Koronavirüs Aşısı Olanların MR Çektirmesine İzin Verilmediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Aşı karşıtlarının sosyal medyada yaydığı bir diğer yanlış iddia da Covid-19 aşısı olan kişilerin manyetik rezonans görüntüleme (Magnetic Resonance Imaging – MRI) uygulamasına (MR çektirmesine) izin verilmediği yönünde.

Hatalı aktarım içeren sosyal medya paylaşımları şöyle örneklenebilir:

 

Hüseyin Yılmaz:

“Günün Ağır Sorusu Benden Aşı Olanların MR Çektirmesine İzin Verilmiyor Neden ??? Bana Bunun İzahını Yapacak Kimse Var mı ??? Aşı Olmadan Araştır, Öğren”

 

asi olanlarin mr cektirmesine

 

Martin Güven:

“MR: Manyetik Resonanz

Yani, Mignatıslı Titreşim

Yani, her türlü Metal Eşyaların MR öncesi çıkartılması, ki

O Metal Parça Mıgnatıs Kutupları arasında OK gibi delip geçmesin.

Aşılara yasak ise, Aşıların metal iletkenler taşıdığı muhakkak.”

 

İddia edilenin aksine Covid-19 aşısı olmak MR çektirmek için bir engel değil. Covid-19 aşıları, MR sürecini akamete uğratacak bir madde içermemektedir. Sağlık Bakanlığımızın ya da diğer ülkelerin sağlık otoritelerinin aşı olanların MR’a alınmayacağı yönünde yayımladığı bir talimat bulunmuyor.

İşbu asılsız iddianın da Covid-19 aşılarının çip, robot, manyetik madde, grafen gibi içerikler taşıdığı yönündeki yanlış algıların bir tezahürü olduğu söylenebilir.

Malumatfurus.org’da daha önce koruyucu maskelerde çip bulunduğumaskelerde nanorobotların bulunduğukoronavirüs testi İçin burun deliğinden sokulan sürüntü çubuklarıyla genizden örnek alınması esnasında insanlara çip yerleştirildiğiaşılarda çip bulunduğuaşılarla insanlara çip yüklendiği,  COVID-19 aşısı olan kişilerin aşının yapıldığı kollarına mıknatısın yapıştığı, bu kişilerin kollarına mıknatıs yapışmasının Covid-19 aşılarında çip olduğunu gösterdiğiIMF’nin kredi verdiği ülkelere çip zorunluluğu getirdiğiCovid-19 aşılarının Bluetooth bağlantısı sağlayan çip taşıdığı ve aşı olanların Bluetooth ekranında aşının seri numarasının gözüktüğümikroçip kimlik okuyucu cihaz ile aşı olunan kolda tarama yapılınca bir sayı görüldüğü, aşıda grafen oksit bulunduğu yönündeki absürt iddialara değinmiştik. MR’ın oluşturacağı manyetik alanın aşının içinde bulunmayan çip, grafen gibi maddeleri çekmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Covid-19 aşılarının bileşenleri hâlihazırda kamuoyuyla paylaşılmış durumda. Günümüzde kullanılan tüm COVID-19 aşılarının da içeriği bilinmektedir. Pfizer-BioNTechModernaAstraZenecaSinovacSputnik V ve diğer tüm aşıların içeriklerine internet üzerinden kolayca ulaşmak mümkündür. Aşı içerikleri incelendiğinde iddia edildiği gibi MR çekilmesine engel olabilecek bir madde barındırmadığı görülebilir.

Konu ile ilgili uzmanlar da koronavirüs aşısı olmanın MR uygulamasına mani olmayacağı kanaatinde.

Toronto Üniversitesi’nde tıbbî biyofizik doçenti olan Jean Chen, MR’ın vücudun içinin ayrıntılı görüntülerini üretmek için manyetik alan içindeki radyo dalgalarını kullandığını, Covid-19 manyetik malzeme içermediği için MR sürecini olumsuz etkileyebilecek bir özelliğinin bulunmadığını belirtmişti.

British Columbia Üniversitesi’nde nörobilimci ve profesör olan Lara Boyd Covid-19 aşılarından sonra MR taramalarından kaçınılması gerektiğini gösteren bir verinin bulunmadığını söylemişti.

Konuya ilişkin yapmış olduğumuz bilgi edinme başvurusuna Sağlık Bakanlığımız tarafından Covid-19 aşısı olmanın MR çektirmenin önünde bir engel olmadığı yanıtı sunulmuştu.

Türk Radyoloji Derneği de bu iddianın doğru olmadığını aktarmıştı.

Görüştüğümüz sağlık profesyonelleri, Covid-19 aşısı olanların MR görüntülemesi gerçekleştirdiğini ifade etti.

Yanlış iddia içeren paylaşımlara tıbbî uzman / tıp teknisyeni sosyal medya kullanıcıları da tepki göstermişti:

“Yok öyle birşey aylardır aşı yapılıyor aylardır acilde çalışan bir Dr olarak aşılı hastalara mr tomografi çekiyorum öyle bir kontraendikasyon yok”

AFP, Teyit ve Doğruluk Payı da daha önce bu iddianın gerçek dışı olduğunu aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...