Senarist ve yapımcı Mehmet Bozdağ’ın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yeğeni olduğu iddiası Cevheri Güven tarafından Youtube kanalında 2 Ekim 2022 günü yayınlanan “AKP Çocukları Vurgunda: Katrilyonlar Gitti” başlıklı videoda şöyle dile getirilmiş:

“Hatırlarsanız Diriliş Ertuğrul dizisinin setine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ gitmişti. Ve gazetelerde bol bol haber olmuştu. Bu haberler sayesinde bir reyting elde etmişlerdi. Tanınırlığını sağlamışlardı. Böyle AKP’li bakanlara dikkat edin hep böyle TRT dizilerinin setlerini ziyaret ediyorlar. Neden? Çünkü hepsinin çocukları yeğenleri bu dizilerden nemalanıyorlar. Özellikle bakan çocukları, yeğenleri, akrabaları bu diziler üzerinden inanılmaz biçimde fonlanıyorlar. Bunlardan bir tanesi de Bekir Bozdağ’ın yeğeni Mehmet Bozdağ.”

 

 

Bu iddia sosyal medyada farklı profillerce paylaşılmaya başlanmış:

 

 

Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yeğeni değil.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Yozgatlı iken Mehmet Bozdağ Kayserili.

2 farkı ilden aynı soyadlı ailelerden kişiler birbiriyle ilişkilendirilmiş.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın TBMM internet sitesindeki özgeçmişi şöyle:

1 Nisan 1965’te Yozgat Akdağmadeni’nde doğdu. Baba adı Mehmet Duran, anne adı Nuriye’dir.
Avukat; Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında tamamladı. Ayrıca Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.
Serbest avukat olarak çalıştı. Fazilet Partisi Akdağmadeni (Yozgat) Belediye Başkan Adayı (1999) oldu. Fazilet Partisi Yozgat Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı (1999-2001) görevinde bulundu.
AK Parti Yozgat kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı (2001-2002); AK Parti Teşkilat Başkanlığında değişik illerde İl Koordinatörlüğü ve Bölge Koordinatörlüğü (2002-2007); AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği; AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı (2015) görevlerinde bulundu. 22, 23, 24, 26 ve 27. Yasama Dönemlerinde Yozgat Milletvekili seçildi.
22. Yasama Döneminde TBMM Adalet Komisyonu Üyeliği (2002-2007), 23. Yasama Döneminde AK Parti TBMM Grup Başkanvekilliği (2007-2011) yaptı.
61. Hükümette Başbakan Yardımcısı, 61, 62, 64 ve 65. Hükümetlerde Adalet Bakanı, 65. Hükümette Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev yaptı. Cumhurbaşkanı fahri Başdanışmanlığı görevinde (2015) bulundu.
27. Yasama Döneminde Anayasa Komisyonu Başkanlığına seçildi.
Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen BOZDAĞ, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Mehmet Bozdağ’ın kişisel internet sitesindeki kısa özgeçmişi şöyle aktarılmış:

“Mehmet Bozdağ (1983), Bozdağ Film Yönetim Kurulu Başkanı, Film Yapımcısı, Senarist.
Kayseri doğumlu olan Bozdağ, Sakarya Üniversitesi Tarih bölümü mezunu olup Yüksek Lisansını aynı üniversitede Sosyoloji alanında tamamlamıştır.
Profesyonel kariyerine “Ustalar, Âlimler, Sultanlar” isimli belgesel niteliğindeki filmin yapımcılığı ve senaristliği ile adım atmıştır.
Şu anda Kuruluş ’Osman’ isimli dizinin yapımcılığını ve senaristliğini yürütmektedir.
İstanbul’da ikamet eden Bozdağ evli ve iki çocuk babasıdır.”

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile yapımcı Mehmet Bozdağ arasında uzaktan yakından herhangi bir akrabalık bağının söz konusu olmadığı belirtiliyor.

Sosyal medyadan örnek aktarımlar:

Sinan Burhan:

“Yalana kayıtsız kalamadım. Fetöcü Cevheri Güven yeni videosunda Mehmet Bozdağ Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yiğeni diyor.Yalan.Biri Kayserili biri Yozgatlı. İnsan onuru hani önemliydi. Hani dürüst gazetecilik ⁦ @mmehmetbozdag ⁩ ⁦ @bybekirbozdag”

Doğan Öztaşkın:

“Bekir Bozdağ Yozgatlı, Mehmet Bozdağ Kayserili. Ben Yozgatlıyım, Mehmet Bozdağ ile de, 20 yıllık bir arkadaşlığım var. Herhangi bir akrabalıklarını hiç duymadım. Üfürmüş.”

Salih Bozdağ:

“Bekir Bozdağ ın memleketi Yozgat Akdağmadeni Mehmet Bozdağ kayserili yalancı sahtekar”

Khan:

“Bekir Bozdağ’la Mehmet Bozdağ’ın akraba olma ihtimali Tayyip Erdoğan’la Yılmaz Erdoğan’ın akraba olma ihtimalinden daha düşük. Adamlar Trt’de zarar ettikleri için Atv’ye geçtiler, bu herife halâ nasıl itimat ediyorsunuz? Bu videoda olduğu gibi diğer videolarda da yalan söylüyor”

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Mehmet Bozdağ adlı bir yeğeni varDI.

Bakan Bozdağ’ın amcasının oğlu Mehmet Bozdağ, rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 2016 yılında 66 yaşında hayatını kaybetmişti.

 

bekir-bozdag-mehmet-bozdag

 

Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcısı pozisyonunda bulunduğu 2017 yılı Kasım ayında “Diriliş Ertuğrul” dizisinin Beykoz Riva Mahallesi’nde kurulu bulunan setini ziyaret etmişti.

 

Bekir Bozdağ Mehmet Bozdağ
(Soldan Sağa) Engin Altan Düzyatan, Bekir Bozdağ, Mehmet Bozdağ ve İbrahim Eren

 

Bozdağ adı geçen sette dönemin TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, dizinin yapımcı ve senaristi Mehmet Bozdağ ve oyuncular tarafından karşılanmıştı.

 

 

Bozdağ, yeğeni Durak Aygün’ü danışman olarak atadığı yönünde daha önce basına yansıyan ve bazı haber sitelerince düzeltme yayınlanan ya da yayından kaldırılan iddiaya dair şu açıklamayı yapmıştı:

“Güya ben yeğenimi danışman yapmışım. Bu kadar ahlaksızlık olmaz. Benim yeğenim olmayan, uzaktan yakından akrabam dahi olmayan, danışmanım da olmayan birisi. Peşpeşe giriyorlar. ‘Bekir Bozdağ danışmanını şunu yaptı.’ Ben bu yalancılara ne diyeyim? Mahkemeye veriyorum, avukatıma talimat verdim, suç duyurusunda bulunacak. Başka biri başka… Onun için bu tür falana karşı, filana karşı yapılıyor… Bunlar bol bol iftira yapıyorlar. Onlara cevap vermeyeceğim artık, çünkü iftiralara cevap verecek, vakit kaybedecek halimiz yok.”

Bekir Bozdağ’ın yeğeninin, “danışman” değil, “düz memur” olarak başka bir bakanlıktan Adalet Bakanlığı’na geçtiği bildirilmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...