Fotoğraftaki Kişilerin Albert Einstein ve Nikola Tesla Olduğu İddiası Doğru Değil

Fotoğrafta Albert Einstein’ın yanındaki kişi Nikola Tesla değil, AT&T’de mühendis olarak çalışan John Renshaw Carson’dır. 

Yanlış İddia

 

Daha önce Einstein’ı terapistiyle gösterdiği belirtilen fotoğrafın aslında iddia edildiği gibi olmadığını aktarmıştık. Bu defa Einstein’ı konu edinen bir başka yanlış görsel iddiayı ele alacağız.

Bazı paylaşımlarda konu edinilen kişiler dünyanın en ünlü bilim insanları Albert Einstein ve Nikola Tesla olsa da, bu bilindik simalar hakkında dahi anlamsız iddialar ortaya atılabiliyor. Einstein ve Tesla’nın bir arada görüntülendiği öne sürülen fotoğraf bunlardan biri.

albert einstein nikola tesla

Einstein’ı ve Tesla’yı birlikte gösterdiği iddia edilen fotoğraf karesi şöyle:

 

Einstein'ın Yanındaki Şahsın Nikola Tesla Olduğu İddia Edilen Fotoğraf
Einstein’ın Yanındaki Şahsın Nikola Tesla Olduğu İddia Edilen Fotoğraf

Bahse konu fotoğrafın bilhassa, 1943 yılında gerçekleştirildiği iddia edilen Philadelphia Deneyi‘nde Einstein’ın ve Tesla’nın birlikte çalıştığını öne süren yayınlarda anılan deneye dair tezlerini desteklemek amacıyla kullanıldığı görülmektedir.

Ancak, fotoğrafta Albert Einstein’ın ve Nikola Tesla’nın birlikte yer aldığı iddiası asılsızdır. 1921 yılında Marconi RCA Radyo İstasyonu’nda çekilen fotoğrafta Einstein’ın yanındaki kişi AT&T’de mühendis olarak çalışan John Renshaw Carson‘dır.

Fotoğrafın kırpılmamış aslı ise şu şekilde:

 

1921 yılında Marconi RCA Radyo İstasyonu'nda çekilen fotoğraf (Kaynak: Wikicommons)
1921 yılında Marconi RCA Radyo İstasyonu’nda çekilen fotoğraf (Kaynak: Wikicommons)

 

albert einstein nikola tesla

Yorumunuzu yazınız...