Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın 2023 Yılına Kadar Dünya Nüfusunu Yarıya İndireceklerini Söylediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın kamuya açık bir etkinlikte yaptığı konuşmada dünya nüfusunu 2023 yılına kadar yarıya indireceklerini söylediği iddia edilmiş.

Aşıları “soykırım” olarak gören “eastonspectator.com” adlı internet sitesinin aktarımını alıntılayan paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

albert bourla dunya nufusu

 

Tahmin edilebileceği üzere Albert Bourla, kayıt altına alınan bir etkinlikte dünya nüfusunun 2023’e değin yarıya indirileceği yönünde bir plandan bahsetmedi.

Bourla, geçtiğimiz günlerde İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) toplantısında yaptığı konuşmada “2023’e kadar dünya nüfusunu yarıya indireceğiz” dememiş; “ilaçlarımızı karşılayamayanların sayısını yarı yarıya düşürme” amacından bahsetmiş.

Bourla’nın konuşma kaydından “ilaçlarımızı karşılayamayanların” gibi bazı bölümler kırpılarak montajlanan ses kaydı ile bu algı oluşmuş.

 


 

Bourla’nın konuşmasından ilgili bölüm şu şekildeydi:

“The first week we met in January of ‘19 in California to set up the goals for the next five years and one of them was, by 2023, we would reduce the number of people in the world who cannot afford our medicines by 50%.”

“İlk haftada California’da 19 Ocak’ta önümüzdeki beş yıl için hedefler belirlemek üzere buluştuk ve bu hedeflerden biri 2023 yılına kadar, dünyadaki ilaçlarımızı satın alamayan insan sayısını %50 oranında azaltmamızdı”.

 

 

Pfizer, 45 düşük gelirli ülkeye patent korumalı ilaçlar sağlamak için “daha sağlıklı bir dünya için uzlaşı” (“an accord for a healthier world”) adlı bir girişim başlatmıştı. Pfizer CEO’su, Davos’taki konuşmasında bu girişimin planına değinmişti.

Konuşmasında Pfizer CEO’su, 2023 yılına kadar ilaçlarını almaya gücü yetmeyen insan sayısını %50 oranında azaltma hayalinin gerçekleşeceğini düşündüğünü söylemişti.

 

pfizer ceosu aşı olurken
Pfizer CEO’su Albert Bourla 2. doz koronavirüs aşısını olurken

 

İLAVE: 2023 yılı yaz aylarında Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın konuşması kesilerek dünya nüfusunu yarıya indirme planından bahsettiği iddiası yeniden dolaşıma sokulmuş. Bourla konuşmasında, ilaçlarını almaya gücü yetmeyen insan sayısını %50 azaltmaktan bahsediyor. Orijinal cümle “dünyada ilaçlarımıza gücü yetmeyen insan sayısını %50 azaltırdık” (“we would reduce the number of people in the world who cannot afford our medicines by 50%.”) şeklinde.

 

Kapak fotoğrafı: AP Photo

 

Yorumunuzu yazınız...