Anasayfa » Tüm Yazılar » Öldürdükleri Aslanın Yanında Poz Veren Avcılardan İkinci Aslanın İntikam Aldığı İddiasıyla Paylaşılan Video

Öldürdükleri Aslanın Yanında Poz Veren Avcılardan İkinci Aslanın İntikam Aldığı İddiasıyla Paylaşılan Video

malumatfurusorg
aslan avci intikam

Videonun Aslanı Öldürüp Fotoğraf Çekmeye Çalışan Avcı Çifte Fark Edemedikleri İkinci Aslanın Saldırdığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, bir avcı çiftin öldürdükleri aslanla poz verirken kendilerine saldıran bir aslanı gösterdiği sanılarak paylaşılan; ancak, aslında “av karşıtı kampanya” için hazırlanan video.

 

aslan intikam

 

Bahse konu video sosyal medyada “Aslanı Öldürüp Fotoğraf Çekmeye Çalıştılar Fakat 2. Aslanı Fark Edemediler” başlığıyla paylaşılmıştı:

 

 

Sanılanın aksine videodaki aslan saldırısı gerçek değil. Mizansen bir videoya sonradan ölü aslan resminin eklendiği anlaşılıyor.

Videonun kaynağı Jayden Tanner adlı kişinin Youtube’e her yıl avcıların Afrika’da binlerce egzotik vahşi hayvanı öldürdüğü açıklamasıyla tepkisel tonla yüklediği videoya dayanıyor.

 

 

Jayden Tanner’ın söz konusu video için sunduğu açıklama şu şekildeydi (Türkçemize tercümede Google Çeviri’den istifade edilmiştir):

“I managed to get my hands on this video when I was in South Africa a couple of months ago, a hunter showed me and thought it was hilarious. For me this video highlights a distressing situation that the world needs to see. Every year trophy hunters kill thousands of exotic wild animals in Africa, this combined with poaching poses a serious threat to the survival of our most loved and endangered species. We have to stop this now. Animals are also bred in captivity for the sole purpose of being hunted by tourists who are willing to pay the high price tag, a lion hunt can cost a trophy hunter up to $35’000. We need to raise awareness around this issue. Please share and save our wildlife.”

“Birkaç ay önce Güney Afrika’dayken bu videoyu elime almayı başardım, bir avcı bana gösterdi ve çok komik olduğunu düşündü. Benim için bu video, dünyanın görmesi gereken üzücü bir durumu vurguluyor. Ödül avcıları her yıl Afrika’da binlerce egzotik vahşi hayvanı öldürüyor ve bu, kaçak avlanmayla birleştiğinde en sevilen ve nesli tükenmekte olan türlerimizin hayatta kalması için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bunu şimdi durdurmalıyız. Hayvanlar ayrıca, yalnızca yüksek fiyat etiketini ödemeye istekli turistler tarafından avlanmak amacıyla esaret altında yetiştirilir, aslan avı bir ödül avcısına 35.000 dolara mal olabilir. Bu konuda farkındalık yaratmamız gerekiyor. Lütfen vahşi yaşamımızı paylaşın ve kaydedin.”

 

Paylaşılan videodan karelerin tersine görsel araması, görülen ölü aslanın aslında 2013 yılında Güney Afrika’daki Kalahari Çölü’nde avlandığını ortaya koyuyor.

 

aslan montaj orijinal

 

Videonun arka planına daha önce Snopes ve Hoax or Fact de değinmişti.

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz