Kayak Yapan Kadının Ayı Tarafından Kovaladığını Gösterdiği Sanılarak Paylaşılan, Dijital Düzenleme İçeren Video Avustralyalı Bir Medya Şirketinin Sosyal Deneyi

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da ayı tarafından kovalanan fotoğrafçılara ait sanılarak geçmişte yaygın şekilde paylaşılan fotoğrafın aslında 2011 yılında doğada çekim yapan ekibin dijital düzenlemesi olduğunu ve bisiklet sürücüsünün bir ayı tarafından kovalanırken görüntülendiği öne sürülen fotoğrafın fotomontajla oluşturulduğunu aktarmıştık.

Bugünkü konumuz, kayakçı kadının ayı tarafından kovalandığının farkında olmadan kaydettiği sanılan video.

 


 

Videodaki kadının Rihanna’nın ‘Work’ şarkısını mırıldanarak snowboard’uyla kayarken birkaç metre arkasındaki ayıyı fark etmediği iddiası bazı basın organlarınca şöyle haberleştirilmişti:

 

Haberler.com:

“Snowboardcu Kadın Ayının Kovaladığının Farkında Olmadan Kayak Yaptı”

 

T24:

“Kayak yaparken ayı kovaladığını fark etmeyen kadın ‘yem’ oluyordu!”

 

ayi-kovaladigini-fark-etmeyen-kadin

 

Japonya’nın Hakuba köyünde kayak yapan Kelly Murphy adlı snowboardcunun kendisini ayının kovaladığını ancak video kaydını izleyince fark ettiği aktarımı gerçeği yansıtmıyor.

Kayak yapan kadının ayı tarafından kovaladığını gösterdiği sanılarak paylaşılan; ancak dijital düzenleme içeren video, The Woolshed Company adlı Avustralyalı medya şirketinin sosyal deneyi.

Aman Tanrım! Kayak videolarıma bakınırken bir ayının beni kovaladığını gördüm. Az kalsın bir ayı tarafından yenecektim.” ifadeleriyle görüntüyü Youtube’a yüklediği ileri sürülen kadın kayakçı da sosyal deneyin bir parçası.

 

 

Bu videonun sahte olduğu, bir “sosyal deneyin” parçası olarak Avustralyalı bir medya şirketi tarafından hazırlandığı 2016 yılında doğrulandı.

Adı geçen şirket, basına yaptığı açıklamada bu hususu teyit etti.

Videoda arkasından koştuğu kadının tepeden aşağı kaydığında hızlanmasıyla kadrajdan çıkan ayı dijital müdahale ile videoya eklenmiş.

 

 

The Woolshed Company adlı şirketin “Viral Deney” (“Viral Experiment“) adını verdiği sosyal deneyi şu ifadelerle tanıtıldı:

“The Woolshed Co., “viral” videolar ve paylaşılabilir içerik fenomenini araştıran iki yıllık bir sosyal deney sunuyor. İçerik serisi, The Woolshed Co.’nun strateji oluşturma, yaratma, serbest bırakma ve ardından öğrendiklerini bir sonraki parçaya entegre etme sürecini içeren ‘yeni medya’nın yaratılmasını ve dağıtımını keşfetmeye yönelik bir sosyal deney olarak tasavvur edildi. Pahalı medya satın alma lüksü, reklam kampanyaları, tanıtım stratejileri veya dağıtım anlaşmaları lüksü olmadan dünya çapındaki kitlelere ulaşma yeteneğine sahip kısa biçimli, oldukça paylaşılabilir, ‘atılabilir’ içeriği tam olarak nasıl oluşturacağımızı daha iyi anlamak için yola çıktık.”

 

Sosyal deneyden paylaşılan görüntülerde ayı tarafından kovalanan kayakçıya ait videonun da yer alıyor olması, görüntünün sahteliğini doğruluyor.

 

 

Bir avcı çiftin öldürdükleri aslanla poz verirken kendilerine saldıran bir aslanı gösterdiği sanılarak paylaşılan; ancak, aslında “av karşıtı kampanya” için hazırlanan video da bu deneyin bir parçasıydı.

 

Yorumunuzu yazınız...