Pfizer’ın Covid-19 Aşılarının Güncellenerek Semptomlarının Azaltılması İçin Microsoft’un Çipini Aşıya Dahil Ettiklerini Duyurduğu İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Malumatfurus.org’da daha önce, koronavirüs salgınına karşı kullanılan maskelere çip takıldığı, koronavirüs testiyle insanlara çip yerleştirildiği, aşılarla insanlara çip yüklendiği, maskelerde nanorobotların bulunduğu gibi absürt iddialara değinmiştik.

Bugünkü konumuz, hiciv / parodi odaklı girişimlerin koronavirüs salgınına yönelik geliştirilen aşılara karşıt olanları trollediği bir diğer örnek.

Pfizer’ın Covid-19 aşılarının güncellenerek semptomlarının azaltılması için Microsoft’un çipini aşıya dahil ettiklerini duyurduğu iddiası sosyal medyada gerçek sanılarak paylaşıldı.

Trollemeye düşen Mehmet Ali Önel’in paylaşımıyla örnekleyelim:

Pfizer, Covid-19 aşılarının güncellenerek semptomlarının azaltılması için Microsoft’un çipini aşıya dahil ettiklerini duyurmuş.

Bill Gates ve ortakları 2018 yılında, #ID2020 projesine tam da bu amaçla başlamıştı.

Bunlari anlattigimizda “komplo teorisi” diyenleri görelim…

 

pfizer microsoft çip

 

Pfizer’ın elbette bu yönde bir açıklaması bulunmuyor.

Aşı karşıtı ve salgın-septik kitlenin paylaştığı bu iddia aslında thestonkmarket.com adlı internet sitesinin yayımladığı “Pfizer, COVID-19 Aşı Güncellemesini Duyurdu, Artık Semptomları Azaltmak İçin Microsoft Çipi İçeriyor” (“Pfizer Announces COVID-19 Vaccine Upgrade, Now Includes Microsoft Chip For Reduced Symptoms“) başlıklı hiciv metnine dayanıyor.

 

pfizer microsoft çip

 

Gerçeği yansıtmayan söz konusu hiciv içerikte Pfizer’ın Covid-19 aşılarına Microsoft çipini eklediği, böylelikle aşı yaptıranların daha kolay bir şekilde takip edilebileceği, bu anlaşma ile Microsoft hisselerinin % 2 düştüğü, Pfizer hisselerinin ise % 1,3 düşüş yaşadığı, Apple’ın Moderna ile benzer bir anlaşma yapmayı planladığı belirtilmişti.

The Stonk Market adlı internet sitesi, hiciv içerikli ve mizah odaklı yayın yaptığını internet sitesinde şöyle aktarmıştı:

“TheStonkMarket.com is a financial satire site. The site provides unique coverage on the financial industry, stocks, hedge funds and global markets. Mission: To provide daily humor and make stonks go up. We are currently looking for content creators who have an interest in financial humor. Please reach out if you have an interest.”

 

“TheStonkMarket.com bir finansal hiciv sitesidir. Site, finans endüstrisi, hisse senetleri, yüksek riskli yatırım fonları ve küresel piyasalar hakkında benzersiz bir kapsam sağlar. Misyon: Günlük mizah sağlamak ve taşların yukarı çıkmasını sağlamak. Şu anda finansal mizahla ilgilenen içerik oluşturucuları arıyoruz. Bir ilginiz varsa lütfen bize ulaşın.”

 

the stonk market

 

Reuters da yayımladığı incelemede bu iddianın gerçek dışılığını ortaya koymuştu.

 

Yorumunuzu yazınız...