Videonun Afganistan’dan Kalkan Uçağın Motorunun Üstünde Yolculuk Yapan Afgan’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Taliban’ın 20 yıl sonra Afganistan’ın başkenti Kabil’de yeniden kontrolü ele geçirmesiyle birlikte Taliban yönetiminden kaçmaya çalışanların Kabil Havaalanı’nda yol açtığı izdihama ilişkin trajedi içeren birçok görüntü basına ve sosyal medyaya yansıdı. Bunlar arasında en çarpıcı olanları, Amerikan askeri uçakları kalkmaya hazırlanırken sivil Afganların uçaklara tutunmaya çalıştığı ve uçağın kanatlarına tutunmaya çalışan 3 kişinin uçak havalandıktan sonra tutunamayarak yüksek irtifadan düştüğü ana ait görüntülerdi.

Bu görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Afganistan’dan kalkan bir uçağın motoru üzerinde yolculuk yapan bir kişiye ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada bir videonun paylaşıldığına şahit olduk.

 

 

“Afganistan’dan kalkan uçak ve uçak motorunun üstünde yolculuk yapan biri?”

 

afganistan uçak motorunun üstünde yolculuk

 

Paylaşılan görüntünün Afganistan’la bir ilgisi bulunmuyor. Video, Vietnamlı grafik tasarımcı Mai Xuan Huy’un sosyal medya hesabından paylaştığı dijital montaj içeren bir kayıt.

Mai Xuan Huy, paylaşılan kaydı 17 Ağustos 2020 tarihinde “huyquanhoa” uzantılı TikTok profilinde paylaşmış.

 

uçak motoru üstünde yolculuk

 

Mai Xuan Huy, uçak motoru üzerinde yolculuk temalı gerçekleştirdiği farklı montajları (açıklama bölümünde photoshop üzerine yoğunlaştığını belirttiği) Youtube kanalında paylaşmıştı.

 

uçak motorunda yolculuk

 

 

BoomLive ve Doğruluk Payı gibi platformlar bahse konu videoya daha önce değinmişti.

Benzer videoların sanal alemde izini sürmek için internet sitemizde aktardığımız video doğrulama yöntemlerine başvurabilirsiniz.

 

Video Doğrulama Nasıl Yapılabilir?

 

Yorumunuzu yazınız...