Anasayfa » Tüm Yazılar » Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın Covid-19 Aşısı Olmadığı İddiası

Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın Covid-19 Aşısı Olmadığı İddiası

malumatfurusorg
pfizer ceo aşı

Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın Henüz Koronavirüs Aşısı Olmadığı ve Aşı Tereddütlüsü Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Aşı karşıtlarının sosyal medyada paylaştığı asılsız içeriklerden biri Pfizer/Biontech aşılarının ortak üreticisi Pfizer şirketinin CEO’sunun aşı olmadığı yönündeydi.

Bu iddiayı içeren paylaşımlardan örnekler sunacak olursak:

Gültekin Çetiner:

 “Spiker hala aşı vurulmamış Pfizer CEOsuna vurulacak mısınız diye soruyor. Adam yaş diyor, ön sahada çalışmıyorum diyor. Yani Pfizer CEOsu resmen aşı tereddütlüsü. Ama çocuk genç yaşlı sahada çalışan çalışmayan demeden herkese vurduruyorlar.”

 

pfizer ceosu aşı olmadı

 

“Bakın Pfizer’ın yani biontech’nde CEO’su neden halâ aşı olmamış…..”

 

pfizer biontech ceo aşı olmamış

 

İddia edilenin aksine Pfizer CEO’su aşı tereddütlüsü ya da karşıtı değil; koronavirüs salgınına karşı aşı olunması yönünde çağrıda bulunan Pfizer CEO’su Albert Bourla, 2. doz koronavirüs aşısını 2021 yılı Mart ayında tamamlamıştı.

 

pfizer ceosu aşı olurken

Pfizer CEO’su Albert Bourla 2. doz koronavirüs aşısını olurken

 

Sosyal medyada paylaşılan video güncel değil. 2020 yılı Aralık ayından.

Videoda Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın sözleri bağlamından çarpıtılarak sunulmuş.

Sosyal medyada paylaşılan kayıtta Albert Bourla’nın sözlerinin tamamına yer verilmeyerek aşı tereddütlüsü olduğu algısı oluşturulmaya çalışılmış.

59 yaşındaki Bourla, 2020 yılı Aralık ayındaki açıklamasında sağlık çalışanları ve yaşlıların ardından aşı sırasının kendisine gelmesini bekleyeceğini belirtmişti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Center for Disease Control and Prevention (CDC)), söz konusu videonun yayımlandığı dönemde aşılama sürecinde önceliği sağlık çalışanları, polis, itfaiye görevlileri ve 65-74 yaş arası nüfusa verdiği için Pfizer CEO’sunun aşı sırası henüz gelmemişti.

Bahse konu kaydın tamamı dinlendiğinde Pfizer CEO’sunun ne zaman aşı olacağına dair “mümkün olan en erken zamanı” “As soon as I can, I will” ifadeleriyle söylediği görülebiliyor.

 

 

Bourla’nın söyleminden ilgili bölüm şu şekildeydi:

“The only sensitivity here is that I don’t want to have an example that I am cutting the line. I’m 59 years old, in good health; I am not working in the frontline. My type is not recommended to get the vaccination now.

“Buradaki tek hassasiyet, sıraya kaynadığıma dair bir örnek sunmak istemiyorum. 59 yaşındayım, sağlığım yerinde; Ben ön cephede çalışmıyorum. Benim tipim için şu an aşı olması tavsiye edilmiyor.”

 

Sosyal medyada paylaşılan videoda Bourla’nın “şu an” ifadelerinin çıkartıldığı anlaşılıyor.

Bourla anılan yayında ayrıca Pfizer tarafından yürütülen bir anketin şirketin CEO’sunun ve personelinin aşı olduğunun görülmesinin daha fazla insanın aşıyı kabul edeceğini sağlayacağını tespit ettiğini söylemişti.

Albert Bourla, 2020 yılı Aralık ayında katıldığı CNN yayınında da aşı sırasının kendisine gelmesini bekleyeceğini söylemişti.

 

 

Albert Bourla 2. doz koronavirüs aşısını olduğunu sosyal medya hesabı üzerinden duyurmuştu.

 

pfizer ceosu aşı

 

Albert Bourla, 2021 yılı Ocak ayında Yunanistan’daki kayınpederinin ilk doz aşıyı olduğu anı da sosyal medya hesabından paylaşmıştı:

 

 

İLAVE: Albert Bourla tarafından dile getirildiğine dair herhangi bir delil bulunmadığı hâlde yatırım maliyetini çıkarmak için her yıl insanlara yeni doz verilmesi gerektiği yönünde “uydurma” sözün şahsına atfedildiği görülüyor.

 

Murat Akan (“Bu ifadeleri hangi tarihli konuşmasında dinlediğinizi / okuduğunuzu, mümkünse bağlantısını paylaşabilir misiniz?çağrımıza yanıt vermedi):

“Pfizer CEO’su Albert Burla:

“Çok fazla yatırım yaptık. Bilim insanlarımızı ve muhendislerimizi yeterli doz üretmek için fazla çalışmaya zorladık. Bu yüzden insanlara her yıl yeni dozlar vermek lazım”

Asıl meseleyi daha nasıl itiraf etsin?”

 

insanlara her yil yeni dozlar vermek lazim

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz