Fotoğrafta Mihail Gorbaçov’la Moskova’da Kızıl Meydan’ı Gezen Ronald Reagan’a Gazeteci Kılığında Ajanlık Yapan Vladimir Putin’in Görüldüğü İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz: Eski ABD Başkanı Ronald Reagan’ın 1988 yılındaki Moskova seyahati esnasında Kızıl Meydan’da dönemin Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov ile birlikte dolaşırken küçük çocuğa elini uzattığını gösteren fotoğrafta Vladimir Putin’in görüntülendiği iddiası…

 

peter-souza-putin

 

Söz konusu fotoğrafı Putin’in ajanlık yaparken görüntülendiği iddiasıyla sunan paylaşımlardan örnekler şöyle aktarılabilir:

“Bu fotoya şöyle bir bilgi eklemişler: 1980’li yıllarda ABD başkanı Reagan Sovyetler Birliği’ni ziyaret ediyor. KGB ajanı olan Vladimir Putin’in görevi gazeteci kılığında onları takip etmek. (Solda)”

“A.B.D Başkanı Ronald Reagan’ın yakınlarındaki turistlerden biri tanıdık geliyor mu? Çocuğun hemen arkasında ve fotoğraf makinesi var. Aslında o bir KGB ajanı. Bugünlerde Rusya Federasyonu’nun başkanı olan şahıs Vladimir Putin. (1988)”

“Zamanında KGB ajanı olan Vladimir Putin,Amerika Başkanı Reagan’ı takip ederken…”

“ABD Başkanı Ronald Reagan’ın yakınlarındaki turistlerden biri, bugünlerde Rusya Federasyonu’nun başkanı olan Vladimir Putin. (1988) (Fotoğraf Makinesi olan Putin)”

 

Vladimir Putin’in eski bir KGB ajanı olduğu kamuoyunun malumu.

Putin, Leningrad (Saint Petersburg) Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden 1975 yılında mezun olduktan sonra Rus istihbarat kuruluşu KGB bünyesinde çalışmaya başlamıştı (“Vladimir Putin’in 1971 Yılında Türkiye’de Ajanlık Yaptığı İddiası” ve “Putin Sanılan, Saddam’a Hizmet Eden Garson” başlıklı yazılarda Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ajanlık geçmişine değinilmişti).

Ancak, fotoğrafta Ronald Reagan’ın elini uzattığı çocuğun arkasında duran kişi Putin değil.

Ünlü fotoğrafı kaydeden kişi Beyaz Saray eski fotoğrafçısı Pete Souza.

 

 

Pete Souza, 15 Haziran 2021 tarihinde Instagram profilinde paylaştığı fotoğraf hakkında şu yorumda bulunmuştu:

“1988’de Başkan Reagan’ın Moskova ziyareti sırasında fotoğrafını çektim. Dönemin Sovyetler Birliği’nin lideri olan Mihail Gorbaçov, Reagan’a, meydanın etrafına “turist” gruplarının (KGB ajanları?) yerleştirildiği Kızıl Meydan’ı gezdirdi. Boynunda kamera olan soldaki adama dikkat edin.

1993’te Reagan yönetimi sırasında Beyaz Saray’da görev yaptığım süreye ait bir fotoğraf kitabı (“Korunmayan Anlar”) yayınladım. ⁣

On yıl kadar sonra, kitabımın 145. sayfasında gösterildiği gibi Reagan ve Vladimir Putin’in bir resmini çektiğimi bilip bilmediğimi soran birinden rastgele bir mektup aldım. (Putin o zamana kadar Rusya Devlet Başkanı olmuştu). Bu mektuba hayran kaldım.

Hem Reagan Kütüphanesi ile hem de Bush 43 yönetimindeki bir NSC yetkilisiyle temasa geçtim. Putin olup olmadığını kimse kesin olarak söyleyemedi. 1988’de Putin, görünüşe göre Doğu Almanya’da konuşlanmış olsa da aslında KGB’deydi.

Ocak 2009’da Başkan Obama’nın WH baş fotoğrafçısı olarak işe alındım. Açılıştan birkaç gün önce NPR’den Steve Inskeep ile bir röportaj yaptım. Bu hikayeyi cumhurbaşkanlığı fotoğraflarının alaka düzeyinin zamanla nasıl değişebileceğinin bir örneği olarak anlatıyordum. “Ve fotoğrafı görür görmez gidersin, aman tanrım, gerçekten o (Putin),” sözlerim tam olarak buydu. Büyük bir hata, bunu asla söylememeliydim, çünkü aslında hiçbir zaman doğrulanmamıştı. .⁣

Kremlin görünüşe göre NPR’yi dinliyor ve hemen Putin olduğunu inkar etti.

NPR görüşmesinden yaklaşık bir ay sonra ev adresime bir kartpostal aldım. Kızıl Meydan fotoğrafı kartpostalın ön yüzündeydi. Kameradaki adam kırmızı bir işaretle daire içine alınmış ve birisi “casus” kelimesini yazıp adama bir ok çekmişti. Kartpostalı Gizli Servis’e verdim; ondan hiç bir şey çıkmadı.

2009 yılının Temmuz ayında, Başkan Obama Rusya’ya gitti ve onun kulübesinde Putin ile bir araya geldi. Robert Gibbs, gözaltına alınacağım konusunda benimle dalga geçse de, hiçbir Rus yetkili bana bir şey söylemedi. Ve burada gösterilen ikinci fotoğrafı yapabildim, sağdaki kesinlikle Vladimir Putin diyebilirim.”

 

Ronald Reagan, Moskova Zirvesi için ziyaret ettiği SSCB’nin başkentinde Kızıl Meydan’da 31 Mayıs 1988 günü Mihail Gorbaçov ve beraberindeki heyetle uzun bir yürüyüş yapmıştı.

Aşağıdaki bağlantıdaki kayıt vasıtasıyla bahsi geçen turda Reagan’ın ve Gorbaçov’un fotoğrafta görülen çocukla konuştuğu an izlenebilir (17. dakikası 30. saniyesinden itibaren).

 

 

Bu fotoğraf Moskova’da çekildiğinde Putin, Doğu Almanya’nın Dresden kentinde görev yapıyordu.

2009 yılında Kremlin’den basın sözcüsü Dmitry Peskov, fotoğraftaki kişinin Putin olmadığını aktarmıştı.

Putin’in ilgili görüntünün kaydedildiği dönemde çekilen fotoğraflarındaki fizikî görünüşüyle kıyaslandığında görüntüdeki boynunda fotoğraf makinesi asılı kişi olmadığı anlaşılabiliyor.

 

putin 1989
Putin – 1989

 

putin 1989
Putin ve eşi – 1989

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...