Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Kendine Ait Özel Polis Gücünün Bulunduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum – WEF) yıllık toplantısının düzenlendiği İsviçre’nin doğusunda, Graubünden kantonundaki Davos adlı kasabada kendine ait özel polis gücü bulundurduğu yönündeki yanlış iddia sosyal medyada paylaşılmıştı.

 

“Dünya Ekonomik Forumu #WEF2022 Bu toplantının özel kendi polis gücü var🤯 Sizin paranızla kendine özel koruma tahsis eden zenginlerin sizin grip olmanızı dert ettiğini düşünmekte hâlâ özgürsünüz.”

 

wef polis

 

Bu iddiayı içeren paylaşımlarda yer verilen görseller şu şekildeydi:

 

dunya ekonomik forumu polis

 

Graubunden kantonu polis

 

1970 yılından bu yana İsviçre’nin ünlü dağ kasabası Davos’ta bir araya gelen dünya liderleri, siyasetçiler, uluslararası şirketlerin yöneticileri, uluslararası kuruluş temsilcileri, akademisyenler, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri iddia edildiği gibi WEF’e ait özel kolluk tarafından korunmuyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kendine ait özel bir polis birimi bulunmuyor.

Fotoğrafta görülen polisler Davos’un bulunduğu Graubünden kantonunda görevli kolluk biriminden.

İşbu toplantı için İsviçre’nin Davos kasabasında görev yapan polis memurları kollarında bu tür bir yama taşıyor.

İsviçre polisinin kullanımı için WEF’in yıllık konferansına yönelik tasarlanan ve kullanılan farklı yamalar şu şekilde arşivlenmiş:

 

polis dunya ekonomik forumu

 

Paylaşılan fotoğraflardaki polislerin kolunda Graubunden polis teşkilâtına ait yamanın yanı sıra “Dünya Ekonomik Forumu”, “polis” ve “2022” ibarelerinin yer aldığı görülebiliyor.

 

Graubunden polis

 

Graubünden kantonundan polis birimi sözcüsü, Reuters‘a yaptığı açıklamada söz konusu konusu yama kullanımı hakkında “Bu, yıllık toplantı sırasında kullanılmak üzere ekip ruhuna hizmet ediyor.” ve “WEF örgütünün bir polis gücü yok.” ifadelerini kullanmış.

Benzer diğer uluslararası etkinliklerde polis güçlerinin etkinliğe özel kokart, pazubant, rozet, yaka kartı ya da amblem taşıyabildikleri biliniyor.

 

Yorumunuzu yazınız...