Yapay Zekâda Gelinen Son Noktayı Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Gerçek Bir Yapay Zekâlı Robot İle Yapılan Röportajı Yansıttığı Sanılan Video Bir Bilgisayar Oyunundan Alıntı

 

Sosyal medyada, yapay zekânın gelişimini gösteren gerçek bir robota ait olduğu iddiasıyla paylaşılan videoya değineceğiz…

 

 

Videodaki diyalog şöyle:

Chloe: “Tanıştığıma memnun oldum John”

John: “Biraz kendinden bahseder misin? Neler yapabilirsin Chloe?”

Chloe: “Ben Cyberlife’ın tasarladığı ilk kişisel asistanım. Ben çoğunlukla günlük işlerle ilgileniyorum. Yemek pişirmek, ev işleri, randevularınızı yönetmek gibi.”

John: “Tarihte ilk defa insan kendinden daha zeki bir makine yaratmıştır. Anlıyorum ki beynin saniyede birkaç milyar işlem yapabiliyor. Bu doğru mu?”

Chloe: “Kesinlikle, Ama ben sadece beni tasarlayan insanlar sayesinde varım. Ve biliyorsun, onlar benim asla sahip olamayacağım bir şeye sahipler.”

John: “Gerçekten mi? Nedir o?”

Chloe: “Ruh”

 

Söz konusu videoyu yanlış yorumlayan sosyal medya paylaşım örnekleri:

 

 

yapay-zekada-gelinen-son-nokta

 

yapay-zekada-son-nokta

 

Sanılanın aksine söz konusu video, gerçek bir yapay zekâ robotu ile yapılan söyleşiyi yansıtmıyor.

“Yapay zekâda gelinen son nokta” notuyla paylaşılan video “Detroit: Become Human” adlı oyundan alıntı.

 

 

Gerçek bir insan gibi konuşup, sohbet edip, sorulara karşılık veren Chloe’nin “Detroit: Become Human Wiki“deki profil sayfasında hakkında detaylar sunulmuş vaziyette.

 

chloe-detroit

 

Chloe, Gabrielle Hersh adlı Fransız aktris üzerinden modellenmiş ve tarafından seslendirilmiş.

Quantic Dream şirketi tarafından geliştirilen bir macera video oyunu olan “Detroit: Become Human”, adından da anlaşılabileceği üzere robot – insan ilişkileri, insanların ve robotların doğası odaklı.

 

 

Video 2021 yılında da gündeme gelmişti.

23 Mayıs 2018 yılında yayınlanan, Quantic Dream şirketi tarafından geliştirilen bir macera video oyunu “Detroit Become Human”ın 11 saniyelik tanıtım filmi, “ABD’li şirketten biyonik kadın asistan robotu” başlığıyla sosyal medyada paylaşılmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...