Anasayfa » Tüm Yazılar » Dünya Bankası’nın Ukrayna’nın Yeniden İnşasının En Az 128 Milyar Dolara Mal Olacağını Açıkladığı İddiası

Dünya Bankası’nın Ukrayna’nın Yeniden İnşasının En Az 128 Milyar Dolara Mal Olacağını Açıkladığı İddiası

malumatfurusorg

Dünya Bankası Ukrayna’nın Yeniden İnşasının En Az 128 Milyar Dolara Değil, 349 Milyar Dolara Mal Olacağını Açıkladı

 

Rusya’nın işgal harekâtı, Ukrayna ekonomisinde ve altyapısında büyük yıkıma yol açtı. Savaş, Ukrayna halkının yaşamına ve geçim kaynaklarına korkunç bir zarar verdi.

Savaşın yol açtığı yıkımın etkilerini ölçmek adına Dünya Bankası tarafından yürütülen bir çalışmanın bulguları, bazı basın organları ve sosyal medya profilleri tarafından yanlış aktarılmış.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin, ülkenin yeniden inşası için 128 milyar dolarlık maliyet doğurduğu iddiası dolaşıma girmiş. Malûmunuz olduğu üzere “128 milyar dolar”, döviz rezervlerindeki satışların ardından adeta sembolleşen bir tutar.

Raporun kaynağından bu iddiayı teyit etmek yerine hatalı bilgiyi aktaran paylaşımlardan örnekler şöyle:

 

Haber & Yeniçağ:

 

“Dünya Bankası: “Ukrayna’nın yeniden inşası en az 128 milyar dolara mal olacak.””

 

ukraynanin-yeniden-insasi-128-milyar-dolar

 

Muhbir (Ajans Muhbir adlı hesabın sonradan düzelttiği yanlış aktarımı diğer basın organlarınca kaynağından doğrulanmadan birebir aktarılmış):

 

“Dünya Bankası: “Ukrayna’nın yeniden inşası en az 128 milyar dolara mal olacak.”

Düzeltme: 349 milyar dolar*”

 

Ozan Balık:

 

“Ukrayna 128 milyar dolara yeniden inşaa iyi edilecek. Bizim ülkemizde 128 milyar doları yok edenler kendilerine yeni bir ülke mi yaptırıyorum”

 

Dünya Bankası’nın 9 Eylül 2022 günü kamuoyuyla paylaştığı raporda Ukrayna’nın yeniden inşasının en az 128 milyar dolar finansmana ihtiyaç duyduğuna dair bir atıf yer almıyor (Sayfa ve dipnot numaraları dışında 128 sayısı dahi geçmiyor).

Ukrayna hükümeti, Avrupa Komisyonu ve Dünya Bankası işbirliğinde hazırlanan “İvedi Hasar ve İhtiyaç Değerlendirmesi” (“The Rapid Damage and Needs Assessment” – RDNA) başlıklı raporda Ukrayna’daki mevcut yeniden yapılanma ve toparlanmanın maliyetinin 349 milyar dolar olduğunun tahmin edildiği aktarılmış.

Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Departmanı (World Bank Europe and Central Asia) tarafından hazırlanan raporda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtını başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden 1 Haziran 2022 gününe kadar olan süreçte savaşın yol açtığı fizikî yıkımın 97 milyar dolara eriştiği belirtilmiş.

Ukrayna’nın yeniden yapılanma ve toparlanma ihtiyaçlarına dair bu maliyetin ülkenin 2021 GSYİH’sının 1,5 katından fazla olduğunun altı çizilmiş.

Konut, ulaşım, ticaret ve sanayi sektörlerindeki yıkımın Chernihivska, Donetska, Luhanska, Kharkivska, Kyivska ve Zaporizka oblastlarında yoğunlaştığı aktarılmış.

Ukrayna’nın ekonomik akışları ve üretimindeki kesintiler ve savaşla bağlantılı ekstra harcamalar nedeniyle 252 milyar dolarlık zarara uğradığı vurgulanmış.

Önümüzdeki 36 ay boyunca, eğitim ve sağlık sistemlerini ve altyapıyı eski haline getirmek, ısıtma ve enerjinin işyerlerine ve evlere ulaşmasını sağlamak, evlere ısıtma ve enerjinin restorasyonu, çiftçilerin gelecek sezon mahsullerini ekmelerine yardımcı olmak ve en yoksul ve en savunmasız kişileri korumak gibi acil ihtiyaçları karşılamak için Ukrayna’nın 105 milyar dolara ihtiyacının olacağı tahminine yer verilmiş. Kara mayınları da dahil olmak üzere enkaz ve patlayıcıların güvenli yönetiminin de önemli bir maliyet kalemi olduğuna dikkat çekilmiş.

Raporun savaşın etkileri nedeniyle Ukrayna’nın yeniden inşası finansman ihtiyacının 349 milyar dolar civarında olduğu tahmini Dünya Bankası’nın sosyal medya hesaplarında da paylaşılmıştı:

 

dunya-bankasi-ukraynanin-yeniden-insasi

 

 

Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya Bölgesinden sorumlu Başkan Yardımcısı Anna Bjerde de Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda raporun tespitlerini özetlemişti:

 

 

Ukrayna’nın Rusya’yla savaşta sürecinde ekonomik kaybının 128 milyar dolar olduğunu açıkladığı iddiası 2022 yılı Mart ayında da dolaşıma girmişti.

 

Tespit: Deniz Eda Aktan

Kapak görseli: Tim Soulo

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz