Videonun Taliban’ın ABD Yanlısı Bir Kişiyi Helikoptere Asarak İdam Ettiği ve Cesedi Havada Dolaştırdığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Taliban’ın Kabil’i kontrol altına almasının ardından sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan yeni bir asılsız iddia Taliban’ın ABD yanlısı bir kişiyi helikopterden asarak idam ettirdiği yönündeydi.

Mahiyeti yanlış anlaşılan video şu şekildeydi:

 

 

 

Söz konusu videoyu yanlış bağlamda sunan sosyal medya paylaşımları ve haber sitesi aktarımlarından örnekler şöyle sunulabilir:

 

İ. Melih Gökçek:

“KILIÇDAROĞLU HABERİN VAR MI?

TALİBAN ABD’YE ÇALIŞAN AFGANLARI HELİKOPTERDEN ASIP ŞEHİRDE DOLAŞTIRMIŞ. ABD MEDYASI AYAĞA KALKMIŞ.

DOSTUN BİDEN YARIN SENİ DE SATMASIN?”

 

taliban helikopterle idam

 

ABC Gazetesi:

“TALİBAN VAHŞETİ

Latin Amerika kartellerinin taktiğini uygulayan Taliban, kimliği belirsiz birini helikoptere asarak idam etti ve şehirde tur attı.”

 

taliban helikoptere asarak idam

 

ConflictTR:

 

https://twitter.com/ConflictTR/status/1432388562159341571

 

Videonun ilk olarak 30 Ağustos 2021 günü Talib Times adlı (Taliban’a yakınlığıyla bilinen) bir Twitter hesabı tarafından “Hava Kuvvetlerimiz! Şu anda İslam Emirliği’nin hava kuvvetleri helikopterleri Kandahar şehri üzerinde uçuyor ve şehirde devriye geziyor.” notuyla paylaşıldığı anlaşılıyor.

 

taliban helikopter

 

Paylaşılan videoda Taliban aslında helikopter yardımıyla bir idam gerçekleştirilmiyor.

Taliban’ın Kara Şahin (Blackhawk UH-60) tipi helikoptere asarak idam ettiği sanılan kişi bir Taliban mensubu.

Kandahar’da gösteri yapan helikoptere asılarak idam edildiği sanılan Taliban militanının bayrak açmaya çalıştığı anlaşılıyor.

Video detaylı incelendiğinde Taliban militanının boynundan değil göğsünden asılı olduğu ve çevresindekileri selamladığı görülebiliyor.

 

 

taliban helikopter show
Görsel: Altnews

 

taliban idam görsel
Görsel: Altnews

 

 

taliban helikopterden selam

 

Bilal Sarwary adlı Afgan gazeteci, helikopteri uçuran pilotu tanıdığını ve helikopterden asılı kişinin Taliban bayrağını açmaya çalışan ancak bu çabası başarısızlıkla sonuçlanan biri olduğunu belirtmişti.

 

 

Kandahar’dan yerel gazeteci Sadiqullah Afghan da sosyal medya paylaşımında helikopterde bir kişinin “asılı” görüldüğünü belirtmişti.

 

 

Afgan haber ajansı Aśvaka’nın Kandahar Valiliği üzerinde benzer bir helikopter videosunu içeren 30 Ağustos 2021 tarihli tweetine rastlanabiliyor.

 

 

Alt News, videoya ilişkin yayımladığı incelemede Aśvaka adlı haber ajansı ile temasa geçerek Taliban militanının valilik yerleşkesindeki direğe bayrak yerleştirmek için helikoptere asıldığını teyit ettiklerini aktarmıştı.

Kabil’de gelişmeleri takip eden Habertürk TV’den Mehmet Akif Ersoy da Taliban’ın helikopterle bir Afgan’ı idam ettiği sanılarak paylaşılan videonun gerçek arka planını aktarmıştı:

 “Taliban’ın helikopterle birini astığına dönük haberler asılsız.

Helikopteri kullanan da asılı gibi görünen de zaten Taliban.

Asıldığı söylenen kişi orada Taliban bayrağını açmaya çalışıyor ancak beceremiyor. Görüntü de farklı algılanarak paylaşılıyor.”

 

taliban helikopterle birini astığı iddiası

 

Videonun Afganistan’da gerçekleştirilen bir idamı yansıtmadığını aktaran “BilgiselArsiv” uzantılı Twitter kullanıcısı Taliban’ın gerçekleştirdiği etkinliği şöyle yorumlamıştı:

“Taliban ABD’nin gitmesi sonrası ele geçirdikleri askeri helikopterleri uçurup şov yapıyor.. Taliban üyeleri helikopter uçurup, hatta birini sarkıtıp eğleniyor.. Zaferi kutluyor.. İdam falan yok..”

 

 

Bahse konu helikoptere ait başka bir videonun “Kandahar Havalimanı uçuşa hazırlanırken, hasar gören Black Hawk Amerikan helikopteri operasyona hazır.” notuyla Twitter’da paylaşıldığına şahit olunuyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...