Fotoğrafta Yüzünü Kapatan Kişilerin Hitlerin Yani Nazi Almanyasının Hakim ve Savcıları Olduğu İddiası

Yargılama esnasında fotoğrafları çekilirken yüzlerini kapayan şahıslar Hitler’in hakim ve savcıları değil, Nazi Almanyasının Schutzstaffel olarak bilinen, kısaca SS olarak adlandırılan özel askeri birlik görevlileridir. Fotoğraf, SS personelinin Treblinka kampında işledikleri suçlar nedeniyle yürütülen Treblinka Davaları adı verilen ceza yargılamasının 2. bölümü esnasında 12 Ekim 1964 tarihinde Almanya’nın Dusseldorf şehrinde çekilmiş.

Yanlış İddia

 

Ülkemiz yargı sistemine ilişkin eleştiri yönelten sosyal medya kullanıcılarının son dönemde, yargılama yapan hakim ve savcıların verdikleri kararlardan sonra utanacakları imasıyla bir fotoğrafı paylaştığına şahit oluyoruz.

“Hitler’in hakim ve savcıları”na ait olduğu iddiasıyla bahsi geçen fotoğrafı “resimde utançlarından yüzünü kapatan insanlar Nazi Almanya’sının hakim ve savcıları imiş” notuyla aktaran paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

 

Fotoğrafın Nazi Almanyasının savcı ve yargıçlarına ait olduğu iddiasını içeren paylaşım
Fotoğrafın Nazi Almanyasının savcı ve yargıçlarına ait olduğu iddiasını içeren paylaşım

 

Hitlerin savcı ve yargıçlarına ait olduğu iddiasıyla ilgili fotoğrafı paylaşan tweet
Hitlerin savcı ve yargıçlarına ait olduğu iddiasıyla ilgili fotoğrafı paylaşan tweet

 

İddianın aksine yargılama esnasında fotoğrafları çekilirken yüzlerini kapayan şahıslar Hitler’in hakim ve savcıları değil, Nazi Almanyasının Schutzstaffel olarak bilinen, kısaca SS olarak adlandırılan özel askeri birlik görevlileridir.

 

Hitlerin hakim savcıları sanılan Treblinka davalarında yargılanan SS görevlileri
Hitlerin hakim savcıları sanılan Treblinka davalarında yargılanan SS görevlileri

 

Fotoğraf, Polonya’daki Treblinka kampında görevli SS görevlilerinin yargılamalarının gerçekleştirildiği 3 farklı bölümden oluşan Treblinka Yargılamaları adı verilen ceza yargılamasının 2. bölümü esnasında 12 Ekim 1964 tarihinde Almanya’nın Dusseldorf şehrinde çekilmiş.

12 Ekim 1964 ve 24 Ağustos 1965 tarihleri arasında yürütülen 2. Treblinka yargılama süreci kapsamında  yargılanan fotoğrafta görünen yüzünü kapatan kişilerin adlarının Kurt Franz, Otto Stadie, Heinrich Matthes, Willy Mentz, August Miete, Franz Suchomel ve Gustav Munzberger olduğu aktarılmaktadır. Aktarılan isimleri taradığımızda ise hiçbirinin hakim ya da savcı olmadığı, SS birliklerinde görev alan askerler olduğu görülmektedir.

Treblinka davasında yargılanan 10 SS görevlisinin 1’i yargılama esnasında ölmüş, 1’i beraat almış, geriye kalan kişiler ise farklı cezalara çarptırılmışlardır.

 

Getty Images'ta yer alan Treblinka Davalarında yargılanan SS görevlilerinin fotoğrafı ve ilgili açıklama
Getty Images’ta yer alan Treblinka Davalarında yargılanan SS görevlilerinin fotoğrafı ve ilgili açıklama

 

Getty Images adlı fotoğraf sitesinde de Treblinka yargılamalarına ilişkin görsel hakkında şu açıklamanın yer aldığı görülmektedir:

“Nazi savaş suçlarına ilşikin ‘Treblinka Davası’ndaki on sanık, 12 Ekim 1964’te Düsseldorf’ta yasal işlemlerin başlamasını beklerken yüzlerini fotoğrafçılardan ve kameramanlardan saklıyor. Aralarında eski SS görevlilerinden Kurt Franz, Otto Stadie, Heinrich Matthes, Willy Mentz, Ağustos Miete, Franz Suchomel ve Gustav Munzberger yer almaktadır.”

 

“resimde utançlarından yüzünü kapatan insanlar Nazi Almanya’sının hakim ve savcıları imiş” notuyla paylaşılan fotoğraf, iddianın aksine Hitler’in hakim ve savcıları değil, Nazi Almanyasının Schutzstaffel olarak bilinen, kısaca SS olarak adlandırılan özel askeri birlik görevlileridir.

 

Yorumunuzu yazınız...