Fotoğrafın Einstein’ı ve Terapistini İçerdiği İddiası Doğru Değil

Fotoğrafta ünlü bilim insanı Albert Einstein’ın yanındaki kişinin Einstein’ın terapisti olduğu iddiası asılsızdır. Einstein’ın yanında oturan kişi Birleşik Dünya Federalistleri Başkanı Cord Meyer Jr.’dır.

Yanlış İddia

 

Defalarca doğrusu dile getirilse de yine de yanlış bir şekilde paylaşılan bazı fotoğraflar vardır. Einstein ve terapistinin birlikte yer aldığı iddia edilen fotoğraf karesi de bunlardan biri…

“Einstein ve haftada 4 gün görüştüğü terapisti Ludwig”i gösterdiği iddia edilen ve “dahi de olsan hayatla başa çıkmak her zaman kolay değilvurgusuyla yapılan sosyal medya paylaşımlarından biri şöyle:

Fotoğrafta Einstein ve Terapisti Ludwig'in Yer Aldığı İddia Edilen Sosyal Medya Paylaşaımı
Fotoğrafta Einstein ve Terapisti Ludwig’in Yer Aldığı İddia Edilen Sosyal Medya Paylaşımı

 

İddianın aksine fotoğraftaki kişi Einstein’ın terapisti değil, Cord Meyer Jr.’dır. Bahse konu fotoğraf karesi, Birleşik Dünya Federalistleri (United World Federalists, Inc.) Başkanı Cord Meyer Jr.’ın 1 Ocak 1948 tarihinde Princeton’da Albert Einstein’a, Rusya’nın bir dünya hükümetine yönelik yaklaşımı hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere yaptığı ziyarette çekilmiştir. Anılan fotoğraf bahse konu dönemde Life adlı dergide de yayınlanmıştır.

 

Albert Einstein ve Terapisti Sanılan Cord Meyer Jr.'ı Bir Arada Gösteren Fotoğraf
Albert Einstein ve Terapisti Sanılan Cord Meyer Jr.’ı Bir Arada Gösteren Fotoğraf

Fotoğraftaki Kişilerin Einstein ve Terapisti Olduğunu Sanan Yazarlar 

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Mustafa Armağan’ın 5 Şubat 2017 tarihinde Twitter profilinden “Einstein ve terapisti” notuyla bahse konu fotoğrafı paylaştığı görülüyor.

 

Yorumunuzu yazınız...