Ukraynalı Stepan Bandera’ya Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğrafta Aslında Alman İstihbaratçı Reinhard Gehlen Görülüyor

 

II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ile işbirliği yapan Ukraynalı siyasetçi ve Ukrayna milliyetçi ve bağımsızlık hareketi lideri Stepan Bandera‘ya (1909 – 1959) ait sanılarak paylaşılan fotoğraf aslında Almanya’nın Doğu cephesindeki tüm istihbaratından sorumlu bir Nazi subayı olan General rütbeli Reinhard Gehlen‘e (1902 – 1979) ait.

 

reinhard gehlen nazi
Reinhard Gehlen – 1943

 

1943 yılında çekilen fotoğrafın kaynağına Alman Federal Arşivleri üzerinden erişmek mümkün.

Nazi subaylığından Federal Almanya Gizli Servisi’nin (Bundesnachrichtendienst, BND) en tepe koltuğuna uzanan kariyer patikasıyla Alman asker ve casus Reinhard Gehlen, istihbarat tarihinin en önemli isimleri arasında zikredilmektedir.

 

reinhard gehlen
Reinhard Gehlen

 

Ukrayna milliyetçileri arasında ulusal halk kahramanı olarak görülen Ukrayna Milliyetçi Örgütü’nün lideri Stepan Bandera, Rusya’da, Polonya’da ve Ukrayna’nın doğu bölgelerinde Nazi işbirlikçisi olarak değerlendiriliyor. Bandera’nın Nazilerle işbirliğinin ve Gehlen ile sima benzerliğinin bu yanlış algıyı kuvvetlendirdiği söylenebilir.

 

Stepan Bandera
Stepan Bandera

 

Stepan Bandera
Stepan Bandera

 

Sol Haber‘de Reinhard Gehlen’in görüldüğü fotoğraf, “Bandera Alman üniformasıyla” notuyla Nazi Almanyası ile işbirliği yapan Stepan Bandera’ya atfedilmişti.

 

bandera kimdir

 

Hatalı aktarım içeren sosyal medya paylaşımları şöyle örneklenebilir:

“Ukraynalı kızlar bir soykırım şampiyonu olan Stepan Bandera şerefine “Babamız Bandera” şarkısını söylüyor… Bu savaş kötü ile iyinin mücadelesi değil; bir kötü ile diğer kötünün mücadelesi… #UkraineRussianWar #UkraineUnderAttack #Russia #RussianUkrainianWar #kiev #putin”

“Ukraynayı ve Maidan’daki Stepan Bandera’cı faşistleri birde @yigittgunay dan okuyun…”

“Kiev’in en önemli caddelerinden birine ismi verilen, faşist ve nazi Stepan Bandera.”

 

Yorumunuzu yazınız...