Videonun Bir Sanatçının İsteğiyle Yapay Zekâ Tarafından Hazırlanan İnsanın Evrimsel Sürecini Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bir sanatçının talebi üzerine yapay zekâ tarafından hazırlanan “insan evriminin dününü, bugününü aktardığı ve gelecek öngörüsünü resmettiği” görüntü olduğu iddiasıyla paylaşılan videoya değineceğiz…

 

 

Bahsi geçen görüntüyü yapay zekâ tarafından hazırlanmış insanın evrimi içeriği olduğu iddiasıyla aktaran paylaşımları örnekleyecek olursak:

 

Can Gürses:

“Sanatçı Fabio Comparelli, Yapay Zekadan Evrimsel sürecin dünü, bugünü ve yarınının simülasyonunu oluşturmasını istemiş… Gelecek bölümü oldukça ilginç.”

 

yapay-zeka-insan-evrim

 

POSTHÜMANİZM | TRANSHÜMANİZM:

“İNSAN BEDENİ AYNI KALMAYACAK DEMEK, İNSAN ÖZNELİ TÜM İDEOLOJİLERİN ÇÖKMESİ DEMEKTİR… Son günlerde Yapay Zeka, insanın neye dönüşeceğimizi çözdüğü iddiasındaki bu ilginç video da, Transhümanizmin öznelerini açıkça görüyor ve ne kadar haklı olduğumuzu anlıyoruz.”

 

 

İşbu aktarımların aksine video, yapay zekânın insanoğlunun geleceğini tahayyülünü yansıtmıyor.

Görüntü, yapay zekânın insan evrimi tasavvurunu değil, bir kullanıcının insan evriminin geleceğine dair hayal gücünün yapay zekâ temelli uygulama tarafından resmedilmesini yansıtıyor.

Bir maymunun modern insana dönüşmesiyle başlayan ve insan-robot melezlerinin ardından hibrit yapılardaki insan silüetinin kaybolduğu sadece makinenin geriye kaldığı görüntüyle sonlanan video tamamen yapay zekânın kendi ürünü değil.

Yapay zekâ temelli görüntü hazırlama uygulamasına kullanıcı tarafından verilen komutlar ile paylaşılan çıktı oluşturulmuş.

Paylaşılan görüntü, Fabio Comparelli adlı dijital içerik üreticisi tarafından Midjourney adlı yapay zekâ ile görüntü oluşturma uygulaması kullanılarak hazırlanmış.

Comparelli, bahsi geçen videoyu 3 Ekim 2022 tarihinde sosyal medya hesaplarında “Nereye gidiyoruz?” (“Where are we going?”) notuyla paylaşmıştı.

 

Fabio Comparelli, içeriğinin yaygın şekilde paylaşılmasının ardından Instagram’da attığı bir hikâyede videonun yapay zekâya insan evriminin geleceğini tahmin etmesini istediği şeklinde lanse edilmesine tepki göstermiş. Comparelli, yapay zekânın nasıl bir çıktı üreteceğine kendi verdiği komutların etkili olduğunun altını çizmiş.

 

Fabio-Comparelli-yapay-zeka

 

Fabio Comparelli, Libération’a verdiği demeçte paylaşılan görüntünün kendi hayal gücüne dayandığını, yapay zekâyı nasıl bir görüntü oluşturacağı konusunda kendisinin yönlendirdiğini şöyle belirtmişti:

“Videom her yerde viral oluyor! Lütfen paylaşmak istiyorsanız adımı söyleyin ve “Yapay zekadan insanın evrimini tahmin etmesini isteyince şöyle oluyor” yazmayın. Bazı insanları korkutabilir ve insanları [gösterilenin] olacağına gerçekten inanmaya korkutabilir. Ne tür bir görüntü istediğimi ve ne zaman istediğimi yapay zekayı açıkça etkiledim ve söyledim. Bu sadece benim hayal gücümün sonucu… Evet, bilimkurguyu gerçekten çok seviyorum!”

 

Yorumunuzu yazınız...