Fotoğraftaki Ayının Bisiklet Sürücüsünü Kovalarken Görüntülendiği İddiası Asılsız

Bisiklet sürücüsünün bir ayı tarafından kovalanırken görüntülendiği öne sürülen fotoğraf, montajla oluşturulmuş. Sadece ayının yer aldığı fotoğrafın aslı Adonis Arias adlı fotoğrafçı tarafından ABD’deki Yellowstone Milli Parkı’nda çekilmiş.

Yanlış İddia

 

Tam olarak böyle bir motivasyona ihtiyacım varnotuyla yahut “hayattaki şansımvurgusuyla sosyal medyada ve çeşitli internet sitelerinde paylaşılan bir bisiklet yarışçısının bir ayı tarafından kovalandığı görülen fotoğraf ilk bakışta dahi montajlanmış olduğu yönünde yakayı ele vermektedir:

 

Ayının Bisikletçiyi Kovalarken Görüntülendiği İddia Edilen Montaj Fotoğraf
Ayının Bisikletçiyi Kovalarken Görüntülendiği İddia Edilen Montaj Fotoğraf

 

Fotoğrafın yapaylığı ve ayı ile bisikletçi arasındaki kontrast farkı bu görüntünün üzerinde oynandığının ilk emareleri. Ancak, fotoğrafın montajlanmış olduğunun daha önemli bir kanıtı var: fotoğrafın orijinali.

Tahmin edileceği üzere yol üzerinde koşan ayının yer aldığı fotoğrafa bisikletçi sonradan montajlanarak eklenmiş. Fotoğrafın aslı ile montajlanmış hâli aşağıda kıyaslamalı şekilde incelenebilir:

 

Ayının bisikletçiyi kovalarken görüntülendiği iddia edilen montaj fotoğraf ve aslı
Ayının bisikletçiyi kovalarken görüntülendiği iddia edilen montaj fotoğraf ve aslı (Kaynak: Snopes.com)

 

Bisikletçinin içinde yer almadığı; ancak, ayının yolda koşarken görüntülendiği orijinal fotoğrafın izi sürüldüğünde, sanal alemdeki ilk varlığına fotoğrafçı Adonis Arias’ın Tumblr sayfasında 2014 yılı Eylül ayında yayınlanan gönderisinde rastlıyoruz. Adonis Arias’ın bahsi geçen fotoğrafı ABD’deki Yellowstone Milli Parkı’nda çektiği bilinmektedir.

Benzer görsellerin arka planını tersine görsel arama yoluyla inceleyebilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...