Videonun Sri Lanka Başbakanının Oğlunun Lüks Otomobillerinin Halk Tarafından Yakıldığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sri Lanka’daki ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte meydana gelen, (eski Cumhurbaşkanı) Başbakan Mahinda Rajapaksa hükümetini ve Başbakan’ın kardeşi Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’yı istifaya çağıran kitlesel protestoların çapı ve etkisi giderek genişledi. Ekonomik krizin sarstığı Sri Lanka’da yaygın şekilde kundaklama saldırıları düzenlendi. 6 Mayıs 2022 gecesi yayımlanan ‘Olağanüstü Resmî Gazete’ ile ülkede olağanüstü hâl ilân edildi. 9 Mayıs günü ise ülke genelinde süresiz olarak sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Kitlesel protestoların ardından Başbakan Mahinda Rajapaksa 9 Mayıs 2022 günü istifa etti. Hükümet yanlılarını ve hükümet partisi milletvekillerini hedef alan protestocular, Sri Lanka Başbakanı ve Cumhurbaşkanı’nın ve bazı milletvekillerinin konutlarına saldırıda bulundu. Eski Başbakan Mahinda Rajapaksa’nın konutunun dışında araçlar ateşe verildi.

 

 

İngiltere’den 1948 yılında bağımsızlığını ilan eden Sri Lanka’da 20 yıldır yönetimi elinde bulunduran Rajapaksa ailesi hakkında yolsuzluk iddiaları yeniden gündeme geldi.

Bu süreçte, Sri Lanka Başbakanı Rajapaksa’nın oğlunun lüks otomobillerinin protestocular tarafından yakıldığı ana ait olduğu sanılarak bir videonun paylaşıldığı görüldü.

 

 

Hatalı aktarım içeren örnek paylaşım:

 

Yaşar Usta:

 

“Sri Lanka’da başbakanının oğlunun lüks otomobilleri halk tarafından yakıldı | Hayat pahalılığı ve yoksulluğa karşı halkın sokağa çıktığı #SriLanka’da başbakanının istifasının ardından halk, başbakanın oğlunun lüks otomobillerini yaktı.”

 

sri lanka basbakaninin oglunun luks otomobilleri yakildi

 

Söz konusu video çeşitli haber siteleri tarafından da Sri Lanka Başbakanının oğlunun yanan otomobillerini yansıttığı iddiasıyla aktarıldı.

 

OdaTV:

 

“Ülkede arabalar otobüsler ve başbakan Mahinda Rajapaksa’nın evi ateşe verildi. Devam eden protestolar da bu sefer hedef Sri Lanka Başbakanının oğlunun lüks otomobilleri oldu…”

 

basbakanin oglunun otomobillerini yaktilar

 

T24:

 

“Başkent Kolombo ve çevresindeki dükkanların yanı sıra eski Başbakan Rajapaksa’nın oğluna ait içinde lüks araçların bulunduğu bir ev de ateşe verildi.”

 

sri lanka basbakaninin oglunun luks otomobilleri yakildi

 

Videoda yakıldığı görülen araçlar sanılanın aksine Sri Lanka Başbakanının oğluna değil, Sachith De Silva adlı kişiye ait. Yanan araçlar başbakanın oğlunun konutunda değil Avenra Garden adlı otelin bahçesinde görüntülenmiş.

Sachith De Silva‘nın sosyal medya hesaplarında, videoda yandığı görülen araçlarla fotoğrafları görülebiliyor.

Yanan araçların Avenra Garden Otel otoparkındaki lüks araçlar olduğu, Youtube’e yüklenen ilgili andan farklı videolarda belirtilmişti.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=zWXqfuGDHuc

 

Sri Lanka’nın varlıklı isimlerinden motor yarışçısı Sachith De Silva’nın yöneticisi olduğu Avenra Garden adlı otelde sergilediği lüks araç koleksiyonu ülkede bir hayli ünlüymüş.

Youtube ve diğer sosyal medya platformlarında, ailenin otellerinde sergilenen lüks araçlara ait birçok videoya rastlamak mümkün.

 

 

 

 

 

İki parçadan oluşan söz konusu videonun üzerinde “TikTok” notu ile “vor86vinukr” ve “pahan_sankalpa” kullanıcı adlarının yer aldığı görülüyor.

Lüks otomobillerin görüldüğü ilk bölümün 31 Mart 2020 tarihinde vor86vinukr uzantılı TikTok profili tarafından, yanan araç görüntülerinin ise 10 Mayıs 2022 günü “Pahan Sankalpa” adlı kullanıcı tarafından “avenragardens” etiketiyle TikTok’ta paylaşıldığı anlaşılıyor.

 

sri lanka luks otomobil

 

yakilan luks otomobiller

 

İddiaya daha önce Newschecker.in ve Doğrula.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...