Anasayfa » Tüm Yazılar » Gaziantep’te Şehitlikte Toplu Mezar Kazıldığı İddiası

Gaziantep’te Şehitlikte Toplu Mezar Kazıldığı İddiası

malumatfurusorg
sehitlik-toplu-mezar-iddiasi

 

Mehmet Hamurcu adlı şahsın Hamurcu12 uzantılı TikTok profilinde paylaştığı Gaziantep’te şehitlikte toplu mezarların kazıldığı iddiası sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. Türkiye genelindeki şehitliklere yeni mezarlar kazıldığı sosyal medyada gündem oldu.

 

@hamurcu12

bunun açıklamasını istiyoruz bu mezarlar kimin için ne için

♬ orijinal ses – MEHMET Hamurcu

 

Videoda görülen şahsın iddiaları şu şekildeydi:

“Yetkililerden bunun hakkında bir cevap istiyorum. Görmüş olduğunuz gibi sayısız mezarlar kazılıyor şehitliklere. Evlatlarımızı gömecekler buraya. Şehit edecekler yavrularımızı. Bunu bir yetkili çıksın açıklasın. Bu şehitlikte yatanlardan doymadınız mı? Bunların kanını akıttınız yetmedi mi? Şimdi sayısız Türkiye genelinde mezarlar hazırlıyorsunuz. Bakın. İşte burada. Bu ne demek oluyor? Doymadınız mı çocuklarımızın kanını akıtıp da nemalanmaya Allah belanızı versin. Çıksın bir yetkili. Bunun hesabını versinler. Beynimize kan sıçratmasınlar. Böyle olur mu? Bakın buyrun. Sayısız mezarlar kazmışlar burada. Benim polisimi askerimi buraya getirip gömecekler göz göre göre. Yazık günah değil mi? O evlatlar kolay yetişiyor mu? Yetkililerden bunun cevabını istiyorum. Neden Türkiye genelinde şehitliklere sayısız mezarlık kazdırıyorsunuz. Ucu bucağı yok görüyorsunuz. Burası Gaziantep şehitliği. Türkiye genelinde varmış araştırdım bu. Yetkililerden acil cevap istiyorum. Vatandaş olarak hakkım. Bu mezarları neden kazdırıyorsunuz? Neden hazırlatıyorsunuz? Bu kadar şehit mi gelecek? Eskiden 1-1, 2-2, 3-3 yapıyordunuz mezarları, bizi alıştırmıştınız hazırlıyordunuz. Şimdi yüzlercesini yapıyorsunuz. Allah belasını versin fakir fukaranın çocuğunun kanından nemalanmak isteyen şerefsiz alçaklara. Doymadınız mı akıttığınız kanlara? Yazık günah değil mi? …”

 

Ukrayna’da Ölen Rus Askerler İçin Rusya’da Kazıldığı Sanılan Mezarlar” başlıklı yazıda daha önce bu konuya değinilmişti.

Yerel belediyeler, iklim koşulları ve gereksinim nedeniyle toplu şekilde mezar kazımının yaz aylarında yapılması rutin bir uygulama.

E-kap üzerinden tarama yapıldığında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin (ve diğer belediyelerin) (binlerce sayıda) “mezar kazısı yapım işi” için ihaleler açtığı görülebiliyor (Örneğin, 2022 yılında farklı mezar kazımı yapımı işi ihalelerinin açıldığı, Yeşilkent ve Asri Mezarlık Şehitlik Tasarımı ve Çevre Düzenleme Alanı Yapım İşi yapım işinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edildiği ve 26 Temmuz 2022 günü sözleşme imzalandığı anlaşılıyor).

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından (şehitlikle ilgili bir detaya girilmeden) konuya dair yapılan açıklamada bu durum şu şekilde aktarılmıştı:

“Sosyal medya üzerinden yayılan bir videoda Gaziantep’te toplu mezar kazıldığı öne sürülerek, toplumu paniğe sürükleyici, asılsız ve mesnetsiz bazı iddialar yer almıştır. Sosyal medya paylaşımlarında öne sürülen asılsız iddialara karşı bir açıklama yapılması uygun görülmüştür.

 

Toplu halde mezar kazılması hazırlıkları özellikle de büyükşehirler için rutin bir uygulamadır. Özellikle de Gaziantep gibi nüfusu 2 milyon’u aşmış, günlük en az 35 cenazenin olduğu şehirlerde bu durum, cenaze hizmetlerinin yetişmesi açısından elzem bir durumdur.

 

– Ayrıca Gaziantep, Türkiye’de olağanüstü bir afet durumunda kullanılmak üzere belli miktarda mezarın hazır edilip AFAD Başkanlığına bildirmesi gereken iller arasındadır.

 

– Bunun dışında meteorolojik zorunluluklardan, kış aylarındaki soğuklar sonucunda toprağın donması sebebiyle ciddi bir miktarda mezar yerinin hava koşulları daha uygunken kazılıp kış aylarına hazır tutulması gerekmektedir.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önceki yıllarda da bu konuyla ilgili açıklama yapılmıştır. Ancak bu sene konunun daha farklı ve toplumu olumsuz anlamda etkilemek amaçlı kullanıldığı görülmektedir.

 

Vatandaşlarımızın kaynağı belli olmayan sosyal medya paylaşımlarına itibar etmemelerini rica eder, saygılarımızı sunarız.”

 

 

 

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yürütülen inceleme sonucunda, çeşitli suç kayıtları olduğu tespit edilen M.H. adlı şahsın şehitlikte toplu mezar kazıldığı iddiasını çektiği videoda aktarıp sosyal medyada paylaştığı belirlenmiş.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Koordinatörü İdris Kardaş, paylaşım sahibinin gözaltına alındığını duyurdu:

““Gaziantep’te toplu mezar kazılıyor” iddiasında bulunan provokatör yakalandı. Provokatör M.H. isimli şahsın; tehdit, hakaret, mala zarar verme, kasten yaralama, şantaj, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, hırsızlık ve yankesicilik vb. gibi suç kayıtlarının olduğu öğrenildi.”

 

 

Söz konusu şahsın çuval içinde saklanırken yakalandığı andan görüntüler servis edilmişti.

 

 

Adı geçen şahsın, muhalefet partileri yöneticilerine yönelik hakaret içerikli video paylaşımları geçmişte gündeme gelmişti.

Ne oldu lan Tavukoğlu, Ahmet Tavukoğlu, Ali Balcan, Meral Arkasışeker, çıkıp konuşuyordunuz, devletimize laf söylüyordunuz, milletimize laf söylüyordunuz, ulan kime batarsa batsın, Türkiye 3-5 günlük krize girdi diye sevinip mendil alıp oynadınız. Ulan Allah kimseyi ülkesi dara düştüğünde oynayacak kadar şerefsiz etmesin. Biz namuslu şerefli dürüst esnaflarımızla devletimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İndirimleri yaptırtacağız yapmayanları da reklam edeceğiz. Dolar düştü. Herkes bütün düşürecek. …”

 

https://twitter.com/Skacar27/status/1499436311215755266

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz