The Economist’in Eylül 2022 kapağındaki görsel, 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerle değil, İngiltere iç siyaseti ile ilgiliydi

 

“Kapak”tan nem kapma halet-i ruhiyesinden muzdarip vatandaşlarımızın gündeme taşıdığı son görsel The Economist adlı derginin 2022 yılı Eylül ayı kapağı oldu.

 

Nureddin Ceylan: “‘The Economist’ Eylül 2022 kapağı; Kırık fay hattı, ateş başında ısınan insanlar, hastahane, dışarıda olan yataklar, fay hattından çıkan yangınlar, molozlar, yıkılan elektrik direkleri, gece olduğunu belirten bir ay… (?)”

 

NØTH!NG (@sssbahhele): “The Economist Eylül 2022 kapağı! Hadi ben paranoyağım,manyağım! O zaman burada resmedilen ne?! O fay kırığı, gökyüzünde ay! Neyin mesajı bu? Kim açıklayabilir? NATO bu ülkeye girmemeli! Susarsanız Emperyalizm’in şeytanları bizi yeniden bir kurtuluş mücadelesine sokacak! SUSMAYIN!”

 

the-economist-eylul-2022-kapagi

 

Bahse konu görsel, The Economist’in “Liz Truss Britanya’yı düzeltebilir mi?” (“Can Liz Truss fix Britain?“) başlıklı 10-16 Eylül 2022 tarihleri arasındaki sayısının Avrupa versiyonunun kapağıydı.

 

the-economist-eylul-2022

 

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilişkilendirilen kapağın konusu İngiltere iç siyasetiydi.

Nate Kitch tarafından hazırlanan görsel, 5 Eylül 2022 günü göreve gelen Birleşik Krallık Başbakanı ve Muhafazakar Parti Lideri Liz Truss’ın ülkesinin karşılaştığı sorunları çözüp çözemeyeceğine odaklanmış.

Liz Truss, göreve geldikten 44 gün sonra istifa ederek “ülke tarihinde en kısa süre görevde kalan Başbakan” olmuştu.

The Economist, Başbakanlık görevini devralan Truss’ı bekleyen problemlere dikkat çekmiş.

İllüstrasyonda Brexit sonrası Avrupa Birliği ile ilişkiler, yavaşlayan büyüme, yükselen enflasyon, sağlık sistemi (NHS) maliyetlerindeki artışlar, çevre kirliliği, yükselen popülizm, artan enerji fiyatları, kira ve konut fiyatlarındaki artışlar gibi problemler resmedilmiş.

Kapak görseliyle ilgili yazıda da Birleşik Krallık’ın yeni başbakanını bekleyen problemlerin altı çizilmiş.

Bahsi geçen yazıda Türkiye ya da deprem hakkında herhangi bir atıf ya da ima geçmiyor.

 

Yorumunuzu yazınız...