1940 Yılında İngiliz ve Alman Uçakları Arasındaki İt Dalaşı ve Bombalama Sonrasında Gökyüzüne Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğrafa “Big Ben” (Resmi Adıyla Elizabeth Kulesi) Sonradan Eklenmiş

2. Dünya Savaşı sürecinde Nazi Almanyasının Wehrmacht birliklerinin hava savaş birimi olan Luftwaffe, 7 Eylül 1940 ile 16 Mayıs 1941 tarihleri arasında Birleşik Krallık’ı aralıksız bir şekilde bombalamıştı. Bu dönem, “The Blitz” (“Yıldırım”) olarak adlandırılmıştı. Bahse konu süreçte Londra da Luftwaffe’ye bağlı savaş uçaklarının bombardımanına maruz kalmıştı.

Londra’nın bombalandığı esnada İngiliz ve Alman uçakları arasındaki it dalaşının gökyüzündeki izlerini taşıyan bazı fotoğraflar The Blitz döneminde çekilmişti.

Londra’nın Nazi Almanyası tarafından bombalandığı döneme yapılan atıfları içeren sosyal medya paylaşımlarında ya da “nadir tarihî fotoğraf” derlemelerinde bir fotoğrafa sıklıkla yer verildiği görülüyor.

Londra’da Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi Big Ben’in üzerinde gökyüzünde (resmi adıyla Elizabeth Kulesi) İngiliz ve Alman uçaklarının bıraktığı yoğunlaşma izlerini yansıtan bu fotoğraf aslında dijital düzenleme içeriyor.

londra bombardımanı

1940’ta İngiliz ve Alman uçakları arasındaki it dalaşı ve bombalama sonrasında gökyüzü” notuyla paylaşılan bahse konu fotoğrafa Big Ben sonradan montajla eklenmiş.

londra nazi bombardımanı

Fotoğrafın aslı Len A. Puttnam (Birleşik Krallık Savaş Ofisi fotoğrafçısı) tarafından 18 Eylül 1940 tarihinde Londra’da çekilmiş.

londra bombardımanı

Yorumunuzu yazınız...