İngiltere’nin Etnik Azınlıktan Gelen İlk Başbakanı Rishi Sunak Değil Benjamin Disraeli

 

İngiltere’de eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Muhafazakar Parti’nin yeni lideri seçildi. Böylelikle 42 yaşındaki Sunak, İngiltere’nin modern tarihindeki en genç başbakanı oldu. Sunak ayrıca, İngiltere’nin ilk Hint kökenli ve ilk beyaz olmayan başbakanı unvanını elde etti.

Ancak basında ve sosyal medyada Rishi Sunak’ın İngiltere’nin etnik azınlıktan gelen ilk başbakanı olduğu ileri sürüldü:

 

Gülru Sezer: “42 yaşındaki Hint asıllı Rishi Sunak bugün Muhafazakar Parti’nin Genel Başkanı ve 🇬🇧’ın Başbakanı seçildi Sunak; etnik azınlıktan gelen ilk, en genç ve 730 milyon £ servetiyle en zengin Başbakan olarak şimdiden tarihe geçti Muhalefet partileri erken seçimde ısrarcı”

 

İngiltere’nin etnik azınlık nüfustan gelen ilk başbakanı Rishi Sunak değil, 1868 yılında ve 1874 – 1880 yılları arasında Birleşik Krallık’ta başbakanlık görevini üstlenen Benjamin Disraeli. 

Yahudi asıllı devlet adamı Benjamin Disraeli (1804-1881), Victoria döneminde İngiliz siyasetinin önemli isimlerinden biri olarak görülmektedir (İtalyan asıllı Yahudi bir aileden gelen Disraeli, babası tarafından 13 yaşında Hıristiyan olarak vaftiz ettirilmiş).

Rishi Sunak için kullanılması gereken doğru tanım Birleşik Krallık’ın “azınlık nüfustan gelen ilk başbakanı” değil “beyaz olmayan (ilk farklı ten renkli) ve Hint kökenli başbakanı” (UK’s first prime minister of colour and the first Hindu prime minister) olmalı.

The Guardian bu hataya şöyle değinmiş:

“Sunak, Kenya ve Tanzanya’dan Pencap Hint kökenli her iki ebeveyni ile birlikte, İngiltere’nin Güney Asya kökenli ilk başbakanı. Yanlış bir şekilde, ülkenin ilk etnik azınlık başbakanı olduğu söylendi, ancak bu unvan Yahudi kökenli olan ancak İngiltere Kilisesi’ne vaftiz edilen Tory Benjamin Disraeli’ye ait.”

 

Anadolu Ajansı’nın İngilizce internet sitesinde Sunak için kullanılan “UK’s first ever ethnic-minority prime minister” tanımı “UK’s 1st British Asian prime minister” şekline dönüştürülmüş.

Benjamin Diraeli’yi İngiltere’nin tek Yahudi başbakanı olarak aktaran; ancak, Sunak’ı azınlık nüfustan ilk başbakan olarak sunanlara da rastlanabiliyor:

Gazete Oksijen: “Sunak 12 Mayıs 1980’de Southampton’da, Pencap’tan Hint asıllı olan ancak kendileri Afrika’da doğan bir çiftin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bu nedenle İngiltere’nin azınlıklardan gelen ilk başbakanı oldu. Milletvekili olduğunda da kutsal bir Hint metni olan Bhagavat Gita üzerine yemin etmişti. İngiltere’da başbakan-kilise ilişkisine dair bir not: 1874 ve 1880 arasında başbakanlık yapan Benjamin Disraeli, ülke tarihindeki tek Yahudi başbakan.”

İngiltere’de eski milletvekili Gavin Barwell ve gazeteci Benjamin Cohen’in bu yöndeki hatalı aktarımları basına yansımıştı. Benjamin Cohen daha sonra Rishi Sunak yerine Benjamin Disraeli’nin ilk etnik kökenli başbakan olduğu düzeltmesini yapmıştı.

Yorumunuzu yazınız...