Paylaşılan Videoda QR Kod Okuyucu İle Aşı Olunan Kolda Tarama Yapılınca Bir Sayı Görüldüğü, Bu Durumun Aşıda Çip ya da Grafen Oksit Bulunduğunu Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Şüphesiz maske ve aşı, koronavirüs salgınına karşı elimizdeki en güçlü tedbirler. Ancak, salgın, maske ve aşı konusunda septik tutum izleyenler bu tedbirlere ilişkin ortaya atılan anlamsız ve absürt içerikleri gerçek olduğu iddiasıyla / kanısıyla paylaşabiliyor.

Bugünkü konumuz, QR kod okuyucu ile aşı yapılan koldan aşıda bulunmayan grafen oksidin tespit edilebileceği iddiası…

QR kod okuyucu ile koldan Covid-19 aşısının tespit edilebileceğine yönelik paylaşılan video şu şekilde:

 

 

Bu saçmalığı gerçek olduğu iddiasıyla aktaran örnek paylaşım:

“A$I diye size yalan söylüyorlar, bu GraPHane OXİDE bileşenli (ölümcül) KÖLELİK BARKODlama sistemidir. Zaten orta da ölümcül Cov19 Y O K 🚨📢 GraPHane OXİDE ile bağışık kalabilenler yani sağlıklı kalabilenler BARKODlu KÖLE OLACAK 🚨 5G ile veri alıp verecek ve GraPHane OXİDE ile yan etki görenler ağır hasta/ölecek 🚨❗📢 Şimdiden ölenler var zaten. En çok kalp krizinden🧐 (c19’dan öldü yalanı devam ediyor🤨)”

 

qr okuyucu covid aşısı

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki, video içeriği grafen oksitle ilgili değil. Videodaki kişilerin QR kod tarayıcı ile aşılanan kol üzerinden “çip” tespiti yaptıklarını ileri sürdükleri anlaşılıyor. Yani, videoyu sosyal medyada paylaşan kişi içeriğindeki saçmalığı çarpıtarak aktarmış.

Video incelendiğinde, İngilizce konuşan bir kişinin cep telefonuna yüklü uygulama ile kamera modunda diğer kişinin kolunu görüntülediği ve birkaç saniye sonra telefonunda “Ürünü Görüntüle – 19313734” yazısının bulunduğu bir pencerenin belirdiği görülmekle birlikte, tarama yapan kişinin QR kod tarayıcı kullandığını, kayıtta görülmeyen diğer kişinin ise “kolunu taradı ve içinde çip var” dediği işitilebiliyor.

Maske ve aşı gibi tedbirlerle ilgili  içinde bulunduğu iddiasıyla paylaşılan çip gibi maddelerle ilgili daha önce birçok inceleme yayımlamıştık. Örneğin, koruyucu maskelerde çip bulunduğumaskelerde nanorobotların bulunduğukoronavirüs testi İçin burun deliğinden sokulan sürüntü çubuklarıyla genizden örnek alınması esnasında insanlara çip yerleştirildiğiaşılarda çip bulunduğuaşılarla insanlara çip yüklendiği,  COVID-19 aşısı olan kişilerin aşının yapıldığı kollarına mıknatısın yapıştığı, bu kişilerin kollarına mıknatıs yapışmasının Covid-19 aşılarında çip olduğunu gösterdiğiIMF’nin kredi verdiği ülkelere çip zorunluluğu getirdiği, Covid-19 aşılarının Bluetooth bağlantısı sağlayan çip taşıdığı ve aşı olanların Bluetooth ekranında aşının seri numarasının gözüktüğü, mikroçip kimlik okuyucu cihaz ile aşı olunan kolda tarama yapılınca bir sayı görüldüğü yönündeki absürt iddialara değinmiştik (Özetle: Aşıda bulunmayan çipin bu yolla tespiti mümkün değil).

QR kod okuyabilmek için kare beyaz fon üzerinde siyah motiflerden oluşan matris barkodun bulunması gerekir. Bu yönde bir barkod bulunmayan koldan ya da omuzdan QR kod uygulaması ya da cihazı ile barkod okuması yapmak dahi mümkün değildir.

Kaldı ki, aşıda bulunmayan grafen oksidin bu yolla tespit edilmesi imkânsızdır.

Daha önce aktardığımız üzere, Pfizer-BioNTech’in COVID-19 aşılarında grafen oksit bulunduğu iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. İddiaların dayandığı çalışma, bilimsel değerden yoksun, oldukça şüpheli ve kanıttan uzaktır. Kullanıldığı hemen her ülkede ayrı laboratuvarlarda incelenen ve yapısı gözlemlenen bir aşının içerisinde bu tarz farklı bir bileşiğin olup da fark edilmemesi mümkün değildir. Dolayısıyla aşıda grafen oksit bulunmamaktadır.

 

COVID-19 Aşısında Grafen Oksit Bulunduğu İddiası

 

Aşıyla vücuda yerleştirilen çipin QR okuyucu ile tespit edildiği iddiasının gerçek dışılığına daha önce Full Fact ve Dogrula.org da değinmişti.

 

2 Yorumlar

  1. Matruşka trişka mrişka sayfası, ne bol keseden sallıyorsun!
    Aşıda ne olduğunu tam olarak kimse bilmiyor da sen mi biliyorsun GRAFEN OKSİT’in olmadığını!
    Biliyrosan TAM OLARAK NELER VARSA HEPSİNİ TÜRK İNSANININ ANLAYABİLECEĞİ BİR DİLLE TEKER TEKER YAZSANA! Yaz da HERKES GÖRSÜN içerisinde neler varmış neler! Yerse tabii 😀

Yorumunuzu yazınız...