Koronavirüs Aşısı Olan Kişilerin Vücuduna Mıknatısın Yapıştığı ve Bu Durumun Aşının İçinde Çip Olduğunu İşaret Ettiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bu yazımızda, son günlerde sanal ortamlarda yayılan “COVID-19 aşısı olan kişilerin aşının yapıldığı kollarına mıknatısın yapıştığı, bu kişilerin kollarına mıknatıs yapışmasının Covid-19 aşılarında çip olduğunu gösterdiği” iddialarını inceleyeceğiz.

Sosyal medya platformlarında konuya dair pek çok paylaşım yapılmıştı. Bunlardan birkaç örneği şu şekilde sıralayabiliriz:

 

“Amerika’da covid-19 aşısı olan bir kadın koluna mıklatıs yaklaştırıyor ve mıklatıs koluna yapışıyor. Peki ama neden olan şey nedir? Aşılarla bir alaksı varmıdır ? İğnenin içerisindeki sıvı gerçekten de tam olarak nedir?”

covid aşısı mıknatıs

 

“Aşı olduktan sonra Aşı yaptırdığınız yere yapılan mıknatıslar!! Vücudunuza bir mıknatıs yapışırsa, manyetik olarak çekilebilmesi için yapışan yerde bir metal olması gerekir.”

 

“Cenazemiz vardı. Köydeydik. Bir akraba aşı deneyine kobay olmuş. Anahtarlığımda neodium mıknatıs vardı. Yol yorgunu olduğumdan gider gitmez uyudum. O esnada yeğenlerim almış mıknatısı denemiş. Adamın koluna mıknatıs yapışmış.”

 

“Aşı olan noktaya mıknatıs yaklaştırın kolunuza yapışacaktır deneyin görün”

 

Mıknatıs Nedir?

Mıknatıs, etrafında statik bir manyetik alan taşıyan maddelerdir. Doğada kendiliğinden oluşan mıknatıslar olduğu gibi alüminyum, nikel, kobalt, demir gibi çeşitli metaller kullanılarak yapay mıknatıslar da üretilebilmektedir. Mıknatıslar normal koşullarda ferromanyetik maddeler olarak bilinen demir, nikel, kobalt gibi metaller ile etkileşime girerek bunları çekmektedir.

Mıknatıs ve aşı konusunda sosyal medyada karşımıza çıkan iddialar, mıknatısın aşıda bulunan “nanopartikülleri çektiği”, “çipleri çektiği” ve “alüminyumu çektiği” şeklinde üç varyasyon olarak gözükmekte.

 

Nanopartiküller ile İlgili İddialar

 

“DNA aşısının süperparamanyetik nanopartikül teslimi Monash Üniversitesi, araştırması Aşı olanların koluna neden mıknatıs yapıyor Bilimsel açıklaması. Bir tane Doktor çıkıp Bilimsel açıklamasını bulamadı. Ama dalga geçti yazık Doktor değilim ama buldum”

 

İddiayı ortaya atan kimseler, iddialarını “DNA Aşılarının Süperparamanyetik Nanopartikül Taşınımı” başlıklı bir makaleye dayandırmaktadır; ancak, mevzubahis makalenin COVID-19 aşıları ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. 2014 yılında yayımlanmış olan bu makale, DNA aşılarının, süperparamanyetik nanopartiküller aracılığı ile daha verimli bir şekilde kullanılması için yapılan çalışmalar üzerinedir. Günümüzde kullanılmakta olan COVID-19 aşıları, inaktif aşı, mRNA aşısı ya da adenovirüs aşısı gibi aşılar olup hiçbirisi DNA aşısı değildir.

Kısacası, sunulan bu makale, COVID-19 aşılarının mıknatıs ile etkileşebileceğine dair en ufak bir emare içermemektedir; tamamen konuya vâkıf olmayan ve yabancı dil bilmeyen kimseleri aldatmak için bu iddianın kanıtı gibi gösterilmektedir.

 

Çipler ile İlgili İddialar

 

“İkinci doz aşımı da 10 gün önce oldum Mıknatıs aşının olduğu yere yapıştı. Çiplendim, aşılarda kesinlikle çip var aşı olan denesin.”

 

COVID-19 aşılarının üretildiği teknolojiler ile herhangi bir şekilde bir nanorobot ya da çipin aşı içerisine, oradan da insan vücuduna enjekte edilmesi mümkün değildir. Mikroçipler, sağlık alanında özellikle bazı deneysel çalışmalarda kullanılsa da bunlar çok farklı yöntemler ve koşullar ile uygulanmaktadır. COVID-19 aşılarında böyle bir durum bilimsel olarak olanak dışıdır.

Ayrıca mikroçiplerin çoğunda ferromanyetik (mıknatıslar tarafından çekilen) maddeler bulunmamaktadır. Dolayısıyla bir kişinin vücuduna herhangi bir şekilde mikroçip yerleştirilse bile, bu mıknatıslar ile anlaşılamaz.

Malumatfurus.org’da daha önce yayımlanan Pfizer’ın aşılara çip eklediği, koronavirüs salgınına karşı kullanılan maskelere çip takıldığıkoronavirüs testiyle insanlara çip yerleştirildiğiaşılarla insanlara çip yüklendiğimaskelerde nanorobotların bulunduğu gibi iddialara ilişkin yazılara da göz atabilirsiniz.

 

Alüminyum ile İlgili İddialar

 

“Aşı olana mıknatıs yapışması; içeriğinde “adjuvan” (etken maddelerin vücuttan atılmasını engelleyici) Alüminyum ve diğer metallerin birlikte manyetizma oluşturmasından da kaynaklı da olabilir, “fake” de olabilir. Asıl kanıtlı zararı beyinde birikerek unutkanlık ve zeka geriliği.”

 

Bazı aşılarda aktif maddenin salınımını düzenlemek amacı ile adjuvan olarak alüminyum tuzları kullanılmaktadır; ancak aşılarda bulunan bu alüminyum bileşiklerinin miktarları oldukça düşüktür. Ayrıca alüminyum, ferromanyetik değil; paramanyetik bir maddedir ve normal koşullarda mıknatıslar tarafından çekilememektedir.

Bebeklerin ilk 6 ay içerisinde aşılar ile aldıkları alüminyum miktarı 4.4 miligram iken, tükettikleri yiyecekler ile bundan daha fazlasını almaktadırlar. Yetişkin bir birey ise tükettiği besinlerden günlük 7-9 miligram alüminyum almaktadır. Bir örnek daha verecek olursak, çoğu aşıda en fazla 2 miligram civarında alüminyum var iken; Almanya’da meyve suları için standart alüminyum miktarı maksimum 8 miligram olarak belirlenmiştir. Kısacası mıknatıs alüminyumu çekiyor olsaydı bile, aşı içerisinde mıknatısın çekebileceği kadar yüksek miktarlarda alüminyum bulunmamaktadır.

Ayrıca aşılarda yer alan alüminyumun zararlı olmadığını gösteren pek çok çalışma mevcuttur.

 

Mıknatısların İnsanların Kollarını Çekme Sebebi Nedir?

Mıknatısların videolardaki şahısların vücuduna yapışmasının mıknatısın manyetik yapısı ile herhangi bir ilgisi bulunmuyor. İnsan vücuduna mıknatısın yapışması bir manyetik çekim oluştuğu anlamına gelmez.

Hangi hafif malzeme konursa konsun derinin yağlı ve nemli yüzeylerine yapışması olasıdır. Deri kalınlığı, deri şekli, yağ miktarı ve terleme gibi özelliklerin kişiden kişiye farklılık göstermesi de mıknatısın bazı kimselerin koluna yapışıp bazılarınınkine ise yapışmamasını açıklamaktadır.

Bugüne kadar insan derisinin bu özelliğini çıkarları için kullanmak isteyip manyetik güçleri olduğunu iddia eden pek çok kişi, televizyon programlarında boy göstermişti. Ünlü illüzyonist ve sahte bilim karşıtı James Randi, göğüs bölgesine çeşitli metal malzemeler koyarak vücudunun bunları çektiğini iddia eden bir kişiyi, göğsüne pudra sürmek gibi basit bir yöntem ile ifşalamıştı. Programda göğsüne metal malzemeleri kolaylıkla yapıştırarak ayakta dik bir şekilde duran kişinin göğüs bölgesine pudra sürüldükten sonra, aynı malzemeler düşmeye başlamıştı.

 

 

Ayrıca, uygulanan aşı içeriğinin, kol bölgesinde kalıp vücuda dağılmaması gibi bir durum da normal şartlarda mümkün olmayıp, aşılamanın ve bağışıklık kazanmanın mantığına aykırıdır.

Teyit.org, Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı olan iki farklı kişinin koluna magnet yaklaştırarak iddialardaki deneyi  gerçekleştirdiğinde her iki kişinin kolunda mıknatısın iddia edildiği gibi yapışık durmadığını belirtmişti. Trinity College Dublin’dan Prof. Michael Coey de kendisi ve eşi üzerinde gerçekleştirdiği deneyde aynı sonucu almıştı.

Evrim Ağacı, “manyetik insanlar” hakkındaki iddialara değindiği incelemesinde sergilenen “manyetik” çekimin sürtünmeye dayandığını ifade etmişti.

Reuters‘a açıklama yapan yetkili, aşıların mıknatısların manyetik çekimini sağlayacak herhangi bir metal içerik barındırmadığını aktarmıştı.

Health-Desk uzmanları ise, COVID-19 aşıları metal içerse bile, manyetik bir reaksiyona neden olamayacağını şu sözlerle belirtmişti:

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısının içerik listesi mRNA, lipitler, potasyum klorür, monobazik potasyum fosfat, sodyum klorür, dibazik sodyum fosfat dihidrat ve sükroz içerir. Aşının herhangi bir metal içerdiği veya manyetik alanlara herhangi bir tepkiye neden olduğu bilinmemektedir.

Yalnızca belirli metaller manyetik reaksiyonları tetikleyebilir ve aşı hiç metal içermez. Bu, enjekte edildiğinde manyetik bir tepkiye neden olamayacağı anlamına gelir. Ek olarak, bir mıknatısı çekmek için bir aşıda olması gereken metal miktarı, bir aşının küçük dozunda bulunabilecek miktarlardan çok daha fazladır.

Bununla birlikte, hepimiz biraz manyetiğiz. İnsan vücudu çok az miktarda demir (manyetik bir metaldir) içerir. Bu demir, sistemlerimizdeki oksijen molekülleri ile karıştığında aslında mıknatısları itebilir. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) taramaları, içimize dair kritik öngörülerini üretmek için vücudumuzun manyetik işlevlerine güvenir. Kanımız da öncelikle sudan yapılır ve bu da mıknatısları iter.

COVID-19 aşıları kaslarımızın derinliklerine enjekte edilir ve zamanla bileşenler bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için vücutta hareket eder. Bazı kişiler, enjekte edilen kolda birkaç gün süren ve CDC tarafından olası bir geçici yan etki olarak listelenen lokalize iltihaplanma ve / veya ağrı yaşayabilir. İnsanlar enjeksiyon bölgesinde manyetizma yaşamazlar.

Özetle, aşı olan kişilerin kollarının mıknatıs tarafından çekildiği iddiası gerçekleri yansıtmamaktadır, iddiaya kanıt olarak sunulan bilgiler yanlıştır.  Aşı olan kişilerin vücuduna mıknatısların yapışma nedeni aşıda çip bulunması değildir. İnsan vücuduna mıknatısın yapışması bir manyetik çekim oluştuğu anlamına gelmez.

 

* Kapak Görseli: Twitter/Oflaz41

6 Yorumlar

  1. Bu yazı da yapılan savunmaların hepsi hikayedir. En son da derinin yağlı olmasından bahsetmiş. Millet gerizekalı mı bilmiyor mu onu. Savunmada kendisi hem nanaçio var diyor hem yok diyor. Dna ile alakası yok diyor Rna nın da Dna olduğunu milletten gizliyor.

  2. Funda Toparlı Reply

    44 YAŞINDAYIM BİLİME GÖZLEMSEL DENEYE İNANIRIM. 2 GÜN ÖNCE AŞI OLDUM . SÖYLENTİYİ DUYDUM İŞ YERİNDE DENEDİK. VE AŞI OLDUĞUM SOL KOLUMA ÇAY KAŞIĞI YAPIŞTI. SAĞ TARAFA YAPIŞMADI.. MUTLAKA VARDIR BİR NEDENİ. VÜCUDUMUZ SU METALDEN OLUŞUYOR. KİMYASAL BİR TEPKİME OLABİLİR.. YİNEDE AŞI OLDUĞUM İÇİN HİÇ PİŞMAN DEĞİLİM… DOKTORLARA VE BİLİM İNSANLARINA GÜVENİYORUM.

  3. Bugun aşı oldum. Ben miknatis koymadim catali denedim. Asinin yapildigi koluma catal yapisti ama diger koluma yapismadi dustu. Belli araliklarla yapip herkese gosterdim herkes sasti kaldi. Birtek ben degil esimde de ayni sey oldu. Bunun sebebi nedir? Kollarimiz terli falan da degildi ayrica. Bildiginiz miknatis gibi tutuyor.

  4. Bugün bende aşı oldum be sosyal medyada görmüştüm ve denemek istedim gerçekten dedikleri gibi mıknatıs gibi metal yapışıyor aşının olduğu yere bende şaşırdım sebebi nedir bilmiyorum allah sonumu hayr eylesin.

  5. Asının icinde kesinlikle şu yok bu yok diyorsunuz peki kolumuza yapışan metalleri aciklıyın. Neden oluyor? İnsanlara cahillik savsatası yapıyorsunuz demek ikna etmiyor. Bilim bilim diyoruz ya işte bilim sormalı neden aşı sonrası kolumuza yapısıyorlar. Bunu bizzat gördüm çevremde. Neden ya? Bu etki olusturacak bir güc tetikliyici olmalı kabul edin artık.

  6. İçlerinde gizli birşey yoksa neden herkesin faydalanması ve inceleyebilmesi yerine patentlenerek gizli saklı üretiliyor ve üretenler ve çalışanları bu aşı müsvettesini olmuyor ?

Yorumunuzu yazınız...