Fotoğrafın Albert Einstein’ı Atom Bombası Testi Esnasında Bisiklet Sürerken Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Albert Einstein’ın Nevada’daki bir nükleer bomba testi esnasında bisiklet sürerken çekildiği öne sürülen fotoğraf montajlanmıştır. Bahsi geçen fotoğraf, Einstein’ın bisiklet sürerken 1933 yılında çekildiği bir fotoğraf ile 1962 yılında Nevada’da yürütülen Operation Sunbeam adlı nükleer testten fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulmuş.

Yanlış İddia

 

Kendisine ait olmayan vecizelerin Einstein’a mâl edildiği, Einstein’a ait fotoğrafların bağlamından kopartılarak kullanıldığı yönünde birçok asılsız iddiayı Malumatfuruş‘ta daha önce paylaşmıştık. Einstein’la ilgili bilgi düzensizliği sadece bunlarla sınırlı değil. 20. yüzyılın en ünlü insanlarından biri olan bu bilim insanının fotomontaja konu olmaması tabii ki beklenemezdi. Einstein’ın Nevada’daki bir nükleer bomba testi esnasında bisiklet sürdüğü ana ait olduğu öne sürülen fotoğraf, bu yöndeki asılsız iddialardan biri.

 

Albert Einstein'ın bir nükleer bomba testi sırasında bisiklet sürerken görüntülendiğini öne süren paylaşım
Albert Einstein’ın bir nükleer bomba testi sırasında bisiklet sürerken görüntülendiğini öne süren paylaşım

 

Einstein’ın nükleer test esnasında bisiklete bindiği öne sürülen fotoğrafın montaj olduğunu fotoğraftaki Einstein’ın ve diğer kişilerin gölgelerinin farklı yönlere bakması nedeniyle fark etmiş olabilirsiniz.

 

Einstein'ın nükleer test esnasında bisiklete bindiği anı gösterdiği iddia edilen fotoğrafta Einstein'ın ve diğer kişilerin gölgelerinin farklı yönde olması, fotoğrafın montajlanmış olduğunun bir işareti

 

Bahse konu fotoğrafın dijital düzenleme yoluyla oluşturulduğunun asıl kanıtı ise tabii ki fotoğrafların asılları. Montaj fotoğrafın, Einstein’ın bisiklet sürerken 1933 yılında çekildiği bir fotoğraf ile 1962 yılında Nevada’da yürütülen Operation Sunbeam adlı nükleer testten fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulduğu anlaşılıyor.

Einstein’ın bisiklet üzerinde görüntüğü fotoğrafın orijinali, 6 Şubat 1933 tarihinde Caltech (Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi) mütevellisi Ben Meyer tarafından ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Santa Barbara şehrindeki evinde çekilmiş. Evelina Hale adlı ABD vatandaşının 1959 yılında bağışladığı fotoğrafın aslı Caltech arşivlerinde mevcut.

 

Albert Einstein bisiklet sürerken (Şubat 1933)
Albert Einstein bisiklet sürerken (Şubat 1933)

 

Arka fondaki nükleer patlamayı takip eden mantar şeklindeki kütle ise 14 Temmuz 1962 tarihinde ABD’deki Nevada Test Alanında yürütülen, küçük taktik nükleer savaş başlıklarının denendiği “Sunbeam Operasyonu” (“Operation Sunbeam“) adlı nükleer testten.

ABD'nin Nevada'da gerçekleştirdiği "Sunbeam" adlı nükleer testten fotoğraf
ABD’nin Nevada’da gerçekleştirdiği “Sunbeam” adlı nükleer testten fotoğraf

 

Einstein’ın bisiklet sürerkenki fotoğrafının sosyal medyada yine sahipliği kendisine atfedilen “Hayat, bisiklet sürmek gibidir. Dengenizi korumak için, devam etmelisiniz.” (“They can keep their balance only as long as they keep moving“) vecizesiyle birlikte paylaşıldığını görüyoruz.

 

Einstein'ın "Hayat bisiklet sürmeye benzer. Dengeyi korumak için ilerlemek gerekir" sözünü ve bisiklete binerkenki fotoğrafını içeren tweet
Einstein’ın “Hayat bisiklet sürmeye benzer. Dengeyi korumak için ilerlemek gerekir” sözünü ve bisiklete binerkenki fotoğrafını içeren tweet

 

Albert Einstein’ın oğlu Eduard’a 5 Şubat 1930 tarihinde yazdığı bir mektupta bu söze yer verdiği bilinmekle birlikte, bisiklet ve hayatın devamlılığı metaforunun Einstein’dan çok daha önce başkaları tarafından kullanıldığı, dolayısıyla “Hayat, bisiklet sürmek gibidir. Dengenizi korumak için, devam etmelisiniz.” sözünün sahibi olarak Einstein’ın kabul edilemeyeceği değerlendirilmektedir.

 

einstein atom bombası deneyi

 

Yorumunuzu yazınız...