Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab’ın Et Yiyerek Tükettikleri Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Milyonlarca Kedi ve Köpeğin Katledilmesi Çağrısında Bulunduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Davos merkezli Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum – WEF) kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab’ın et yiyerek ürettikleri “karbon ayak izini” azaltmak için dünya çapında milyonlarca kedi ve köpeğin katledilmesi çağrısında bulunduğu şeklindeki asılsız iddia 2022 yılından bu yana sosyal medya platformlarında paylaşılıyor.

 

Tolga Özçelik (@tolgaozcelkk90): “Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na başkanlık eden Klaus Schwab, et yiyerek ürettikleri “karbon ayak izini” azaltmak için şimdi dünya çapında milyonlarca kedi ve köpeğin katledilmesi çağrısında bulunuyor”

 

 

Neden Petshoplar Kasaplar Odasına Bağlandı (@merve58344771): “Dünya Ekonomik Forumu geçtiğimiz günlerde hayvan hakları aktivistlerini silahlandıracak tartışmalı yeni bir girişim başlattı. Dünya Ekonomik Forumu şimdi dünya çapında milyonlarca kedi ve köpeğin et yemenin bir sonucu olarak ürettikleri “karbon pençe izini” azaltmak amacıyla amacıyla katledilmesi çağrısında bulunuyor. (İklim Aktivistleri ‘Karbon Pati İzini Azaltmak’ İçin Milyonlarca Köpeği Katletmeye Söz Verdi) Ana akım medya kuruluşlarına anlatıyı zorlamaya başlamalarını emreden DEF evcil hayvan sahiplerinin çoğunluğunun hayvanlarına ötenazi yap …

Küreselci gündemi zorlamada her zaman ön saflarda yer alan CNN, iklim değişikliğiyle mücadele çabası içinde izleyicilerini evcil hayvanlarını açlıktan öldürmeye çağırmaya başladı.”

 


 

2023 yılı Eylül ayı başında bu asılsız iddia yeniden dolaşıma girdi.

 

Biyolojist (@hira__lena): “Nefes alan her şeye düşmanlar Dünya Ekonomik Forumu, et yemenin bir sonucu olarak ürettikleri karbon ayak izini azaltmak amacıyla dünya çapında milyonlarca kedi ve köpeğin öldürülmesi çağrısında bulunuyor.”

 

 

Ne WEF ne de kurucusu Klaus Schwab, insanlara evcil hayvanlarını ötenazi ile öldürme çağrısı yaptı.

Dünya Ekonomik Forumu, et yemenin bir sonucu olarak ürettikleri karbon ayak izini azaltmak amacıyla dünya çapında milyonlarca kedi ve köpeğin öldürülmesini tavsiye etmedi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun iklim değişikliği ile mücadele için kedi ve köpeklerinin öldürülmesi gibi bir politika tavsiyesi mevcut değil.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Twitter / X hesabındaki mevcut / arşivlenmiş paylaşımları tarandığında “Evcil hayvan sahipliğinin ortadan kaldırılması, iklim değişikliğine katkıda bulunan tehlikeli karbon pati izlerini azaltacaktır.” (“Eliminating pet ownership will reduce dangerous carbon pawprints that contribute to climate change.”) ifadelerini barındıran bir paylaşıma rastlanmıyor.

Dünya Ekonomik Forum sözcüsü tarafından Reuters‘a yapılan açıklamada bu yönde bir politika tavsiyelerinin ya da üzerinde uzlaşılmış ilkelerinin bulunmadığı, paylaşılan tweet görüntüsünün sahte olduğu belirtildi.

Asılsız iddianın kökeni asparagas odaklı “The People’s Voice” (“Halkın Sesi”) adlı internet sitesinin yayımladığı yazıya dayanıyor.

Eski adı News Punch olan The People’s Voice adlı internet sitesi asparagas yayın yapmasıyla tanınan bir internet sitesidir (Bill Gates’in “isteseniz de istemeseniz de bir mRNA tsunamisi geliyor” tweetini attığı ve “mRNA tsunamisine direnenler toplumdan dışlanacak” dediği iddiasının gerçek olmadığına değindiğimiz yazımızda adı geçen internet sitesine değinmiştik).

 


 

The People’s Voice’da yayımlanan ve üzerinde “doğruluğu kontrol edilmiş” (“fact checked”) ibaresini taşıyan “WEF Wants To Slaughter Millions of Pet Cats and Dogs To Fight Climate Change” başlıklı 9 Aralık 2022 tarihli yazıda kurgu iddialara ve bağlamından kopartılan söylemlere yer verilmiş (News Punch’ın hikayesi bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt sunmuyor).

Bahsi geçen yazıda CNN’in internet sitesinde 15 Eylül 2022 tarihinde yayımlanan “Evcil hayvanlarımız iklim sorununun bir parçası. Bu ipuçları karbon pençe izlerini en aza indirmenize yardımcı olabilir” (“Our pets are part of the climate problem. These tips can help you minimize their carbon pawprints“) başlıklı yazıya atıf yapılmış.

Köpeklerin her öğünde et yemesinin gerekip gerekmediğinin değerlendirilmesi, daha az yemek yiyen daha küçük hayvanların sahiplenilmesi, evcil hayvanlar için geri dönüştürülebilir ürünlerin satın alınması gibi evcil hayvanların çevresel etkilerini en aza indirmek adına alınabilecek adımlara yer verilen CNN’in yayımladığı yazıda iklim değişikliği ile mücadele için köpekler de dahil olmak üzere evcil hayvanların öldürülmesine dair bir önerinin bahsi geçmiyor.

Evcil hayvan mamalarını değiştirmeyi, israfı azaltmayı ve daha küçük evcil hayvan türlerini sahiplenmeyi öneren CNN makalesinin yazarı açıkça okuyuculara paniğe kapılmamalarını ve “en iyi arkadaşlarınıza veda etmenin çözüm olmadığını” söylüyor.

CNN’de yayımlanan söz konusu yazıda atıf yapılan ve evcil hayvanları beslemenin ABD’de her yıl yaklaşık 64 milyon ton karbondioksit oluşturduğunu tespit eden, köpek ve kedilerin gıda tüketiminin çevresel etkisi üzerine 2017 yılında yapılan araştırma da evcil hayvanların öldürülmesiyle ilgili bir öneri içermiyor (Gregory S. Okin (2017). “Environmental impacts of food consumption by dogs and cats“. PLoS ONE 12(8): e0181301).

Dünya Sağlık Örgütü internet sitesinde yayımlanan bazı yazılarda “karbon pençe izi” kavramının ya da böcek proteini bazlı yeni bir köpek mamasının ele alındığı görülüyor.

Köpeklerin ve diğer ev hayvanlarının öldürülmesine yönelik herhangi bir atıf içermeyen bu yazılarda karbon pençe izi ve böcek proteini bazlı mama hakkında şu ifadeler kullanılmış:

“Sonuç olarak, evcil hayvanınızın beslenmesiyle ilgili seçimlerin onun sağlığı, cüzdanınız ve gezegenimiz üzerinde etkileri olabilir. Köpeğinizi veya kedinizi makul miktarda et içeren ve hayvansal yan ürünler kullanan diyetlerle besleyerek ve evcil hayvanınızı yalnızca sağlıklı yağsız vücut ağırlığını korumak için ihtiyaç duyduğu miktarda yiyecekle besleyerek hem sağlıklı hem de daha sürdürülebilir bir yaklaşıma sahip olabilirsiniz.”

“[Yora Köpek Maması], hayvanları seven ülkede evcil hayvanların yarattığı “karbon pençe izi” ile mücadele etmek amacıyla Perşembe günü siyah asker sinek larvalarından yapılan kuru köpek mamasını piyasaya sürdü.

Yora köpek mamasının arkasındaki beyin Tom Neish, “Çevre için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri et tüketimimizi azaltmak, ancak şu ana kadar etobur dört ayaklı dostlarımız için çok fazla seçenek yoktu” dedi.”

İklim aktivistlerinin, karbon ayak izlerini azaltmak için milyonlarca köpeği katletme sözü verdiği ya da bu yönde çağrı yaptığı yönünde de bir delil mevcut değil.

 

Yorumunuzu yazınız...