Fotoğrafta Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan’ın Beyaz Saray’da Oval Ofis’te Taliban Heyetini Ağırlarken Çevirmenliği Öldürülen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Yaptığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü yeniden ele geçirmesi ve ABD kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilme sürecinde ABD Başkanı Ronald Reagan’ın Sovyet Rusya’nın işgâline uğrayan ülkelerini savunan Afgan heyetini Beyaz Saray’da 1983 yılında ağırladığı andan fotoğraf karesi tekrar gündeme geldi.

 

ronald reagan beyaz saray afgan heyeti

 

Ancak bahse konu fotoğraftaki kişi(ler) sosyal medyada yanlış aktarıldı.

Fotoğrafta Afgan heyeti ile Ronald Reagan arasında çeviri yapan kişinin İstanbul’da Suudi Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olduğu ileri sürüldü.

Bu yanlış aktarımı içeren sosyal medya paylaşımlarından bir örnek şöyle sunulabilir:

Hüsnü Mahalli:

“Beyaz Saray’da Taliban heyeti ve Başkan Reagan. Çevirmen İstanbul’da öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı.”

 

ronald reagan taliban cemal kaşıkçı

 

Söz konusu fotoğraf, ABD Başkanı Ronald Reagan Afgan Özgürlük Savaşçıları olarak nitelenen heyeti Beyaz Saray’da Oval Ofis’te 2 Şubat 1983 tarihinde ağırlarken kaydedilmiş.

Ziyaret esnasında “Afgan Tanıklar” olarak da tanımlanan Afgan heyetinin 1982 yılı Eylül ayında Sovyetler Birliği kuvvetleri tarafından 105 kişinin Lowgar adlı bölgede katledilmesi ele alınmış.

Fotoğrafta görülen tercüme yapan kişi Cemal Kaşıkçı değil, Orta Doğu ve İslâm tarihi üzerine çalışmalar gerçekleştiren Michael A. Barry adlı akademisyen.

 

Michael A. Barry
Michael A. Barry

 

ABD Başkanı Ronald Reagan’ın ağırladığı heyet ise Taliban üyeleri değil.

Arapça talib (öğrenci) kelimesinin çoğulu Taliban (öğrenciler) adını benimseyen örgüt, Afganistan’ın güneyinde Molla Ömer liderliğinde 1994 yılı ortalarında Kandahar’da örgütlenmişti. Yani, fotoğrafın kaydedildiği 1983 yılında Taliban adlı bir örgüt henüz mevcut değildi.

 

Gülbeddin Hikmetyar’ın Taliban’ın Kurucusu Olduğu İddiası

 

Fotoğrafın Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi kayıtlarında “C12820-32, Başkan Reagan, Afganistan’daki Sovyet vahşetini ele almak için için Afgan Özgürlük Savaşçıları ile bir araya geldi. 2/2/83” (“C12820-32, President Reagan meeting with Afghan Freedom Fighters to discuss Soviet atrocities in Afghanistan. 2/2/83.“) notuyla arşivlendiği görülebiliyor.

 

ronald reagan afgan heyeti

 

Ronald Reagan Kütüphanesi‘nde ve Wikimedia Commons‘ta sunulan dosya açıklamasında fotoğrafta görülen kişilerin kimlikleri (soldan sağa) “Ronald Reagan, Michael A. Barry, Muhammad Omar Babarakzai, Mohammad Ghafoor Yousefzai, Habib-Ur-Rehman Hashemi, Farida Ahmadi, Mir Niamatullah ve Gul Mohammad” şeklinde listelenmiş.

 

ronald reagan afgan özgürlük savaşçıları

 

Fotoğrafın gerçek arka planına 2018 yılında Teyit.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...