıca, yerli kabile üyeleri daha önce kimse tarafından görülmemiş de değildi.

 

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak