Videonun Taliban’ın Yüzü Açık Olduğu Gerekçesiyle Bir Kadını Sokak Ortasında İnfaz Ettiğini Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Taliban güçlerinin, Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından geçmişte farklı ülkelerde kaydedilen birçok eski görüntünün güncel ve Afganistan’dan olduğu algısıyla sosyal medyada paylaşıldığına şahit olmuştuk.

Kadınlara yönelik sistematik bir ayrımcılığı ve gerçekleştirdiği alenî infazlarla tanınan Taliban’ın yüzü açık diye bir kadını sokak ortasında infaz ettiği iddiasıyla paylaşılan video kayıt da bunlardan biri oldu.

Söz konusu video şu şekilde:

 

https://twitter.com/krtkulturtv/status/1427728147609489408

 

Anılan videoyu Taliban’la ilişkilendiren örnek paylaşım şöyle sunulabilir:

“#taliban gerçeği bu videoda… Bir kadını yüzük açık diye herkesin gözleri önünde katlediyorlar! Ve bunu da din adına #islam adına yapıyorlar! Kimse kusura bakmasın benim bu yaratıklarla hiçbir ortak noktam değerim olamaz! Bunlar insan değil insanlığın yüzkarası! #AfghanWomen”

 

taliban gerçeği bu videoda

 

Bahse konu görüntü sosyal medyada “Taliban bir kadını konuşurken yakaladığı için infaz ediyor” notuyla da paylaşılmıştı.

Ancak sanılanın aksine söz konusu görüntü Taliban’ın Afganistan’da gerçekleştirdiği bir infaza ait değil.

Videoda duyulan konuşmalar ve görülen yazıların Afganistan’da yaygın şekilde konuşulan Urduca veya Peştunca değil, Arapça olduğu anlaşılabiliyor.

Video, terör örgütü El Kaide’nin Suriye uzantısı El Nusra militanlarının İdlib’e bağlı Ma’arrat al-Numan kasabasında zina yapmakla suçlanan bir kadını kasaba meydanında 2015 yılı Ocak ayında tabancayla infaz ettiği ana ait.

El Nusra militanlarının zina ile suçlanan kadını öldürdükleri bu görüntü ilgili dönemde büyük tepki çekmiş ve ülkemiz basın organlarınca da haberleştirilmişti.

Örneğin, Hürriyet gazetesinin El Nusra’nın gerçekleştirdiği infaza ilişkin aktarımı şu şekildeydi:

“El Kaide’nin Suriye uzantısı El Nusra militanları İdlib’e bağlı Ma’arrat al-Numan kasabasında zina yapmakla suçlanan bir kadını kasaba meydanında tabancayla infaz etti. Örgüt infaz görüntülerini internet üzerinden yayınladı. Görüntülere göre kasaba meydanına getirilen ve etrafı silahlı El Nusra militanlarınca sarılı olduğu gözlenen başörtülü bir kadına önce diz çöktürülüyor. Bir militan, kadınla ilgili kararı açıklıyor ve şeriat mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldığını belirtiyor. Bunun ardından yanındaki militan belindeki tabancasını çekerek kadının başına ateş ediyor ve ardından Allah u ekber diye bağırıyor, Bu arada infazı izleyen silahlı militanlar da bu dehşet anlarını cep telefonlarıyla görüntülemek için adeta birbirleriyle yarışıyor.”

 

el nusra infaz

 

Her ne kadar bahse konu video Afganistan’dan olmasa da, Taliban destekçilerinin Afgan kadınları farklı gerekçelerle infaz ettiği farklı kayıtlar uluslararası basına yansımıştı.

 

 

Afganistan’da kontrolü ele geçirdikten sonra bazı kesimlerce ılımlı addedilen açıklamalarda bulunan Taliban’ın Takhar’da burka giymediği için bir kadını infaz ettiği aktarılmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...