Hitler’in İnsanları Kontrol Etmenin En İyi Yolunun Bir Seferde Özgürlüklerinden Biraz Almak Olduğunu Söylediği İddiası Doğru Değil

Hitler’in Kavgam (Mein Kampf) adlı kitabında “İnsanları kontrolünü ele geçirmenin ve onları tamamen kontrol etmenin en iyi yolu, bir seferde özgürlüklerinden biraz almak, haklarını binlerce ufak ve neredeyse algılanamayacak bir azaltmayla aşındırmaktır. Bu şekilde insanlar, hak ve özgürlüklerinin ortadan kaldırıldığını bu değişikliklerin geri alınamayacağı noktaya kadar görmeyeceklerdir.” sözüne yer verdiği iddiası doğru değildir. Kavgam adlı kitapta böyle bir söz yer almamaktadır. Bahse konu satırlar, Pat Miller’ın “Kasten Cahil” adlı kitabından alıntı. 

Yanlış İddia

Nazi Almanyasının lideri Adolf Hitler’in (1889-1945) insanları kontrol etmenin en iyi yolunun bir seferde özgürlüklerinden biraz almak olduğunu söylediği iddiasına değineceğiz.

insanlar-uzerinde-kontrolu-elde-etmenin

 

Nazi Almanyası’nın Führeri Hitler’in otobiyografisi sayılabilecek Kavgam (Mein Kampf) adlı kitabında aşağıdaki sözlere yer verdiği iddia edilmektedir:

“İnsanları kontrolünü ele geçirmenin ve onları tamamen kontrol etmenin en iyi yolu, bir seferde özgürlüklerinden biraz almak, haklarını binlerce ufak ve neredeyse algılanamayacak bir azaltmayla aşındırmaktır. Bu şekilde insanlar, hak ve özgürlüklerinin ortadan kaldırıldığını bu değişikliklerin geri alınamayacağı noktaya kadar görmeyeceklerdir. – Adolf Hitler / Kavgam”

“The best way to take control over a people and control them utterly is to take a little of their freedom at a time, to erode rights by a thousand tiny and almost imperceptible reductions. In this way, the people will not see those rights and freedoms being removed until past the point at which these changes cannot be reversed. -Adolf Hitler, Mein Kampf”

 

Hitler’in bu sözü söylemiş ya da yazmış olabileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Kavgam adlı kitapta böyle bir söz geçmiyor.

Bahse konu sözün 2014 yılı sonrasında Hitler’e atfedilmeye başladığı görülmektedir.

Sözün asıl sahibi ise Pat Miller adlı 1990lı yıllarda ABD’de görev yapan Cumhuriyetçi siyasetçidir.

Hitler’e sahipliği mâl edilen bu söz Pat Miller‘ın Nazi Almanyasını konu edindiği “Kasten Cahil” (“Willfully Ignorant“) adlı romanının 11. bölümünde başlık olarak yer almaktadır.

İlaveten, Adolf Hitler’in Nazi Almanyasında izlediği özgürlükleri kısıtlayıcı politika, kendisine atfedilen sözdeki gibi ufak adımlarla zamana yayılan bir yöntemi değil, daha hızlı ve geniş kapsamlı kısıtlayıcı tedbirleri içermekteydi.

Yani bu söz, felsefesi gereği de Nazilerin lideri Adolf Hitler’e ait olamaz.

Yorumunuzu yazınız...