Dünya Bankası, batılı ülkelere hitaben, 2030 yılına kadar ‘net sıfır emisyona’ ulaşmak için tarımı tamamen ortadan kaldırmaları gerektiğine dair bir bildiri yayınlaMAdı
 

 

Uçuk ve absürt komplo teorilerini “doğrulama” (“fact-check”) adı altında paylaşan bir internet sitesinin ortaya attığı, Dünya Bankası’nın (The World Bank) batılı ülkelerden tarımı sonlandırmalarını istediği iddiasına değineceğiz.

 

Mezkûr iddiayla birlikte paylaşılan metin şu şekilde:

“Dünya Bankası, batılı ülkelere, 2030 yılına kadar ‘net sıfır emisyona’ ulaşmak için tarımı tamamen ortadan kaldırmaları gerektiğine dair bir bildiri yayınladı. Plan, dünyadaki çiftliklerin kapatılmasını ve bunların tamamının, daha sonra ‘gıdanın yetiştirilme şeklini kökten değiştirecek’ Bill Gates gibi bir avuç WEF Genç Küresel Liderinin kontrolüne verilmesini içeriyor. Bildiriye göre, geleneksel tarım endüstrisinin ortadan kaldırılması ve gıdadaki ciddi azalma, gezegenin ‘küresel kaynamadan’ kurtarılmasına yardımcı olacak. Dünya Bankası’ndan Axel van Trostenburg, “Masanızdaki yiyeceklerin tadı güzel olsa da, aynı zamanda iklim değişikliği emisyon pastasının da büyük bir dilimini oluşturuyor” diyor. Yerel aile çiftçilerinin yüzyıllardır geliştirdiği çeşitli tarım uygulamalarını teşvik etmek yerine (bu tür uygulamalar kötü olmaktan çok çevre için iyidir), Dünya Bankası bazı bölgelerde tarımı tamamen ortadan kaldırarak bebeği banyo suyuyla birlikte dışarı atmak istiyor. Bu baskıyı Hollanda’da ve Batı Avrupa’nın diğer bölgelerinde görüyoruz. Ve şimdi Dünya Bankası, tarımın daha da fazla azaltılmasını öneriyor çünkü iklimin, insanların yetiştirdiği gıda nedeniyle ısındığını iddia ediyor. “Gübre ve enerji, mahsul ve hayvancılık üretimi, çiftlikten sofraya değer zinciri boyunca ambalajlama ve dağıtım da dahil olmak üzere gıda sistemlerinde emisyonların azaltılmasına yönelik kapsamlı bir yaklaşım yoluyla net sıfıra ulaşmak için tüm ülkelerde eylem gerçekleştirilmelidir.” Dünya Bankası söylüyor. Her zamanki gibi küreselciler, yerel ekosistemler bir yerden diğerine büyük ölçüde farklılık gösterse de, çiftçilik uygulamalarını standartlaştırmak için herkese uyan tek bir çözüm öneriyorlar. Ancak bu onlar için önemli değil çünkü tekliflerinden elde edilen yatırım getirisi çok büyük. Dünya Bankası, “Tarımsal gıda emisyonlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmak ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için yıllık yatırımların yılda 260 milyar dolara çıkması gerekecek” diyor.”

 

Hatalı aktarım içeren paylaşımlardan örnekler:

 

Mehmet Bayün (@bayun_mehmet): “Yeryüzü, önlenemez hastalıklar ve üçüncü dünya savaşına gebe iken, Dünya Bankası, batılı ülkelere; 2030 yılına kadar ‘net sıfır emisyona’ ulaşmak için tarımı tamamen ortadan kaldırmaları gerektiğine dair bir bildiri yayınladı.”

 

Yesimcarpediem19 (@Yesimcarpediem1): “Dünya Bankası, batılı ülkelere, 2030 yılına kadar ‘net sıfır emisyona’ ulaşmak için tarımı tamamen ortadan kaldırmaları gerektiğine dair bir bildiri yayınladı. Plan, dünyadaki çiftliklerin kapatılmasını Bill Gates gibi bir avuç WEF Genç Küresel Liderinin kontrolüne verilecek”

 

Hsyn Ylmz (@_HSYN_YLMZ_): “Dünya Bankası, 2030 yılına kadar ‘net sıfır emisyona’ ulaşmak için tarımı tamamen ortadan kaldırmaları gerektiğine dair bir bildiri yayınladı. https://openknowledge.worldbank.org/entities/publication/406c71a3-c13f-49cd-8f3f-a071715858fb https://naturalnews.com/2024-05-20-world-bank-decimating-global-farming-carbon-emissions.html *** Yeşil Mutabakat ile 2030’a kadar gıda tüketim alışkanlıkları değiştirilmek isteniyor.”

 

Dünya Bankası, batılı ülkelere hitaben, 2030 yılına kadar ‘net sıfır emisyona’ ulaşmak için tarımı tamamen ortadan kaldırmaları gerektiğine dair bir bildiri yayınlaMAdı.

 

Asparagasın kökeni 21 Mayıs 2024 tarihinde “The People’s Voice” (“Halkın Sesi”) adlı internet sitesinde yayımlanan “Dünya Bankası Batılı Ülkelerle Tarımın Tamamen Ortadan Kaldırılmasına Yönelik Anlaşma İmzaladı” (“World Bank Signs Treaty With Western Nations To Completely Abolish Farming“) başlıklı metin.

Söz konusu metinde Dünya Bankası’nın internet sitesinde 6 Mayıs 2024 günü yayımlanan “Yaşanabilir Bir Gezegen İçin Tarif: Tarımsal Gıda Sisteminde Net Sıfır Emisyona Ulaşmak” (“Recipe for a Livable Planet: Achieving Net Zero Emissions in the Agrifood System“) başlıklı rapora atıf yapılmış.

Bahsi geçen raporda, özet metninde ya da basın duyurusunda “batı ülkelerinin çiftçiliği ortadan kaldırmak zorunda kalacağı” ya da “batılı ulusların tarımı ortadan kaldırması gerektiği” yönünde bir ifade geçmiyor.

Küresel gıda güvenliğinin korunmasının önemine sıkça değinen Dünya Bankası’nın iddia edildiği gibi tarımın sonlandırılması gerektiği şeklinde bir çağrısı bulunmuyor.

 

tarimin-tamamen-ortadan-kaldirilmasi

 

The People’s Voice (eski adıyla Newspunch) kasıtlı olarak sahte haberler ve aşırı sağcı komplo teorileri yayımlayan bir internet sitesidir.

Adı geçen internet sitesi geçmişte WEF Başkanı Klaus Schwab’ın et yiyerek ürettikleri “karbon ayak izini” azaltmak için dünya çapında milyonlarca kedi ve köpeğin katledilmesi çağrısında bulunduğu, FDA’nın “geleneksel tuzdan Bill Gates’in sahte tuzuna” geçişi savunduğu, ürünlerin mRNA kimyasalları ile birleştirildiğini ve sürecin Gates tarafından finanse edildiği, WEF’in doğal gebeliği yasaklama kararı aldığı ve 2030 yılından itibaren bebeklerin laboratuvar ortamında dünyaya gelmesinin sağlanacağı ve Bill Gates’in “beğenseniz de beğenmeseniz de bir mRNA tsunamisi geliyor” tweetini attığı ve “mRNA tsunamisine direnenler toplumdan dışlanacak” dediği gibi birçok asılsız iddiayı ortaya atmıştı.

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Kedi ve Köpeklerin Katledilmesi Çağrısında Bulunduğu İddiası

FDA’nın ve Bill Gates’in Doğal Tuzu mRNA Destekli Yapay Tuz İle Değiştirmek İstediği İddiası

Bill Gates’in “mRNA Tsunamisine Direnenler Toplumdan Dışlanacak” Dediği İddiası

WEF’in Doğal Üremeyi Yasakladığı İddiası

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...